Agnieszka Serafinowicz

Policja zatrzymała wóz strażacki, zwraca uwagę jeden szczegół

Spis treści

Policja zatrzymała wóz strażacki. Już samo to budzi zastanowienie, bo policjanci raczej rzadko mają zastrzeżenia do pracy strażaków, problem w tym, że tym razem w wozie strażackim nie było ani jednego strażaka, był za to pijany właściciel i kierowca bez uprawnień. Skończyło się zatrzymaniami.

Zatrzymany wóz strażacki – nietypowa kontrola

Sami policjanci, którzy poinformowali o zdarzeniu, deklarują, że była to nietypowa kontrola, co tylko potwierdza, że funkcjonariusze drogówki raczej nie zatrzymują wozów strażackich tylko do kontroli. Tym razem były jednak ku temu poważne przesłanki, co ciekawe – zaobserwowane wcale nie przez policjanta.

Zatrzymany wóz strażacki – świadek informuje

Policjanci zatrzymali w powiecie radzyńskim wóz strażacki do kontroli, ale co ich do tego skłoniło? Zgłoszenie świadka, innego kierowcy, który zaobserwował na drodze wóz strażacki, którym jechali mężczyźni bez mundurów. Tak, opublikowana notka nic nie wspomina o tym, by świadka zaniepokoiło coś innego, np. popełniane przez kierującego wykroczenia, rażące łamanie przepisów, przekroczenie prędkości czy coś innego. Powodem kontroli był jedynie brak mundurów, ale okazało się, że przewinienia fałszywych strażaków były znacznie większe.

Zatrzymany wóz strażacki – brak uprawnień i pijani

Jak się okazało, w kabinie strażackiego Stara nie było ani jednego strażaka. Za kierownicą strażackiego wozu siedział 23-latek, który nie miał uprawnień do prowadzenia takich pojazdów. Przewoził on na dodatek trzech pijanych pasażerów, wśród których znajdował się również właściciel osobliwego pojazdu.

Zatrzymany wóz strażacki – ułańska fantazja kolekcjonera

Jak tłumaczył policjantom 32-letni właściciel, samochód wykorzystywany wcześniej przez jedną z jednostek OSP, został zakupiony w celach kolekcjonerskich. Z kolei jego użytkowanie tłumaczył chęcią przejażdżki po okolicznych miejscowościach. Ponieważ sam nie mógł prowadzić, ze względu na alkohol, wpadł na genialny pomysł – przekazał pojazd osobie, która choć pijana nie była, nie miała uprawnień do prowadzenia takiego samochodu.

zatrzymany wóz strażacki

Zatrzymany wóz strażacki – przewinień było więcej, pojazd odholowano

Do zdarzenia doszło kilka dni temu w miejscowości Białka, w gminie Radzyń Podlaski. Wysłany na miejsce patrol drogówki zauważył opisywany pojazd i zatrzymał do kontroli. 23-letni mieszkaniec gminy Drelów nie posiadał stosownych uprawnień do kierowania, a kierowany przez niego Star wyposażony jest w urządzenia pojazdu uprzywilejowanego. Zatrzymany pojazd nie stanowił wyposażenia żadnej jednostki Straży Pożarnej. W trakcie kontroli mundurowi ustalili również, że pojazd nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami kontrola drogowa zakończyła się odholowaniem samochodu na parking strzeżony.

Zatrzymany wóz strażacki – kierowca i właściciel będą tłumaczyć się przed sądem

Wkrótce zarówno kierujący jak i właściciel wozu strażackiego za popełnione wykroczenia będą odpowiadać przed sądem. 23-latek odpowie za jazdę bez wymaganych uprawnień, a 32-latek za udostępnienie samochodu osobie nieposiadającej stosownych uprawnień, a także bezprawne posiadanie w pojeździe sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.

Zatrzymany wóz strażacki – ten szczegół zwraca uwagę

To co zwraca uwagę w całej tej sprawie to fakt, że do zatrzymania by nie doszło, gdyby nie zgłoszenie świadka. Jak się okazuje brak kontroli policyjnej na drodze wcale nie musi oznaczać bezkarności łamiących przepisy. Każdy kierowca może być w pewnym sensie policjantem. Pamiętajmy jednak, że od karania potencjalnych winnych na drodze jest policja, a nie inni kierowcy. My możemy co najwyżej zgłosić służbom jakieś rażące wykroczenia, a nie „szeryfować” na drodze. Przy okazji, przypominamy jak utworzyć prawidłowo korytarz życia, gdy w lusterku wstecznym zobaczmy prawdziwy wóz strażacki.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze