Zawodniczki podsumowują Rajd Wisły 2013

W dniach 25-26 maja odbył się 59. Rajd Wisły. Wszystkie kobiety startujące w rajdzie osiągnęły metę, choć łatwo nie było!

Impreza ta stanowiła drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i trzecią Rajdowego Pucharu Polski. Rajd Wisły słynie z trudnych technicznie odcinków, których przejechanie w tym roku utrudniał dodatkowo deszcz, piasek i duża ilość błota.

Klaudia Temple
fot. Ewelina Neska

Jedyna kobieta za kierownicą wystartowała Hondą Civic w niedzielnej rundzie RPP. Klaudia Temple świetnie poradziła sobie z trudami Rajdu Wisły:

– Rajd rozpoczęliśmy w dobrych nastrojach oraz całkiem dobrym tempem. Dosyć odważny, ale jak się okazało słuszny wybór miękkich, otwartych slicków pozwolił nam na podróżowanie szybkim i bezpiecznym tempem. Po trzech odcinkach specjalnych mięliśmy doskonale 2 miejsce w klasie 9 oraz 3 w grupie N. Niestety na drugim przejeździe OS’u Dobka na jednym z podbić wyskoczył bieg, co skończyło się małą wizytą w rowie. Jak się później okazało, skrzywiony wahacz mocno utrudniał dalszą jazdę, ale udało nam się dotrzeć do mety. Ten rajd pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Żałujemy straty 2. miejsca, ale osiągane rezultaty bardzo cieszą! Trudne, techniczne trasy sprawiły wszystkim niemało trudności, ale wrócimy tu na pewno za rok! Za start dziękujemy firmom Auto-Fart Sklep Motoryzacyjny Myślenice, RacingShop.pl oraz F.H.U.P. Klama. Patronat medialny nad startami objęły Miasto-info.pl, kfpr.pl, Sedno oraz Rajdowyserwis.pl – Twój rajdowy doradca – podsumowuje zawodniczka, sklasyfikowana na 3. miejscu w klasie.

Magda Lukas
fot. Michał Fielek

W mistrzostwach Polski wystartowały jeszcze dwie kobiety w roli pilota. Rewelacyjne, 1. miejsce w klasie i 5. w klasyfikacji generalnej zajęła załoga Tomek Czopik i Magda Lukas (Mitsubishi Lancer EVO X). Zapraszamy do obejrzenia klipu podsumowującego ich start w Rajdzie Wisły:

Kolejna zawodniczka pochodzi z Francji, ale to już jej drugi start w polskim rajdzie. Cathy Derousseaux towarzyszyła Aleksowi Zawadzie w Renault Clio R3, a rezultatem tej współpracy jest trzecie miejsce w klasie 5 i również trzecie w klasyfikacji 2WD. Francuzka cieszy się z osiągnięcia mety w tych wymagających warunkach:

– Właściwie był to trudny rajd. Jestem teraz bardzo szczęśliwa i zrelaksowana, bo zrobiliśmy dobry wynik i cały zespół pracował świetnie. Chciałabym podziękować mechanikom za ich ciężką pracę. Niedzielne odcinki były bardzo ciekawe, według mnie zdecydowanie lepsze niż te z etapu sobotniego, które były dosłownie – straszne. Zalegało na nich wiele brudu i pogoda nie była najlepsza. Myślimy już o kolejnym starcie, jednak zobaczymy, czy z Aleksem pojedzie Xavier Panseri czy ja – podsumowuje zawodniczka.

Cathy Derousseaux
fot. archiwum zespołu

Miło nam donieść, że po narciarskim wypadku powraca do zdrowia Alinka Waleczek. Mimo że zawodniczka nie może sobie jeszcze pozwolić na start w „warunkach bojowych”, to postanowiła pojechać w zespole auta zamykającego trasę:

– Naprawdę sporo się działo i wszyscy się zgodzą, że był to mega trudny rajd. Z perspektywy samochodu „szachownicy” byłam w wielkim szoku, jak dużo załóg odpada z rywalizacji na kolejnych odcinkach. Trasy wysoko postawiły poprzeczkę i dla załóg, i dla samochodów. Cieszę się, że miałam okazję całe dwa dni mieć swój wkład w zabezpieczenie i przebieg rajdu. Dziękuje Piotrkowi, że zaproponował mi miejsce na prawym fotelu w Peugeocie. Nasza współpraca dobrze się układała. Po dłuższej przerwie ogromną przyjemnością było wrócić na prawy fotel. Oczywiście nie mogliśmy jechać sportowo, bo priorytety naszej pracy i nasze zadania na rajdzie były zupełnie inne. Miałam okazję nauczyć się czegoś nowego i zobaczyć rajd z innej strony, ale przede wszystkim był to test dla mojej nogi. Kontuzja dawała się we znaki, zwłaszcza na dziurawych partiach i na odbiciach. Dwa intensywne dni pracy były bardzo wyczerpujące. Sporo jeszcze pracy przede mną, żeby wrócić do pełnej sprawności, ale jazda na „szachownicy” uświadomiła mi, jak bardzo brakuje mi rajdów. Nie mogę się doczekać powrotu do regularnych startów. Przy tej okazji muszę podziękować także wszystkim za gorące przyjęcie i kibicowanie na odcinkach. Cieszę się, że o mnie nie zapomnieliście – podsumowuje zawodniczka, której życzymy rajdowego tempa powrotu do pełnej sprawności!

Alinka Waleczek
fot. archiwum zawodniczki

A kolejnym wyzwaniem dla załóg RPP będzie Rajd Kaszub Gdańsk Baltic Cup (14 i 15 czerwca). Potem łącznie załogi RPP i RSMP zobaczymy na karkonoskich trasach już w pierwszy weekend lipca.

Najnowsze

Historyczne zwycięstwo Marii Herrery w klasie Moto3

Maria Herrera jest pierwszą kobietą, która zwyciężyła w mistrzostwach klasy Moto3, zdobywając w miniony weekend pierwsze miejsce rundy Motorland Aragon mistrzostw CEV (España de Velocidad Championship).

16-latka z Toledo zdominowała wyścig, pozostawiając mężczyznom walkę o pozostałe miejsca na podium. Historyczne zwycięstwo oglądało osiem tysięcy kibiców. Maria jeździ w zespole Junior Team Estrella Galicia, a we wcześniejszych wyścigach w Katalonii zajęła miejsca 11 i 13. Obecnie jest trzecia w klasyfikacji generalnej.

Maria Herrera w drodze po zwycięstwo
fot. Dunlop
Szczęśliwa Maria Herrera na podium
fot. Dunlop

Najnowsze

Dzień Dziecka na Torze Poznań

2 czerwca, czyli już w najbliższą niedzielę, szykuje się moc atrakcji dla maluchów podczas Dnia Dziecka z Torem Poznań Track Day.

Już od godziny 12 wszyscy chętni będą mogli zobaczyć z bliska samochody profesjonalnie przygotowane do sportów motorowych, będą mieli możliwość przejazdów Taxi Driving bolidami Porsche ze stajni Carrera Cars Team czy Taxi Driving bolidami Bogart Racing Team.
Poza tym organizowana będzie wystawa samochodów startujących w Pucharze YoungTimer Party, wystawa kolekcjonerskich samochodów zabytkowych BM-Group, zaawansowane symulatory jazdy samochodem dla dzieci 4MAX czy pokazy i warsztaty Akademii Kreatywnego Futbolu – konkursy dla dzieci.

Hitem imprezy będzie „Człowiek vs. Maszyna” – pojedynek gigantów w wyścigu na prostej startowej: Najszybszy biały człowiek na świecie na dystansie 200m – Marcin Urbaś vs. Carrera Cars Team Porsche 911 GT3 RS 3.8

Wstęp na imprezę jest darmowy.

 

Najnowsze

Maria de Villota ambasadorką MINI

Maria de Villota została oficjalną ambasadorką MINI. W samochodach tej marki ścigała się najczęściej. W szczególności będzie promować model John Cooper Works.

Maria spotkała się z przedstawicielem MINI na ekspozycji Casa Decor mieszczącej się w byłym budynku ambasady brytyjskiej w Madrycie.

Maria na ekspozycji Casa Decor
fot. MINI

Maria była pierwszą Hiszpanką, która została kierowcą testowym w Formule 1 i pierwszą, która wzięła udział w wyścigowych mistrzostwach samochodów turystycznych WTCC.

W sezonach 2009 i 2010 reprezentowała barwy klubu Atlético Madryt w Superleague Formula. Po tragicznym wypadku na aerodromie w Duxford, podczas którego straciła oko, Maria – chociaż sama już czynnym kierowcą być nie może – dzieli się swoim doświadczeniem z innymi z nieustającą energią i entuzjazmem. Intensywnie działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa jazdy na torach wyścigowych, wspiera młodych kierowców i poświęca się działalności charytatywnej. Wszystko to jest dla MINI dobrą bazą do współpracy, ponieważ wpisuje się w deklarowaną filozofię marki.

Nowa ambasadorka marki MINI – Maria de Villota
fot. MINI

„To dla mnie początek nowej przygody”- mówi Maria.

Najnowsze

XII Zlot Zabytkowych Mercedesów

XII Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów Star Drive 2013 odbędzie się w Bielsku-Białej w dniach 31 maja-2 czerwca.

StarDrive Poland to największy Zlot miłośników marki z gwiazdą na masce w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział weźmie 70 załóg z Polski i zagranicy, m.in. Litwy i Niemiec.

Rajd rozpoczyna się 31 maja o godz. 10. Trasa przejazdu licząca ok. 90 km będzie wiodła trasą „Małej Pętli Beskidzkiej”. Na trasie, poza konkurencjami sportowymi, atrakcją będzie wyjazd wyciągiem na skocznię narciarską im. Adama Małysza oraz zwiedzanie zameczku – rezydencji prezydenta RP w Wiśle.

fot. Mercedes

W sobotę, 1 czerwca, w godz. 11.00-15.00 na Rynku Starego Miasta w Bielsku-Białej odbędzie się konkurs elegancji. To punkt kulminacyjny całego zlotu, do którego ekipy uczestniczące starannie przygotowują się przez cały rok. Wynikiem tych starań jest efektowna prezentacja zabytkowych samochodów wraz z uczestnikami przebranymi w stroje z epoki.

Zlot jest niepowtarzalną okazją, by podziwiać wspaniale zachowane egzemplarze spod  znaku „Srebrnej Gwiazdy”,  jak np. model Posen HP 10 z 1912, Mercedes 200 z 1930, Mercedes Pullman 230, Mercedes 300 SL, Mercedesy 190 SL, Pontony z lat 50., W112 Cabrio i „Pagody” z lat 60. oraz dziesięć przedwojennych klasyków lat 30.

Więcej informacji o zlocie dostępnych jest pod adresem:

http://polska.mercedes-benz-clubs.com/

Najnowsze