Ewa Kania

Zablokowany wyjazd z miejsca parkingowego – co zrobić? Co grozi za zastawienie auta na parkingu?

Problemy z miejscami do parkowania powodują czasem, że kierowcy decydują się na blokowanie wyjazdu innych samochodów. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak zachować się, kiedy ktoś nam zastawi auto na parkingu?

Blokowanie wyjazdu z miejsca parkingowego – przepisy

Zastawianie czyjegoś samochodu jest oczywiście zabronione. Przepisy zakazują nawet utrudniania dostępu właściciela do jego samochodu, a także utrudniania wyjazdu. Jak czytamy w art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

W miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej, czy w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Nieprawidłowo zaparkowany pojazd może również utrudniać ruch innych jego uczestników. Stosowny na to paragraf znajdziemy w art. 90 Kodeksu wykroczeń:

Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Co zrobić kiedy ktoś nam zastawi samochód na parkingu?

Przepisy są jednoznaczne, ale nie brakuje kierowców, którzy mają je w głębokim poważaniu. Wracamy do swojego auta i okazuje się, że nie możemy wyjechać, ponieważ ktoś nas zastawił. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli zdarzenie ma miejsce na drodze publicznej, możemy wezwać policję lub straż miejską, aby zrobiła porządek z krnąbrnym kierowcą. Niestety nawet jeśli patrol pojawi się szybko, to zwykle nakłada tylko mandat na kierującego, który nas zablokował. Kierującego, który nie wiemy, kiedy wróci.

Rozwiązaniem może być wezwanie przez funkcjonariuszy holownika, aby ten usunął utrudniający ruch pojazd. To może jednak trochę potrwać.

Czy rzeczywiście jazda 30 km/h zmniejsza zużycie i emisje?

Znacznie trudniejsza sytuacja panuje na drogach wewnętrznych oraz terenach należących do wspólnot mieszkaniowych. Policja i straż miejska raczej nie będą skore interweniować, chyba że pojazd uniemożliwia przejazd lub stoi na drodze pożarowej. Jeszcze trudniej o pomoc, jeśli ktoś nie zastawił naszego auta, ale zajął nasze miejsce postojowe.

Teoretycznie mamy możliwość wezwania holownika na własną rękę, powołując się na to, że ktoś zajął naszą własność lub własność wspólnoty. Pozwala na to art. 343 Kodeksu cywilnego:

Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób.

Tu pojawia się jednak problem odpowiedzialności, jeśli auto podczas usuwania z parkingu zostanie uszkodzone, a także problem z odzyskaniem pieniędzy za interwencję holownika. To zwykle wymaga wytoczenia procesu cywilnego.

Co grozi za blokowanie parkingu?

Kara za zastawienie czyjegoś samochodu lub utrudnianie ruchu, jest zależna od dokładnej kwalifikacji czynu:

  • blokowanie lub utrudnianie wyjazdu – 100 zł i 1 pkt. karny
  • utrudnianie ruchu na drodze publicznej – do 500 zł

W przypadku kiedy pojazd zostanie odholowany, trzeba jeszcze doliczyć koszt takiej „usługi”. Jej wysokość zależy od ustaleń samorządu. Ministerstwo Finansów ustala jedynie maksymalne jej wysokości, które wynoszą:

  • 128 zł – rower lub motorower, hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego (24 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 251 zł – motocykl (33 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 542 zł – pojazd o DMC do 3,5 tony (46 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 677 zł – pojazd o DMC od 3,5 do 7,5 tony (60 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 956 zł – pojazd o DMC od 7,5 do 16 ton (86 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 1409 zł – pojazd o DMC powyżej 16 ton (154 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 1714 zł – pojazd przewożący materiały niebezpieczne (225 zł za dobę przechowywania na parkingu

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze