Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Pewnie nie raz, jadąc polską autostradą, spotkaliście się z tzw. szeryfami, którzy jadąc ciężarówką przez kilka kilometrów blokują lewy pas na autostradzie. Już niedługo może się to skończyć za sprawą zmiany przepisów.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza wprowadzić zakaz wyprzedzania dla ciężarówek i to nie tylko na autostradach, ale także na drogach ekspresowych.

Jeżdżąc po Polsce nie raz zdarzyło się nam jechać w korku z powodu dwóch, wyprzedzających się ciężarówek, które mają zamontowany ogranicznik prędkości. Taki manewr nie tylko spowalnia ruch, ale także wpływa negatywnie na bezpieczeństwo. Bardzo często kierowcy ciężarówek wymuszają gwałtowne hamowanie na kierowcach osobówek. 

Na chwilę obecną na niektórych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych funkcjonuje taki zakaz. Jednak GDDKiA zamierza zakazać wyprzedzania na całych odcinkach, a szczególnie na obwodnicach miast. 

W wielu europejskich krajach samochody ciężarowe powyżej określonej masy nie mogą przemieszczać się po lewym pasie. Takie zmiany przepisów ze względu na bezpieczeństwo i sporą liczbę wypadków z tego powodu zastosowała np. Austria. W niektórych krajach zabronione jest wyprzedzanie w czasie opadów deszczu.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

no nareszcie !!!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nie wiecie, co piszecie. Autostrada nie jest stworzona tylko do poruszania sie po niej samochodow osobowych. Jest stworzona wlasnie po to, aby samochody mogly wyprzedzac wolniejsze pojazdy. I nie tylko kierowcy samochodow ciezarowych wykonuja niebezpieczne manewry. Ale prawda jest jedna, polscy kierowcy nie umieja jezdic po autostradach. Jak juz taki kierowca na nia wyjedzie, to tylko byle do przodu i szybciej. Wiec po ciezarowkach, beda autobusy a pozniej…. Kto wie, moze Ci, ktorzy jezdza zgodnie z przepisami. Bo w Polsce jak juz wjedziesz na autostrade, to trzeba trzymac ,,gaz do dechy”.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze