Zawodniczki przed 22. Rajdem Rzeszowskim

W dniach 8-10 sierpnia rozegra się Rajd Rzeszowski, który w tym roku stanowi 4. rundę RSMP, 6. rundę RPP i 9. rundę mistrzostw CEZ-FIA. Na starcie staną cztery kobiety.

Start (czwartek godz. 19) i meta (sobota godz. 15.45) Rajdu Rzeszowskiego wyznaczone są u stóp rzeszowskiego Ratusza, park serwisowy gości w kampusie Politechniki Rzeszowskiej, a medialny odcinek specjalny odbędzie się w sąsiedztwie galerii Nowy Świat.

Jarosław Noworól, wiceprezes sportowy Automobilklubu Rzeszowskiego, na zachętę dodaje:

-W pełni zachowujemy chlubną tradycje naszych imprez: oesy będą przebiegać drogami bocznymi, wąskimi i trudnymi technicznie, o bardzo zmiennych rytmach, ale charakteryzującymi się całkiem dobrą nawierzchnią – co w polskich rajdach nie jest regułą. Zadbaliśmy też o wysoką kondensację sportowych emocji. Przy całkowitej długości trasy 466 km aż 172 km stanowią odcinki specjalne, a to oznacza nasycenie próbami sportowymi na poziomie 37%.

Wysoki poziom trudności rajdu widać już było podczas odcinka testowego. Wiceliderzy RSMP Wojtek Chuchała i Kamil Heller mieli poważny wypadek na odcinku testowym. Ich Subaru Impreza nie nadaje się już do startu w rajdzie, ale zawodnicy wyszli z wypadku prawdopodobnie bez szwanku.

Magda Lukas
fot. z archiwum zawodników

Do rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się 44 załóg, a w Rajdowym Pucharze Polski organizatorzy otrzymali 48 zgłoszeń. Egzotycznymi gośćmi będą Tajwańczycy Yein Dai-Wei i Ko Ming-Roung, startujący z bułgarskimi licencjami. W rajdzie wystąpi także jedna kobieta za kierownicą i trzy w roli pilota.

W pełnej odsłonie rajdu, czyli mistrzostwach Polski, wystąpią dwie kobiety w roli pilota. Z numerem 16 pojadą Tomek Czopik i Magda Lukas w Mitsubishi Lancerze Evo X.

Na starcie z numerem 21 staną także reprezentanci MSZ Racing: Aleks Zawada i Cathy Derousseaux, zajmujący obecnie trzecie pozycje w klasie 5. i w klasyfikacji samochodów napędzanych na jedną oś.

Cathy Derousseaux
fot. z archiwum załogi

W sobotę do tych zawodniczek dołączą jeszcze dwie i reszta stawki Rajdowego Pucharu Polski. Z numerem 141 zobaczymy kobietę za kierownicą – Klaudię Temple w Hondzie Civic:

– Rajd Rzeszowski to jeden z najlepszych rajdów w całym sezonie. Kiedy na początku roku ustalamy kalendarz naszych startów – to Rajd Rzeszowski zawsze jest pewnikiem. Jest to bardzo trudny i wymagający rajd, ale dokładnie o to chodzi w tym sporcie. Na starcie jego 22 edycji stanę z Kamilem Wróblem z którym startowałam na Rajdzie Wisły. Oczywiście nasz samochód to Honda Civic VTi tym razem wzbogacona o „szperę”. Jedynym planem na ten rajd jest dla nas dojechanie do mety, a wyniki będziemy kontrolować na bieżąco – mówiła zawodniczka przed startem.

Klaudia Temple
fot. z archiwum zawodniczki

A z numerem 147 zobaczymy jeszcze jedną pilotkę – Magdę Kutta, która dyktować będzie Jakubowi Kaszubie w Suzuki Swifcie Gti. To rodzimy rajd tej załogi::

– Nasz domowy 22 Rajd Rzeszowski zapowiada się w tym roku bardzo ciekawie. Tegoroczne odcinki są częściowo dla nas znane, ponieważ biegną trasami zeszłorocznych oesów, nowością natomiast będzie trzeci odcinek Zagorzyce liczący 15.5 km. Ponieważ ten rajd należy do jednych z trudniejszych w całym cyklu kalendarzowym pucharu, tym bardziej zależy nam na dojechaniu do mety, z jak najlepszym czasem. Start w rajdzie umożliwiły nam:  Pracownia Złotnicza BM oraz firma GREGOR.  Zapraszamy do kibicowania! – mówi Magda.

Magda Kutta na testach przed Rajdem Rzeszowskim
fot. Jacek Kutta

Fala upałów na szczęście się kończy, więc zawodnicy w bardziej komfortowych warunkach będą się mogli zmierzyć z trudami rajdu. Szczegółowe informacje o przebiegu 22. Rajdu Rzeszowskiego można znaleźć na jego oficjalnej stronie: www.rajd.rzeszow.pl.

Najnowsze

Jagna Stankiewicz i Michał Bojar w Rajdzie 300 Jezior

Rajd Autoplius 300 Lakes Rally to 13 szutrowych odcinków specjalnych o łącznej długości 132,25 km. Będzie to szutrowy debiut dla załogi Jagna Stankiewicz/Michał Bojar. Motocaina patronuje temu występowi mocno trzymamy kciuki za naszych zawodników!

Rajd odbędzie się w dniach 9-10 sierpnia, czyli już w najbliższy weekend. Jagna zasiądzie za kierownicą  BMW e30 318 IS. Od dłuższego czasu przygotowuje się do tego, nie kryje zatem podekscytowania.

Jagna Stankiewicz: Wyjazd na ten rajd to było moje największe marzenie. Trudno mi ciągle uwierzyć, że się spełnia. W ciągu ostatnich 9 miesięcy budowaliśmy własnoręcznie samochód od zera i udało się stworzyć całkiem przyzwoitą rajdówkę (tutaj specjalne podziękowania dla Pawła Roszka – konstruktora!). Ogrom pracy został wynagrodzony i dzięki wsparciu Motointegratora i SSG udało się zebrać budżet na start. Gdybym miała tutaj wymienić wszystkich, którym podziękowania za pomoc się należą,  to nie starczyłoby miejsca.

Ostatni raz jechałam na ostro z pomiarem ponad 6 lat temu, w związku z czym traktuję ten start jak debiut. Moim założeniem jest ukończyć rajd, mieć jak najwięcej radości z jazdy i pokazać się kibicom z jak najlepszej strony. Po mojej prawej zasiądzie Michał Bojar, którego ogromne doświadczenie będzie nieocenione. Również nieoceniona jest pomoc zespołu Fast Forward, która opiekuje się moim samochodem. Dzięki tak profesjonalnemu otoczeniu mogę mieć głowę spokojną i skupić się na jeździe.

Jak widać, Jagnie Stankiewicz nie brakuje entuzjazmu
fot. Motointegrator

Z całego serca dziękuję za wsparcie, podtrzymywanie na duchu i za pokładaną we mnie wiarę! Trzymajcie kciuki!

Michał Bojar: Nie mogę doczekać się zawodów na Litwie. Będę startować tam po raz pierwszy i już myślami jestem na pięknych, szutrowych odcinkach specjalnych, które specyfiką przypominają te z Finlandii.

Jestem pełen podziwu dla Jagi, która dzięki determinacji, uporowi i niesamowitej konsekwencji pokazała, że nie tyle marzenia się spełniają, co raczej się je spełnia.

Auto jest świeżutkie, wychuchane, a nad jego kondycją podczas rajdu będzie dbać ekipa Fast Forward, więc w tej kwestii głowy mamy spokojne.

Jesteśmy po przedrajdowych testach, na których wszystko zagrało. Zarówno komunikacja pilot-kierowca, jak i załoga-samochód. Mam nadzieję, że ten stan będzie trwał przez czekające nas najbliższe rajdowe dni.

Wyniki rajdu dostępne będę na:

www.300lakesrally.lt/en

www.facebook.com/300lakesrally

Najnowsze

Anna Dereszowska w Ladies Bemo Motors Club

Anna Dereszowska została ambasadorką i pierwszą członkinią Ladies Bemo Motors Club, który będzie wspierał i ułatwiał życie należącym do niego kobietom. Motocaina ma przyjemność być jednym z patronów klubu.

Wejdź na www.ladiesclub.com.pl i dowiedz się więcej!

Aktorka nie tylko świetnie sobie radzi za kółkiem, ale też nie jest bezradna w różnych sytuacjach, które spotykają kierowców. O tym można będzie się przekonać oglądając zdjęcia z sesji,  na których udokumentowane zostało,  jak wygląda codzienne życie kobiety-kierowcy. W tej roli: Anna Dereszowska.

Aktorka nie uważa, żeby kobiety były złymi kierowcami. Na pewno są ostrożniejsze i większą wagę przywiązują do bezpieczeństwa. „Stwierdzenie, że kobiety są gorszymi kierowcami, jest dla nich krzywdzące. Znam wiele kobiet, które znakomicie prowadzą auto, jak i wielu facetów, którzy kiepsko radzą sobie na drodze.  Będąc ambasadorką Ladies Bemo Motors Club zamierzam wspierać kobiety za kółkiem. Będę zachęcać  panie do tego, by lepiej poznały swoje samochody i nauczyły się z każdej opresji wyjść obronną ręką, bo wbrew pozorom zmiana koła nie jest wcale taka straszna ” – mówi aktorka i dodaje: „oczywiście zachęcam wszystkie panie do zapisania się do klubu, bo oprócz przynależności do grupy fajnych kobiet wiąże się z tym sporo profitów”.

Anna Dereszowska, ambasadorka Ladies Bemo Motors Club
fot. Ladies Bemo Motors Club

Anna Dereszowska znana jest ze swojej motoryzacyjnej pasji.  W 2009 roku wraz z Darią Widawską wzięła udział w rajdzie Baja Gothica, trenowała swoje umiejętności w Małym Dakarze, czyli XVI Rajdzie Drezno-Wrocław, jeździła bolidem Formuły 1,  a także dwukrotnie brała udział w rajdach RMF Caroline Team w Maroku.

Ladies Bemo Motors Club zostanie oficjalnie otwarty w Nowym Roku. Jesienią natomiast ruszą prace nad tworzeniem regulaminu, do czego zostaną zaproszone wszystkie chętne kobiety-kierowcy. Panie będą zatem miały okazję zastanowić się, jakich przywilejów związanych z członkostwem w klubie oczekują. Jest już kilka pomysłów, m.in. zniżka na zakup samochodu albo na przegląd, jak również usługa „door to door”.

Fanpage Ladies Bemo Motors Club na Facebooku.

Najnowsze

Słownik motocyklowy Motocainy: Efekt żyroskopowy

Prezentujemy wam słownik motocyklowy Motocainy. Codziennie przedstawimy nowe hasło, które pozwoli rozszerzyć wiedzę – nie tylko nowicjuszkom.

Jest to zjawisko zachowania przestrzennej orientacji osi obrotu wirującego ciała, czyli żyroskopu względem układu odniesienia. Efekt żyroskopowy wynika z zasady zachowania momentu obrotowego.  W wypadku motocykla żyroskopami są obracające się koła. Dzięki efektowi żyroskopowemu, podczas wykonywania przeciwskrętu koła, a za nimi cały motocykl pochylają się w zakręcie.

Efekt żyroskopowy
fot. Yamaha

Najnowsze

Pokaz samochodów wojskowych Mercedesa w Sulejówku

Pojechałyśmy do Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku,  aby przekonać się, co potrafią pojazdy Mercedesa przeznaczone do celów militarnych.

A co to oznacza dla samochodu? Że w niektórych sytuacjach, poza pokonywaniem przeszkód, musi być odporny na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie chronić zdrowie i życie kierowcy oraz pasażerów. Do takich właśnie okoliczności stworzona została gama pojazdów wojskowych Mercedes-Benz,  obejmujących samochody o ładowności od 0,5 do 18 ton, na które składają się następujące modele:

Actros 3841 8×8

Unimog U5000 4×4

Zetros 2733 A 6×6

Zetros 1833 4×4

G 300 6×6 z kabiną załogową

G 280 CDI LAPV

To pojazdy wojskowe zaprojektowane by sprostać wymaganiom użytkowym w zastosowaniach wojskowych, np. dostawom materiałów. Opancerzone wersje oferują odpowiedni zakres ochrony, mobilności i ładowności, niezbędny dla zabezpieczenia zadań, w których istnieje ryzyko ostrzału lub ataku bombowego.

Pojazdy wojskowe Mercedesa
fot. Jan Zagrodzki

Mercedesy dla sił zbrojnych opierają się na wariantach ciężarówek cywilnych, w których skład wchodzą wersje wojskowe o ładowności od 0,6 do 2,95 t dla Klasy G, od 0,5 do 2 t dla samochodów dostawczych Mercedes-Benz, ponad 2 t dla Unimoga, od 3 do 5 t dla Atego, od 5 do 7 t dla Axora, od 4 do 10 t dla Zetrosa oraz od 7 do 18 t dla Actrosa, dostępnego z dwiema, trzema lub czterema osiami.

Co oferują takie auta? Wersje z napędem na wszystkie koła i pojedynczym ogumieniem (w tym z oponami w rozmiarach specjalnych), ponadprzeciętne zdolności terenowe, szeroki zakres ochrony balistycznej, możliwość transportu koleją i drogą lotniczą, głębokość brodzenia do 1195 mm, odporny na uszkodzenia obwód oświetlenia, luk dachowy, system kontroli ciśnienia w oponach i wiele innych.

Pojazdy z napędem na wszystkie koła uzbrojono w międzykołowe i międzyosiowe blokady dyferencjałów. Takie rozwiązanie umożliwia pokonywanie wzniesień do 80 proc. lub nawet do 100 proc. w przypadku Unimoga i Klasy G.

Opancerzone pojazdy logistyczne (GLF)
Jedną z atrakcji prezentacji w Sulejówku była rodzina opancerzonych pojazdów logistycznych (GLF – niem. Geschützte Logistikfahrzeuge) Mercedes-Benz, obejmująca modele: Unimog U5000 GLF, Zetros GLF oraz Actros GLF – wszystkie dostępne w różnych wersjach podwozia i zabudowy.

Wspólną cechą pojazdów GLF jest opancerzona kabina, chroniąca kierowcę i pasażerów przed ostrzałem z broni palnej, pocisków artyleryjskich i eksplozji, łącznie z minami i IED (improwizowany ładunek wybuchowy, ang. Improvised Explosive Devices). Istotną rolę odgrywają tu nowe, specjalnie opracowane fotele z rozłączanymi mocowaniami i automatycznymi, 4-punktowymi pasami. Opancerzone kabiny są w większości projektowane jako gazoszczelne; mogą być także wyposażone w wydajną klimatyzację oraz układ wentylacji ochronnej ABC. Deska rozdzielcza została zaadaptowana z pojazdów seryjnych i tak jak one, zapewnia dopracowaną ergonomię i bezpieczeństwo obsługi. Dodatkowe elementy, takie jak awaryjne oświetlenie, system komunikacji głosowej z ludźmi na zewnątrz kabiny, kamera cofania czy schowki dostosowane do wymogów klienta itd. zintegrowano zgodnie z wymogami wojskowymi.

Unimog U 5000 i U 5000 GLF
Unimog jest jednym z najbardziej uniwersalnych pojazdów terenowych na świecie w klasie o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 do 14,1 t. Może sprostać najtrudniejszym zadaniom wojskowych z dala od utwardzonych dróg – w organizacjach wojskowych i pomocy humanitarnej (NGO), służbach pożarniczych (przede wszystkim walka z pożarami lasów) i ratowniczych (pomoc w przypadku katastrof), jako podwozie bazowe podczas ekstremalnych wypraw, a także przy konserwacji i pracy w miejscach szczególnie trudno dostępnych. W Sulejówku zaprezentowane zostały dwa tego typu pojazdy – standardowy U 5000 w barwach wojskowych, a także U 5000 w wersji GLF, czyli opancerzony.

Unimog U 5000
fot. Jan Zagrodzki

Unimog U 5000 w wersji opancerzonej o ładowności 2 t testowany jest przez niemieckie siły zbrojne w ramach programu „opancerzonych pojazdów transportowych” (GTF). Kabina ciężarówki otrzymała podłogę wykonaną ze stali pancernej oraz dodatkowe wzmocnienia i mocowania w celu instalacji płyt ochronnych, a także nowe drzwi i okna. W efekcie Unimog zapewnia ochronę przed atakami balistycznymi, minami oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Kąt dwuścienny większy niż w przypadku konwencjonalnych kabin – rezultat specyficznej konstrukcji pojazdu – skutecznie przeciwdziała przemieszczeniom kabiny względem ramy, zwiększając znacznie komfort jazdy.

Unimogi wyposażone są w BlueTec i spełniają normę emisji spalin Euro V. Na zamówienie dostępne są również wersje zgodne z normą Euro III. Silnik Mercedes-Benz OM 924 generuje moc 160 kW. Pojazd z długim rozstawem osi, równym 3850 mm, ma osie portalowe i ramę o wykrzyżowaniu diagonalnym do 600 mm, co zapewnia wysoki prześwit i nisko położony środek ciężkości oraz niezawodną przyczepność wszystkich kół. Długi skok sprężyn ułatwia bezpieczny transport – również materiałów niebezpiecznych – nawet w najtrudniejszym terenie. Dzięki dystrybucji siły hamowania w stosunku 50/50 pomiędzy przednią a tylną osią pojazd może bez wysiłku pokonywać wzniesienia lub zjazdy o nachyleniu do 70 proc. i zachować stabilność przy przechyle bocznym do 32 proc. Nadwozie nie jest przykręcone na sztywno, ale połączone z ramą za pomocą dwóch trzypunktowych łożysk.

Unimog U 5000 GLF
fot. Jan Zagrodzki

Podwozie terenowego Unimoga U 5000 to koncepcja napędu na obie osie, z najnowszymi układami napędowymi i ergonomią na najwyższym poziomie. Terenowe Unimogi zawdzięczają swoją wysoką elastyczność skrętną elastycznej ramie złożonej z dwóch belek o przekroju U i spawanych poprzeczek rurowych. Osie portalowe z przodu i z tyłu z blokadami dyferencjałów, napędzane piasty kół, rura reakcyjna, sprężyny śrubowe, amortyzatory teleskopowe oraz stabilizatory z przodu i z tyłu należą do wyposażenia standardowego. Tak jak w przypadku silnika, skrzyni i nadwozia skrzyniowego, trzypuntkowe ułożyskowanie zapewnia tłumienie każdego ruchu pojazdu.

Unimog to pojazd z kabiną nad silnikiem – za sprawą kompaktowych wymiarów jest więc wyjątkowo zwrotny. System kontroli ciśnienia w ogumieniu pozwala indywidualnie sterować ciśnieniem w każdym kole. Głębokość brodzenia sięga 1200 mm.

Dopuszczalna masa własna Unimoga U 5000 wynosi do 12,5 t (w przypadku samochodów strażackich – do 14,1 t). Specjalna przekładnia z elektronicznym/pneumatycznym sterowaniem EPS, pneumatycznie dołączanym napędem wszystkich kół i zintegrowaną skrzynią rozdzielczą ma osiem biegów do jazdy do przodu i sześć wstecznych. Na życzenie dostępne są również dodatkowe przełożenia terenowe.

W opcji oferowana jest zautomatyzowana skrzynia manualna EAS, w trybie automatycznym pozwalająca kierowcy w pełni skupić się na prowadzeniu lub samodzielnie zmieniać biegi w trakcie jazdy w terenie.

Model

Unimog U 5000 GLF

Silnik

Mercedes-Benz OM 924 LA

Moc maks.

160 kW

Maks. moment obrotowy

810 Nm
od 1200 do 1600 obr./min

Standard emisji spalin

EURO III/EURO V

Przekładnia

UG100-8 z elektroniczną kontrolą napędu, osiem biegów do przodu i sześć wstecznych, funkcja szybkiej zmiany kierunku jazdy (EQR)

Długość, wysokość

6,40 m, 2,35 m

Wysokość nad kabiną

3,00 m

Wysokość nad  plandeką i ramą

3,50 m

Wysokość po opuszczeniu ramy

3,10 m

Średnica zawracania

18 m

Głębokość brodzenia

1,20 m

Dop. masa całkowita

12,5 t

Ładowność militarna

2 t

 

Zetros GLF z kabiną za silnikiem
Mercedes-Benz Zetros GLF to rozwiązanie logistyczne w trakcie operacji militarnych lub pomocy ofiarom katastrof, niezależnie od stanu dróg i w każdym terenie. To pojazd, który kontynuuje tradycję pojazdów Mercedesa z kabiną za silnikiem. Niewielka wysokość kabiny nad silnikiem ułatwia jego transportowanie koleją lub samolotem.

 

Mercedes Zetros
fot. Jan Zagrodzki

Zetros GLF pojawił się na prezentacji w dwóch wersjach. Dwuosiowa platforma z opancerzoną kabiną zamawiana jest przez niemiecką armię jako opancerzony pojazd transportowy (GTF) o 5-tonowej ładowności. Ładowność trzyosiowego ciągnika siodłowego – również z opancerzoną kabiną – sięga 25 t.

Zalety koncepcji kabiny za silnikiem w pojazdach wojskowych
Pod charakterystyczną maską Zetrosa pracuje układ napędowy zlokalizowany przed przednią osią. W celu konserwacji lub naprawy pokrywę można obrócić do przodu, zyskując łatwy dostęp do komory silnikowej. Oznacza to, że kabina jest gotowa do działań operacyjnych, a załoga może kontynuować realizację swoich zadań bez przerwy. Podłoga kabiny zapewnia możliwość szybkiego opuszczenia pojazdu po bezpiecznie stronie w każdej sytuacji. Żeby wysiąść z Zetrosa GLF, jego drzwi nie muszą być otwarte na całą szerokość, tak jak w przypadku konwencjonalnych modeli z kabiną nad silnikiem, co ułatwia użytkowanie na ograniczonej przestrzeni.

Korzystne położenie fotela za przednią osią ułatwia wygodne prowadzenie pojazdu w warunkach terenowych. Z drugiej strony, charakterystyka prowadzenia Zetrosa GLF jest podobna do tej z aut osobowych, a instrumenty z modeli seryjnych zapewniają łatwą i przyjazną obsługę. Poza dwoma lub trzema pełnowymiarowymi miejscami kabina oferuje liczne schowki na osprzęt taki jak krótkofalówki, system nawigacji czy przedmioty osobiste.

Położenie maski ułatwia montaż osprzętu, nie wspominając o czyszczeniu okien. Kabina za silnikiem zapewnia dodatkowe rezerwy ładowności – dzięki niej przednia oś jest mniej obciążona, co w połączeniu z korzystnym rozkładem nacisków otwiera unikalne możliwości w kwestii projektowania pojazdów opancerzonych.

Z uwagi na niewielką wysokość kabiny pojazdy 4×4 i 6×6 (ze standardową kabiną) można po chwili przygotowań transportować na pokładzie statków powietrznych takich jak Hercules C 130 lub Transall C 160. Ponieważ wymiary Zetrosa zachowują międzynarodowe wymagania ładunków kolejowych, może być on transportowany również koleją

System wymiany kabiny
Zaopatrzenie wojskowych pojazdów logistycznych w opancerzone kabiny powoduje znaczny wzrost masy i ma ogromny wpływ na koszty zamówień oraz obsługi. Dla flot pojazdów, których zastosowania obejmują zarówno zagrożenia atakami ognia czy wybuchu, jak i okresy pokojowe, Mercedes-Benz opracował system wymiany kabin dla Zetrosa GLF. Ułożyskowanie podwozia i kabiny może na życzenie zostać przygotowane do montażu opancerzonej (i cięższej) kabiny. Jej wymiany można dokonać w ciągu jednego dnia roboczego zgodnie z poziomem zagrożenia wymaganym przez aktualną misję. Z wymianą poradzą sobie sami żołnierze w normalnych warunkach warsztatowych.

W czasie operacji pokojowych pojazdy są zwolnione z obciążenia opancerzoną kabiną – zużywają wówczas mniej płynów eksploatacyjnych i mają wyższą ładowność. Elastyczne, opcjonalne zastosowanie podwozi i nadwozi z opancerzonymi oraz nieopancerzonymi kabinami pozwala na ograniczenie liczby używanych pojazdów i zwiększenie stopnia ich wykorzystania.

Zetros 1833A GLF 4×4
Zetros 1833A GLF 4×4 to pierwszy produkowany seryjnie pojazd dla niemieckiego wojska – jako jedyny z kabiną za silnikiem wyłoniony w przetargu w klasie 5-tonowej ładowności. Flota 110 egzemplarzy zamówionych w maju 2012 roku będzie do dyspozycji armii w połowie 2014.

Opancerzona kabina za przednią osią gwarantuje wymagany poziom ochrony przed ogniem, odłamkami, minami oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi i zapewnia dwa lub trzy pełnowymiarowe siedzenia plus schowki na przedmioty osobiste lub urządzenia komunikacyjne. W ramach standardowej specyfikacji kabina wyposażona jest w wydajną wentylację ABC i klimatyzację.

Sercem układu napędowego jest 6-cylindrowy, rzędowy silnik Diesla OM 926 LA, zgodny z normą Euro III lub Euro VI, dostarczający moc 240 KW i 130 Nm maksymalnego momentu obrotowego w szerokim zakresie obrotów. Może on również pracować na niskiej jakości płynach. Siła napędowa płynie do dwóch permanentnie napędzanych osi za pośrednictwem automatycznej przekładni automatycznej Allison 3000 SP z sześcioma biegami do jazdy do przodu. Oznacza to, że optymalna trakcja jest dostępna zawsze i bez przerwy, przede wszystkim w terenie.

Model

Zetros 1833A GLF 4×4

Silnik

Mercedes-Benz OM 926 LA

Moc maks.

240 kW przy 2200 obr./min

Maks. moment obrotowy

1300 Nm przy 1200 – 1600 obr./min

Klasa emisji spalin

EURO3 (dostępna także EURO5)

Przekładnia

Allison 3000 SP, sześć biegów do przodu, przełóżenie pełzające, jeden bieg wsteczny

Długość, wysokość

7,80 m, 2,50 m

Wysokość nad kabiną

3,00 m

Wysokość nad plandeką i ramą

3,69 m

Wysokość po opuszczeniu ramy

3,25 m

Średnica zawracania

20,6 m

Głębokość brodzenia

1,20 m

Dop. masa całkowita

16,5 t

Ładowność militarna

5 t

Ogumienie

14.00 R20

 

Zetros 2733A GLF 6×6
Pojazd bazujący na podwoziu Zetros 6×6 ma permanentny napęd na wszystkie koła, trzy blokady dyferencjałów i układ przeniesienia napędu z 6-stopniową przekładnią automatyczną i dwustopniową skrzynią rozdzielczą. Tylne osie tandemowe zapewniają ładowność do 10,5 t na oś w połączeniu z pojedynczym ogumieniem i obręczami dobranymi.

Opancerzona kabina i podwozie są – z wyjątkiem konfiguracji tylnej osi – tożsame z tymi w Zetrosie GLF 4×4. Oznacza to, że obsługa i naprawy przebiegają w dużej mierze identycznie, dzięki czemu rośnie bezpieczeństwo użytkowania pojazdów w mieszanych flotach, a jednocześnie ich eksploatacja nie wymaga dodatkowych szkoleń.

Mercedes-Benz Actros 3841 AK 8×8 GLF z kabiną opancerzoną na poziomie 4/4b
Ciężko opancerzony Mercedes-Benz Actros 3841 AK 8×8 GLF zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 4 i przeciwminową na poziomie 4b zgodnie ze standardem STANAG 4569. Dzięki efektywnemu opancerzeniu przed wybuchami i odłamkami, Actros ustanawia także nowe standardy w kwestii zabezpieczenia przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi i bombami samochodowymi.

Teraz Mercedes-Benz dodatkowo zwiększa potencjał tego modelu i wzmacnia poziom ochrony kabiny przed ogniem z broni, odłamki i wybuchami. Układ napędowy został zaprojektowany w zgodzie z obowiązującą w Europie normą Euro V.

Mercedes Actros
fot. Jan Zagrodzki

Opancerzona kabina Actrosa, wyposażona w nowe szkło zbrojone, może być pochylona do przodu, zapewniając dostęp do komory silnikowej – również opancerzonej. Nowy system siedzeń z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa zapewnia optymalną podstawę do ochrony kierowcy i pasażerów przed atakiem, także z boku. Jednocześnie fotele gwarantują komfortową swobodę ruchów oraz skuteczne podparcie ciała podczas jazdy w terenie. Wydajny układ klimatyzacji pomaga zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę nawet w skrajnych warunkach klimatycznych.

Szczególnym wyzwaniem dla ciężkich pojazdów zabezpieczenia technicznego jest rozkład obciążenia osi we wszystkich sytuacjach logistycznych – od zastosowań przy obsłudze technicznej aż po jazdę bez ładunku. Podczas gdy masa opancerzonej kabiny spoczywa wyłącznie na przednich osiach, w trakcie udzielania pomocy technicznej tylne osie – niczym wielka dźwignia – muszą uporać się z masą podniesionego, holowanego pojazdu. Actros 4151 AK 8×8 Recovery został jednak zaprojektowany w sposób, który zasadniczo zapewnia jednakowy rozkład obciążenia osi.

Actros GLF oferuje maksymalny poziom ochrony kabiny i szeroką gamę podwozi oraz nadwozi do wyboru – od ciężkiego ciągnika siodłowego czy wywrotki z żurawiem, aż po platformę z dźwigiem lub pojazd zabezpieczenia technicznego. Dostępna jest także szeroka paleta silników. Bazując na modułowym systemie montażu, Mercedes-Benz dostarcza także kabiny o niższym poziomie ochrony i w różnych wariantach długości dla Actrosa 8×8, w niektórych przypadkach również z wentylacją ABC.

Mercedes-Benz G300 CDI 6×6 z kabiną załogową
Gama wojskowej Klasy G została w 2012 roku poszerzona o nowy model, łączący wysoką ładowność ze zminimalizowaną sylwetką: dzięki dodaniu trzeciej osi, zdolności przewozowe G300 CDI 6×6 mogły zostać zwiększone do niemal 3 t. Sześć napędzanych kół i dołączane blokady dyferencjałów zapewniają mu doskonałą sprawność w terenie. Klasa G 6×6 z kabiną załogową dostępna jest w wersji przystosowanej do ruchu lewo- i prawostronnego. Kabina jest w standardzie wyposażona w elementy wstępnej ochrony w celu modernizacji do poziomu STANAG 1.

Mercedes G300 CDI
fot. Jan Zagrodzki

Szerokie portflolio Klasy G obejmuje także pojazdy opancerzone, od wersji Station Wagon FB6 ze specjalnymi mocowaniami elementów opancerzenia aż do zapewniających wysoką ochronę pojazdów, takich jak LAPV 5.4, używanych na co dzień przez liczne armie na całym świecie. Najmniejszy model, LAPV 5.4, korzysta z układu napędowego G 280 CDI i standardowo zapewnia poziom ochrony balistycznej 2 oraz chroni przed minami zgodnie ze standardem NATO STANAG (w opcji dostępny jest wyższy poziom ochrony przeciminowej). Jednostka napędowa pojazdu napędza wszystkie cztery koła za pośrednictwem 5-biegowej przekładni automatycznej ze zintegrowanym przełożeniem redukcyjnym i trzema 100-proc. blokadami dyferencjałów. Do wyboru są dwie wersje nadwoziowe: 5-drzwiowe kombi z w pełni opancerzoną kabiną i bagażnikiem lub model 4-drzwiowy z tylną partią nadwozia do zabudowy.

Model

G 300 CDI 6×6 z kabiną załogową

Silnik

Mercedes-Benz OM 642.8 DE 30 LA

Moc, moment obr.

135 kW, 400 Nm

Klasa emisji spalin

EURO 5 / EURO 3

Przekładnia

5-stopniowa, automatyczna

Długość, szerokość, wysokość

6229 mm, 2514 mm, 2090 mm

Głębokość brodzenia

600 mm

Dop. masa całkowita

6500 kg

Ładowność

2850 kg

Ogumienie

285/75 R16 all-terrain

 

Mercedes-Benz Sprinter w wersji 4×4 oraz 6×6
Gamę pojazdów do zadań specjalnych uzupełnia sztandarowy model dostawczy spod znaku gwiazdy – Sprinter. Podczas prezentacji w Sulejówku można było podziwiać możliwości dwóch przystosowanych do ciężkiego terenu modeli.

Największymi możliwościami technicznymi, wyróżnia się Sprinter z napędem 6×6 firmy Oberaigner, którego dopiero co zadebiutował w Polsce. Z pozoru jest to zwykłe podwozie Mercedesa: seryjna kabina, seryjnie produkowana rama, 5-biegowa automatyczna skrzynia biegów i trzylitrowy 190-konny silnik V6. Tyle, że pojazd wyposażony został w stały napęd 6×6 z możliwością blokady mechanizmu różnicowego osi tylnej i środkowej, a za dopłatą nawet przedniej. W ten sposób powstało pięć różnych kombinacji stosowania blokad, możliwych do stosowania w zależności od potrzeb. Ogromne możliwości jazdy w terenie pojazd ten zawdzięcza optymalnie podzielonemu momentowi w stosunku 33/67.

Mercedes Sprinter
fot. Jan Zagrodzki

Poza rozwiniętymi możliwościami jazdy w terenie, trzecia oś zwiększyła również ładowność pojazdu do 4 ton, przy jednoczesnym stosowaniu pojedynczych opon, a nie bliźniaków. Istotną dla zastosowań militarnych jest zdolność do montażu w opisywanym pojeździe rozmaitych zabudów – od najprostszych skrzyń, do skomplikowanych urządzeń strażackich oraz karetek pogotowia, które będą w stanie dostać się w najcięższy teren, także w warunkach bojowych.

Również we współpracy z firmą Oberaigner powstał drugi z prezentowanych modeli – Sprinter 316 z seryjnym 163-konnym silnikiem 2,2 litra. Wyposażenie w napęd na cztery koła dają mu możliwość przejazdu niemal przez każdy rodzaj terenu, który jest choć trochę łatwiejszy niż ekstremalny.

Model

Sprinter 316 CDI 4×4

Silnik

Mercedes-Benz OM 651 DE22LA

Moc, moment obr.

120 kW, 360 Nm

Klasa emisji spalin

EURO 5 / EURO 3

Przekładnia

6-stopniowa, manualna

Długość

622r mm

Głębokość brodzenia

680 mm

Dop. masa całkowita

7000 kg

Ładowność

4000kg

Ogumienie

R285//75R16 all terrain

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony http://janzagrodzki.com/

Najnowsze