Ewa Kania

Uważaj na nowe przepisy dotyczące tablic. Jeśli założysz złe, możesz trafić do więzienia!

Samochód nie może wyjechać na drogę publiczną bez tablic rejestracyjnych - to oczywiste. Nie można też zakładać do niego tablic z innego pojazdu. To też chyba każdy wie. Mimo to są sytuacje, kiedy prawo delikatnie naginamy w przekonaniu, że nic się nie dzieje. Tymczasem przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych są bardzo surowe.

Jakie tablice rejestracyjna są niezgodne z prawem?

Wbrew pozorom nie chodzi o tablice podrabiane, tworzone po to, żeby zmylić organy ścigania. Takie które nawet zarejestrowane przez monitoring, nie pozwolą na dotarcie do tego, kto prowadził samochód.

W internecie nie brakuje jednak ofert sprzedaży „kolekcjonerskich” tablic rejestracyjnych. Takich, których oczywiście nie można używać w normalnym ruchu, ale wykorzystywanych na specjalne okazje. Na przykład uczestnicy zlotów samochodowych zakładają czasem na tę okazję tablice z ciekawym według nich napisem, pasującym do ich pojazdu. Są też tablice „okolicznościowe”, takie na przykład jak te z napisem „młoda para”.

Zdarza się też, że tablice wyglądające jak oryginalne, wykorzystywane są czasem przez komisy do jazd próbnych niezarejestrowanych jeszcze w kraju samochodów. Wszystkie te tablice są niestety nielegalne (zwłaszcza te stosowane na niezarejestrowanych pojazdach), a kara za ich używanie została niedawno zaostrzona.

26 nowych dróg ekspresowych – GDDKiA podała szczegóły

Jaka kara za używanie złych tablic rejestracyjny?

Używanie niewłaściwej tablicy rejestracyjnej nie wydaje się być bardzo poważną przewiną. Tymczasem przepisy są bardzo surowe:

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Taka sama kara czeka też za używanie złej tablicy, o czym mówi paragraf 2:

Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Najbardziej zwraca uwagę to, że mówimy o karach za samo tylko założenie niewłaściwej, na przykład kolekcjonerskiej, tablicy na samochód. Nie trzeba łamać żadnego innego prawa, żeby i tak groziło nam nawet 5 lat więzienia.

Najwyższy wymiar kary nie grozi co kierowcy, który na chwilę nałożył kupioną w internecie tablicę z jakiejś szczególnej okazji. Ale i tak może w ten sposób wpędzić się w poważne kłopoty.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze