Katarzyna Frendl

Tajemniczy żółty pył na samochodzie. Co to jest i jak się go pozbyć?

Żółty pył to mało estetyczne zjawisko, a do tego niegroźne. Zobacz, co to może być i jak się tego pozbyć.

Spis treści

W ostatnim czasie na wielu samochodach pojawia się żółty pył. Zjawisko przybiera na sile wczesną wiosną. Czasami wystarczy kilka godzin, żeby świeżo umyta karoseria została oblepiona tajemniczą substancją.

Właściciele „wybrudzonych samochodów” spekulują, że to pył z pustyni Sahary, kwaśny deszcz, a może zanieczyszczenia emitowane przez ogromne firmy i nieekologiczne produkcje. Jak się okazuje, wszystkie te czynniki nie mają z nalotem na karoseriach nic wspólnego. 

Pył co prawda nie jest zbyt estetyczny, ale na szczęście nie szkodzi ani zdrowiu, ani karoserii auta. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak się jej pozbyć.

Żółty pył na aucie – efekt pylenia roślin?

Na terenie całej Polski powoli rozpoczyna się sezon pylenia roślin. W zależności od regionu żółty pył może się dawać we znaki przez całą wiosnę i stawać się coraz bardziej intensywny. Na początek pylą olchy, w marcu dołączają topole i cisy, potem świerki i sosny. To właśnie dzięki tym pyłkom pojawia się żółty pył na karoserii samochodu.

Poza drzewami iglastymi właśnie teraz można zauważyć intensywne pylenie takich roślin jak: wczesnokwitnące trawy, babka i szczaw. Drzewa uczulające najbardziej w maju i czerwcu to przede wszystkim dąb i świerk. 

żółty pył na samochodzie - kalendarz pylenia roślin
Żółty pył na samochodzie – kalendarz pylenia roślin

Żółty pył to więc zwykle w ostatnich dniach pyłek z drzew iglastych, a zwłaszcza z pachnącej sosny. W tym czasie wszystko wokół jest pokryte żółtym osadem, niestety bardzo trudno się go pozbyć. Nie trudno się domyślić, że najbardziej cierpią właściciele samochodów z czarną lub ciemną karoserią. 

Zobacz: Czyszczenie tapicerki w samochodzie – czy warto to robić samodzielnie?

Na szczęście nalot pochodzenia roślinnego jest najbardziej dokuczliwy dla alergików, ale nie dla samochodów. Powłoka lakiernicza nie jest w żaden sposób zagrożona, pod warunkiem, że będziemy usuwać ten nalot w rozsądny sposób.

Żółty pył – jak się pozbyć z karoserii?

Najłatwiejszą i najskuteczniejszą metodą na żółty pył będzie wysokociśnieniowa myjka. Na początek należy delikatnie opłukać karoserię samochodu i sprawdzić, czy pyłek pomieszany z brudem i piaskiem nie przykleił do karoserii.

Następnie polecamy dokładniejsze mycie zabrudzenia ciepłą wodą lub wodą z szamponem lub aktywną pianą, która usunie wszystkie zabrudzenia. Na koniec warto rozważyć zabezpieczenie lakieru woskiem, co spowolni osadzanie się kolejnej warstwy pyłu czy miejskiego kurzu.

Przeczytaj koniecznie: Samodzielne mycie auta – oszczędność, która się słabo opłaca. Warto zaufać specjalistom?

Jak zmyć żółty pył z samochodu?

W żadnym wypadku nie należy używać szczotki, które mogą doprowadzić do powstania drobnych uszkodzeń w postaci mikro rys. Zdecydowanie nie zaleca się wycierania zabrudzonego lakieru na sucho.

Przecieranie powierzchni suchą szmatką czy gąbką doprowadzi do szybkiego uszkodzenia i zmatowienia powierzchni lakieru. Mycie karoserii gąbką też nie jest dobrym pomysłem w takiej sytuacji.

Przy okazji warto zadbać o czystość układu wentylacji i klimatyzacji, a także dobry stan filtra kabinowego. Dzięki temu poprawi się komfort jazdy podczas największego pylenia. Trzeba się przyzwyczaić, że w okresie wiosennym jest to typowe zjawisko.

Kiedy skończy się pylenie roślin?

Pylenie sosen potrwa mniej więcej do końca czerwca, także musimy przygotować się jeszcze na kilka tygodni dodatkowej pielęgnacji i częstszych wizyt na myjni. 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze