Agnieszka Serafinowicz

Zielony listek w mapach Google – czy warto korzystać z tras tak oznaczonych?

Zielony listek w Mapach Google realnie pozwala zaoszczędzić paliwo lub energię elektryczną, zależnie od układu napędowego z jakiego korzysta twój samochód.

Mapy Google to zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja wśród kierowców korzystających z nawigacji samochodowych w smartfonie, ostatnio pojawił się w niej zielony listek. Na tegorocznej konferencji Google I/O, która odbyła się w czerwcu, Google zaprezentowała szereg nowych funkcji. Co najmniej jedna z nich, użyteczna dla oszczędnych kierowców, jest już w Polsce. Przyda się Wam podczas świątecznych wyjazdów. Być może podczas wyznaczania tras wielu z Was zobaczyło symbol zielonego listka. Co on oznacza? To dobra wiadomość dla oszczędnych kierowców.

Zielony listek w mapach Google – co oznacza?

Od początku powstania Mapy Google oferowały różne tryby wyznaczania tras w aplikacji. Kierowcy mieli do wyboru dobór trasy względem jej długości lub względem szacowanego czasu, jaki zajmie jej pokonanie. W trakcie rozwoju programu pojawiło się w nim wiele kolejnych funkcji, jak np. wyznaczanie tras zależnie od tego, czym się poruszamy (wybór środka transportu, w tym również wycieczki piesze i rowerowe), możliwość dodawania opisów ciekawych punktów, mapy satelitarne i wiele, wiele więcej. To wszystko jednak już znamy. Natomiast nowością, która jest obecna w aplikacjach od kilku miesięcy, a którą nie każdy kierowca mógł dostrzec jest wyznaczanie tras oznaczanych charakterystycznym, zielonym listkiem. Pierwsze skojarzenie? Coś wspólnego z ekologią, prawda? Zgadza się, dokładnie o to chodzi.

zielony listek mapy Google

Zielony listek – algorytm wybierze ekonomiczną trasę

Sugerowana przez Mapy Google trasa oznaczana symbolem zielonego listka to droga, na której pojazd powinien zużyć najmniej paliwa lub energii. Przy czym aplikacja daje nam wybór rodzaju napędu, w jaki wyposażony jest nasz samochód. Stosowne ustawienia znajdziemy w opcjach trasy podczas jej wyznaczania. Mamy wówczas także możliwość zaznaczenia, by Mapy Google zawsze wytyczały priorytetowo trasę, na której nasze auto zużyje najmniej.

Jednocześnie cały czas ważny jest czas przejazdu. Oznacza to, że trasa „ekologiczna” choć wcale nie musi być najkrótsza, ani najszybsza, nie będzie drastycznie dłuższa od tej, którą zdaniem algorytmu pokonamy w najkrótszym czasie.

Zielony listek – co robi algorytm?

Podczas wyznaczania trasy ekologicznej algorytm bierze pod uwagę nie tylko czynniki uwzględniane przy innych sposobach wyznaczania tras, takie jak np. natężenie ruchu w czasie rzeczywistym, czy faktyczne warunki drogowe (smartfon musi być stale połączony z internetem), ale również rodzaj napędu (wybieramy go w opcjach). Oczywiście aplikacja „nie wie” jaki dokładnie apetyt na paliwo ma nasz pojazd i nie poda nam szacowanej prognozy zużycia na wybranej trasie, jednak algorytm uwzględnia pewne unikalne cechy silników benzynowych, diesli, hybryd, czy napędów elektrycznych. Każdy z nich ma trochę inną charakterystykę. Np. samochody z silnikami wysokoprężnymi zwykle mają najniższe spalanie podczas płynnej jazdy po trasach szybkiego ruchu, z kolei auta elektryczne i hybrydy pozwalają zaoszczędzić więcej energii i paliwa w ruchu miejskim, a także potrafią efektywniej wykorzystywać topografię terenu (np. odzyskiwanie energii podczas zjazdów z wzniesień). Jeżeli nie wybierzemy typu silnika, aplikacja domyślnie zakłada wybór silnika benzynowego, jako że taki jest wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem w samochodach w Europie.

Szacując ekologiczną trasę, Mapy Google uwzględniają dane podawane przez National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejską Agencję Środowiska. Obliczenia uwzględniają czynniki mające wpływ na zużycie paliwa/energii i poziom emisji CO2, takie jak: wzorce natężenia ruchu, średnie zużycie paliwa w energii w pojazdach w danym regionie, nachylenie drogi na trasie, czy rodzaje dróg z uwzględnieniem obowiązujących na nich ograniczeń prędkości.

zielony listek mapy google

Zielony listek w Mapach Google – ile pozwala zaoszczędzić?

Google podczas prezentacji nowych funkcji na wspomnianej technologicznej konferencji informowało, że nowy algorytm wyznaczania tras ekologicznych jest w stanie proponować trasy, dzięki którym nasze auto zużyje nawet do 30 proc. mniej paliwa. Pamiętajmy jednak, że to superoptymistyczny wariant. W rzeczywistości realnie możemy liczyć na kilkunastoprocentowe oszczędności, co wciąż jest dobrym wynikiem. Warto pamiętać, że Mapy Google pokazują ekologiczną trasę, gdy czas jej pokonania jest zbliżony do czasu jaki zajmuje najszybsza trasa. Jeżeli algorytm uzna, że oszczędność paliwa jest zbyt mała, wówczas zamiast wytyczenia ekologicznej trasy jako głównej, zobaczymy propozycję „po staremu” czyli najszybszą trasę, ale z kilkoma alternatywami, przy których wyświetlane będą względne oszczędności energii pomiędzy poszczególnymi trasami. Ułatwia to podjęcie decyzji, którą drogą ostatecznie będziemy podążać.

Komentarze:

Piotr Sujka - 30 października 2023

Zielony listek oznacza zniszczenie zawieszenia w samochodzie. Nawigacja prowadzi przez małe boczne zniszczone i dziurawe drogi. Radzę wyłączyć tą funcie. Oszczędności paliwa z tego nie ma ponieważ na zniszczonych bocznych drogach często trzeba zwalniać , hamować i omijać dziury. Tak ,że opcja trasy z listkiem to totalna bzdura. !!!

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze