Zmiany dla młodych kierowców nie wejdą od nowego roku

Zmiany dla młodych kierowców nie wejdą od nowego roku
Młodzi kierowcy mogą na razie odetchnąć. Dość radykalne zmiany, które miały wejść w życie na początku stycznia, nie zostaną wdrożone. Wszystko przez opóźnienia w MSWiA.

W ostatnich miesiącach WORD-y przeżywały oblężenie po tym, jak pojawiła się informacja o zmianach w przepisach. Wszyscy kierowcy, którzy mieli zdać egzamin na prawo jazdy po 4 stycznia zostaliby objęci okresem próbnym trwającym aż dwa lata, w ramach którego:

- przez 8 miesięcy od zdania prawa jazdy nie mogliby przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i dwujezdniowych drogach ekspresowych

- na tylnej szybie obligatoryjnie miał pojawić się symbol zielonego listka

- pomiędzy 4. a 8. miesiącem od zdobycia prawa jazdy kierowca powinien odbyć kurs bezpiecznej jazdy

- niemożność podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy

- w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuszczenie się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bądź kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, utraciliby prawo jazdy.

Nad całością obostrzeń miał czuwać system CEPiK 2.0, ale nie jest on jeszcze gotowy, więc nie będzie możliwe egzekwowanie nowych przepisów. MSWiA zarekomendowało aby opóźnić jego wdrożenie. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zrezygnuje z tych zmian. Nie wiemy jeszcze, kiedy CEPiK 2.0 zostanie uruchomiony. Jak tylko to się stanie, poinformujemy o tym.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.