Czyszczenie tapicerki w samochodzie – czy warto to robić samodzielnie?

Okruszki, plamy po musztardzie i keczupie, kawie, coli – to historia prawie każdej tapicerki.

Tapicerka materiałowa
Aby dokładnie wyczyścić tapicerkę materiałową należy najpierw ją bardzo dokładnie poodkurzać. Możemy skorzystać z domowego odkurzacza, lub takich, które dostępne są na stacjach benzynowych. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom takich jak łączenia materiału lub elementów siedzenia. Te miejsca lubią zbierać cały brud z użytkowania auta.

Kolejnym etapem jest czyszczenie foteli specjalnym środkiem do tapicerki, jakie można nabyć w sklepach motoryzacyjnych. Dobrym rozwiązaniem są aktywne pianki, które po określonym czasie zbiera się gąbką lub odkurzaczem odpornym na wilgoć. Po zebraniu pianki lub innego środka czyszczącego, należy poczekać kilka godzin do wyschnięcia tapicerki. Kolejnym krokiem jest ponowne odkurzenie siedzeń w samochodzie.

Tapicerka skórzana
Zupełnie innego traktowania wymaga tapicerka skórzana. Potrzebuje ona dodatkowej pielęgnacji, ponieważ ulega korozji biologicznej na skutek działania bakterii i grzybów. Dodatkowo, skóra narażona jest na utratę barwy i sprężystości za sprawą działania szkodliwych promieni UV i czynników zewnętrznych takich jak wilgoć czy temperatura. Dokładna pielęgnacja, która zapewni świetny wygląd nawet po latach użytkowania jest wręcz wskazana dla tego typu tapicerki.

Czyszczenie tapicerki zaczyna się podobnie – od poodkurzania dokładnie przednich foteli oraz kanapy z tyłu – zwłaszcza miejsc takich jak łączenia oraz szycia.

Następnie, należy sprawdzić działanie preparatu przeznaczonego do tapicerek skórzanych w niewidocznym miejscu. Jeśli nie wybiela koloru i nie powoduje żadnych znaczących zmian można przystąpić do czyszczenia. Na wilgotną szmatkę nanosimy preparat i delikatnie wcieramy w skórę tapicerki. Po odczekaniu określonego w ulotce czasu, należy przetrzeć powierzchnię tapicerki czystą, sucha szmatką, najlepiej z mikrofibry.

Czyszczenie tapicerki z pewnością można zaliczyć do pracochłonnych. Pamiętajmy jednak, że to właśnie tapicerka samochodzie świadczy o jego właścicielu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze