Agnieszka Serafinowicz

Złodzieje samochodów nie mają wakacji. Jakie marki i gdzie kradną najczęściej?

Złodzieje samochodów nie są już taką plagą jak jeszcze 20 lat temu, ale wciąż działają i nie mają wakacji. Co wybierają i gdzie?

Złodzieje potrafią uprzykrzyć życie. Idziesz na parking po samochód i stwierdzasz, że auta nie ma. To szokująca sytuacja i nic przyjemnego. Szanse odzyskania skradzionego auta przez policję? Niewielkie. Według statystyk za cały 2022 rok, wskaźnik wykrywalności wynosił zaledwie 25,9%. Oznacza to, że tylko co czwarte auto jest znajdowane przez policję. Jakie marki najczęściej padają łupem złodziei i gdzie grasują oni najczęściej? Mamy odpowiednie dane.

Złodzieje samochodów – gdzie grasują najczęściej?

Według raportu Unilink „Nawigator Ubezpieczeniowy – Mapa przestępczości w Polsce 2023” najczęściej auta kradziono w województwie mazowieckim. Przy czym wskaźnik ten nie wynikał z większej liczby mieszkańców w tym województwie, bo porównywano wskaźniki liczby skradzionych aut na 10 000 mieszkańców. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wynosi 4,47. Dla porównania najmniej kradną w województwie podkarpackim, gdzie analogiczny wskaźnik wynosi zaledwie 0,26 na taką samą liczbę mieszkańców (10 000). To przepaść. Obraz sytuacji w skali kraju z podziałem na poszczególne województwa prezentuje poniższa mapa:

złodzieje samochodów - mapka

Złodzieje samochodów – duża liczba kradzież w aglomeracjach

Rzut oka na powyższą mapkę, pokazuje, że oprócz województwa mazowieckiego, wysokim wskaźnikiem kradzieży wyróżniają się również województwa: pomorskie oraz dolnośląskie. Zdaniem ekspertów z Unilink ma to związek z dużą liczbą kradzieży notowanych na terenach aglomeracji: warszawskiej, wrocławskiej i trójmiejskiej. Gdy, jednak przyjrzymy się dokładnie statystykom policyjnym, okazuje się, że nawet na obszarze jednego miasta, sytuacja może być zróżnicowana. Na przykład w całej Wielkopolsce, aż 64 proc. kradzieży aut przypadało w 2022 roku tylko na obszar miasta Poznania, a szczególną atencją złodziei okazało się poznańskie Nowe Miasto – w tej dzielnicy stolicy Wielkopolski zginęło 12 proc. aut skradzionych w całym województwie.

Złodzieje samochodów – w Warszawie przodują te dzielnice

Dane stołecznej policji z 2022 roku pokazują, że prawie połowę kradzieży samochodów z całej aglomeracji warszawskiej odnotowano na terenie następujących dzielnic:

 • Mokotów
 • Ursynów
 • Wilanów
 • Białołęka
 • Praga-Północ
 • Targówek
 • Praga-Południe
 • Rembertów
 • Wawer
 • Wesoła

W powyższych dzielnicach szansa na utratę auta w wyniku kradzieży była wyższa niż np. na warszawskiej Ochocie, Żoliborzu, Woli, czy Bemowie. A jakie modele aut cieszyły się szczególnym zainteresowaniem przestępców?

Złodzieje samochodów – jakie marki sobie upodobali?

Według danych IBRM Samar, kradzieżowy ranking oparty na statystykach z 2022 roku prezentuje się następująco:

 1. Toyota – 781 szt.
 2. Audi – 532 szt.
 3. Volkswagen – 415 szt
 4. BMW – 392 szt.
 5. Hyundai – 389 szt.
 6. Mercedes – 367 szt.
 7. Renault – 343 szt.
 8. Fiat – 304 szt.
 9. Peugeot – 287 szt.
 10. Kia – 229 szt.

Złodzieje samochodów – jakie modele są na ich celowniku?

Statystyki pozwalają również oszacować, jakie konkretnie modele samochodów najczęściej znikały z parkingów w 2022 roku:

 1. Hyundai Tucson – 192 zt.
 2. Fiat Ducato – 191 szt.
 3. Toyota Corolla – 191 szt.
 4. Toyota RAV4 – 185 szt.
 5. Audi A4 – 122 szt.
 6. Jeep Grand Cherokee – 120 szt.
 7. Toyota Yaris – 102 szt.
 8. Kia Sportage – 99 szt.
 9. Audi A6 – 97 szt.
 10. BMW 5 – 96 szt.

Gdy spojrzymy na wiek kradzionych aut, zdaniem ekspertów Unilink, złodzieje zdecydowanie częściej kradli egzemplarze z rocznika 2014 i nowsze. Takie samochody stanowiły ok. 2/3 wszystkich skradzionych w 2022 roku aut.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze