Edyta Klim

Zawodniczki na starcie Rajdu Dakar 2020

Dzisiaj rusza rywalizacja w Rajdzie Dakar 2020, która potrwa do 17 stycznia. Do startu w tym kultowym i wyczerpującym rajdzie zgłosiło się 10 zawodniczek.

Pierwszy Rajd Paryż-Dakar odbył się w 1978 roku, a w tym roku po raz pierwszy rajdowa rywalizacja obejmie teren Arabii Saudyjskiej. Rajd będzie liczył 12 etapów o łącznej długości 7856 kilometrów, z czego 5097 to odcinki specjalne. Dzisiaj w Dżudda rozpoczyna się rywalizacja, której finał zaplanowano na 17 stycznia w Al Quiddiya.

Na liście zgłoszeń znalazło się 351 pojazdów: 170 motocykli i quadów, 134 samochody i pojazdy UTV oraz 47 ciężarówek. Rywalizować będzie 16-stu Polaków: Jakub Przygoński (samochody), na quadach: Rafał Sonik, Kamil Wiśniewski, Arkadiusz Lindner, Paweł Otwinowski, na motocyklach: Adam Tomiczek, Maciej Giemza, Krzysztof Jarmuż, w UTV: Aron Domżała i Maciej Marton oraz Maciej Domżała i Rafał Marton, w ciężarówkach: Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Dariusz Rodewald i Szymon Gospodarczyk.

W Rajdzie Dakar z sukcesami startują także kobiety. Do edycji 2020 zgłosiły się następujące zawodniczki:

MOTOCYKLE

 

LAIA SANZ (ESP) 14

Marka: GasGas Factory Racing Team

Model: 450 RALLY FACTORY REPLICA

To Królowa Dakaru, która ma za sobą 9 edycji rajdu z rzędu. Także 9 razy stała na podium w kategorii kobiet i zajęła najwyższe 9. miejsce w klasyfikacji generalnej w 2015.

 

MIRIAM POL (NLD) 54

Marka: HUSQVARNA

Model: FR 450 RALLY

Zawodniczka ma za sobą 7 udanych startów w Dakarze od 2006 roku. Zna ten rajd od podszewki, ponieważ była asystentką kierownika zespołu HT Rally Raid, wspierając dziesiątki zawodników przez 6 lat (gdy sama nie startowała).

 

SARA GARCIA (ESP) 98

Marka: YAMAHA

Model: WRF450

To drugi start zawodniczki w klasie bez wsparcia technicznego Malle Moto/Original by Motul. W ubiegłym roku z rywalizacji wykluczył ją upadek i uszkodzenie chłodnicy w motocyklu. Jej celem jest zostanie pierwszą zawodniczką z Europy w historii Rajdu Dakar, która pokonała trasę bez wsparcia technicznego.

 

KIRSTEN LANDMAN (ZAF) 117

Mark: KTM

Model: 450 RALLY REPLICA

To pierwszy start tej zawodniczki w Rajdzie Dakar, choć to jedna z czołowych zawodniczek w Afryce Południowej. Gdy w 2013 roku uległa wypadkowi i zapadła w śpiączkę – postanowiła już nigdy nie startować. Wszystko się zmieniło, gdy jej trenerem został Joey Evans, który był po wypadku sparaliżowany. Ich wspólne przygotowania do Dakaru trwały dwa lata.

 

TAYE PERRY (ZAF) 120

Marka: KTM

Model: 450 RALLY REPLICA

Ta zawodniczka z Południowej Afryki ma jedynie 158 cm wzrostu, ale za to niezłomną wolę walki. To jej pierwszy start w Dakarze, ale na koncie ma już 169 startów w terenie i wiele nagród.

SAMOCHODY

 

CRISTINA GUTIERREZ HERRERO (ESP) 336

PILOT: PABLO MORENO HUETE

Marka: MITSUBISHI

Model: ECLIPSE CROSS

To czwarty start zawodniczki, a jej celem jest miejsce w pierwszej 25-tce na mecie. W ubiegłym roku zabrakło niewiele, bo zajęła 26. miejsce. Z powodów finansowych nie udało jej się przygotować do rajdu tak dobrze, jakby chciała, ale jest dobrej myśli.

 

FERNANDA KANNO (PER) 365

PILOT: ALONSO CARRILLO

Marka: TOYOTA

Model: LANDCRUISER

To będzie trzeci start zawodniczki za kierownicą, a wcześniej dwa razy pokonała trasy Rajdu Dakar w roli pilota. To bardzo znana dziennikarka telewizyjno-radiowa w Peru, a jej celem jest wzięcie udziału w 5-ciu najtrudniejszych rajdach na 5-ciu kontynentach. W 2018 nie udało jej się dotrzeć do mety Dakaru, a w 2019 zajęła 3 miejsce w T1.S.

UTV (SSV)

 

CAMELIA LIPAROTI (ITA) 421

PILOT: ANNETT FISCHER (DEU)

Mark : YAMAHA

Model : YXZ1000R

„Różowa Pantera” znowu w akcji! Camelia ma za sobą 11 startów w Dakarze, z czego 9 na quadzie. Jej najwyższe lokaty to 9. miejsce quadem w 2012 roku oraz 5. w SSV w 2018. Pasją, która trzyma ją w formie jest także narciarstwo i alpinizm. Od początku towarzyszy jej kobiecy, różowy kolor, początkowo na kasku, a potem także na karoserii.

Annett Fischer będzie startować drugi raz z rzędu na Dakarze, choć często bierze w nim udział jako zespołowa fizjoterapeutka. W 2019 roku debiutowała za kierownicą CAN-AM i ukończyła rajd na 14. miejscu. Sama też jeździ na motocyklu, a teraz zastąpi kontuzjowaną Rosę Romero u boku Camelii.

CIĘŻARÓWKI

 

KIEROWCA: IKUO HANAWA

PILOT: YUDAI HANAWA

MECHANIK: MAYUMI KEZUKA (JPN) 519

W zespole Hino Faktory syn zastąpił ojca Yoshimaza Sugawara, po ponad 30 latach startów w Dakarze. Pilotem będzie wnuk, a mechanikiem kobieta Mayumi Kezuka – to debiut takiego składu załogi.

Wyniki Rajdu Dakar 2020 można śledzić na oficjalnej stronie: https://www.dakar.com/en/rankings

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze