Quantcast

Złodzieje kradną… drogi! Biorą wszystko, co ma jakąś wartość

Ogrodzenie drogi, bariery, elementy oświetlenia, znaki drogowe to elementy wyposażenia, które bezpośrednio przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niestety dla niektórych to też sposób na łatwy zarobek, który kogoś innego może kosztować życie.

Kradzieże elementów infrastruktury drogowej to już prawdziwa plaga. Złodzieje potrafią zdemontować i zabrać wszystko, co w skupie złomu będzie miało jakąkolwiek wartość. Kradzież ogrodzeń, barier, elementów oświetlenia, znaków drogowych to dla złodzieja łatwy sposób na zaróbek.

Giną znaki, bariery, siatki, transformatory

Ogrodzenie dróg ekspresowych i autostrad ma uniemożliwić wtargnięcie dzikich zwierząt na drogę. Zderzenie z sarną, jeleniem czy dzikiem przy prędkościach ponad 100 km/h zazwyczaj kończy się tragicznie. W ostatnich miesiącach doszło do wielu kradzieży elementów ogrodzenia przy drogach szybkiego ruchu w województwie lubuskim. Skradzione zostały bramy wjazdowe, siatki i słupki. Dla przykładu, na odcinku drogi ekspresowej S3 od węzła Nowa Sól Południe do węzła Gaworzyce ogrodzenie zostało zdekompletowane na odcinku o długości niemal 1,5 km, tracąc tym samym swoją funkcję zabezpieczającą. 

Kradzione są również inne elementy infrastruktury drogowej mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Na DK18 złodzieje ukradli elementy odwodnienia drogi na odcinku blisko 400 m. Brak sprawnego odwodnienia nawierzchni stanowi szczególne zagrożenie dla kierujących pojazdami. Zginęły również poręcze balustrad na wiadukcie, znaki drogowe, bariery energochłonne, transformatory, systemy zasilania znaków aktywnych, siatki przeciwśnieżne i wiele innych. 

Ponadto w ostatnich dniach dokonano kradzieży trzech lamp oświetlających oddane w ubiegłym roku do użytku rondo na skrzyżowaniu DK22 i DK24, pozostawiając odsłonięte kable elektryczne.

Złodzieje kradną… drogi! Biorą wszystko, co ma wartość, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Widzisz kradzież? Zadzwoń na policję

GDDKiA zapewnia, że będzie podejmować działania, które mają na celu zabezpieczenie infrastruktury drogowej przed kradzieżą.

Każda kradzież może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia? Nie zwlekaj! Zgłoś sprawę na Policję lub dzwoniąc pod numer 19111 (informacja drogowa). Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze