Zabaw dziecko podczas jazdy samochodem – propozycje gier

Planujesz jechać na zimowy weekend samochodem, zabierając ze sobą dzieci? Długie podróże mogą stać się źródłem cudownych wspomnień, niestety mogą również być niezwykle stresujące. Zamieszczamy kilka zabaw i podpowiedzi bezcennych podczas wspólnej podróży autem z pociechami.

Notoryczne pytania o końcowy etap podróży niezbyt często wywołują uśmiech na twarzy
fot. Chevrolet

Wielogodzinny pobyt dzieci w samochodzie najczęściej wiąże się z bitwami na tylnym siedzeniu i nieustannym zadawaniem pytania: czy „jesteśmy już na miejscu?”, ewentualnie: „daleko jeszcze”?.  Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie atrakcji i gier, które zapewniałyby wszystkim rozrywkę i odwracałyby uwagę od samej podróży.

Dopilnuj, aby w samochodzie znalazł się podstawowy zestaw zabawowy: talia kart, książeczki z zadaniami i kolorowanki, papier, ołówki, kredki, naklejki i kilka niewielkich zabawek. Nowoczesne kieszonkowe konsole do gier, przenośne odtwarzacze DVD, CD z muzyką lub opowiadaniami – to kolejne rozwiązania mogące sprawić, że długie podróże dla wielu rodzin staną się o wiele bardziej przyjemne. Jednakże dzisiejsi rodzice pamiętając własne doświadczenia z dzieciństwa wiedzą, że elektronika to nie jedyne rozwiązanie. Szczególnie młodsze dzieci lubią spędzać czas grając w kilka prostych gier z innymi członkami rodziny.

Oto lista przykładowych gier, które sprawią, że długa podróż minie niepostrzeżenie całej rodzinie.

Byłem na zakupach
Jedna z osób zaczyna grę, mówiąc „Byłem na zakupach i kupiłem…”. Druga osoba powtarza kwestię wypowiedzianą przez pierwszą oraz dodaje własny przedmiot, itd. Czynność ta jest powtarzana do czasu, gdy jedna z osób lub wszyscy zapomną, kto co kupił.

„Awantury” na tylnej kanapie? Z bajkami, grami i muzyką szybciej upłynie czas podczas długiej podróży.
fot. Chevrolet

 

 

Szczęśliwe wakacje? Długa podróż może być stresująca zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców; zapewnij pociechom zabawę na pokładzie auta.
fot. Chevrolet

Polowanie na alfabet. Nawet dzieci, które dopiero uczą się alfabetu mogą grać w tę grę. Należy zacząć od litery „A” i znaleźć ją na szyldzie, ciężarówce, budynku lub tablicy rejestracyjnej. Pierwsza osoba, która dotrze do litery „Z” wygrywa. Można grać w tę grę na wyścigi lub wspólnie z całą rodziną.

Parzyste i nieparzyste. Prosta gra dla młodszych dzieci. Polega ona na tym, że gracze obserwują numery tablic rejestracyjnych samochodów skupiając się na ich ostatniej cyfrze. Jeden z graczy szuka numerów nieparzystych, a drugi parzystych. Każdy zapisuje swoje własne wyniki, a wygrywa ten kto pierwszy uzyska 21 punktów.

 

Waże, aby każde dziecko miało swoją zabawkę, co zapobiegnie wyrywaniu sobie przedmiotu
fot. Chevrolet

To co widzę. Rozejrzyj się i wybierz przedmiot, który widzisz w samochodzie lub na drodze. Następnie podaj innym wskazówkę, mówiąc „To co widzę…jest zielone”, lub „To co widzę…jest brązowe i ma futerko”. Podawaj wskazówki do czasu aż ktoś zgadnie co widzisz.

20 pytań. Pomyśl o osobie, miejscu lub rzeczy. Pozostali muszą odgadnąć co masz na myśli zadając w sumie maksymalnie 20 pytań na które możesz udzielić odpowiedzi „tak”, „nie” lub „czasami”.

Kamień-Papier-Nożyczki. Każdy z graczy kładzie swoją pięść na dłoni zwróconej spodem do góry i licząc do trzech, uderza pięścią w dłoń. Na „trzy” każdy zamienia pięść w wybrany przez siebie obiekt. Do wyboru jest jeden z trzech: kamień (zaciśnięta pięść), papier (otwarta dłoń) lub nożyczki (dwa palce ułożone w kształt litery V). Kamień pokonuje nożyczki łamiąc je, papier pokonuje kamień okrywając go, a nożyczki wygrywają tnąc papier. Jeżeli dwie osoby wybiorą ten sam obiekt, to próbują jeszcze raz.

Historia zatacza krąg. Jedna osoba w samochodzie wymyśla tytuł opowiadania. Na podstawie tytułu kolejna osoba wymyśla pierwsze zdanie historyjki, zaczynając od słów „Dawno, dawno temu…”. Trzecia osoba kontynuuje opowiadanie dodając do niego kolejne zdanie, i tak na okrągło.

Zajmując swoje pociechy w ten sposób, jak również planując częste przystanki, by wszyscy mogli rozprostować nogi i się przez chwilę poruszać, sprawisz, że dzieci nie będą znudzone i drażliwe, a Twoje nerwy ocaleją. Każdy z Was będzie dużo bardziej zrelaksowany, gdy w końcu dojedziecie do celu.

Najnowsze

Kraz z trójramienną gwiazdą?

Rzut oka na ten samochód i pytanie: czy nas oczy nie mylą ? Czyżby powrót legendarnego Kraza 255? Oczywiście to pomyłka, bo to najnowsza, klasyczna ciężarówka Mercedesa - Zetros - nadzieja koncernu  na podbicie rynków miliatrnych oraz... służb leśnych.

Kraz – co ci przypomina widok znajomy ten?
Fot. F. Majewski

Skąd pomysł niemieckich inżynierów na powrót do takiego klasycznego układu konstrukcyjnego, znanego właśnie z konstrukcji  rosyjskich, czy amerykańskich? Przypomnijmy sobie jak Kraz 255 radził sobie w terenie, pomijając wszystkie inne niedoskonałości, jak choćby gigantyczną siłę potrzebną do obrotu kierownicy, czy urywające się przeguby wałów napędowych.

Mercedes projektując Zetrosa sięgnął właśnie po sprawdzoną koncepcję. Co zatem daje układ z silnikiem wysuniętym przez przednią oś? Lepsze rozłożenie masy i naciski na osie, obniżenie środka ciężkości oraz wysokości samochodu. Przez to otrzymujemy lepszą mobilność w terenie, możliwość opancerzenia kabiny cięższym pancerzem oraz możliwość transportu na pokładzie C-130 Hercules.

Zetros uzupełnia typoszereg samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Actros. Jego główną zewnętrzną cechą charakterystyczną jest kabina typu klasycznego, czyli z silnikiem umieszczonym z przodu. Zetros z napędem na wszystkie koła jest oferowany w wersji trzyosiowej jako Zetros 2733 A 6×6 oraz dwuosiowej jako Zetros 1833 A 4×4.

Zetros 1833 A 4×4.
Fot. Milcar

Pojazd jest napędzany sześciocylindrową jednostką rzędową OM 926 LA, stosowaną np. w modelu Axor. Ten kompaktowy i lekki turbodoładowany silnik wysokoprężny o pojemności skokowej 7,2 l rozwija moc 326 KM w przedziale 2000-2300 obr/min i maksymalny moment obrotowy 1300 Nm w przedziale 1200-1600 obr/min. Za przenoszenie siły napędowej odpowiada sterowana hydraulicznie skrzynia biegów G 131, wyposażona w osiem biegów do jazdy w przód i bieg pełzający z krótkim przełożeniem.

Zetros jest przygotowany do jazdy w najtrudniejszym terenie: ma stały napęd na wszystkie koła. Dwustopniowa skrzynia rozdzielcza z przełożeniem redukującym do jazdy terenowej 1:1,69 zwiększa siłę napędową o blisko 70%. Do tego dochodzą załączane mechaniczne blokady mechanizmów różnicowych w każdej z osi oraz blokada międzyosiowa. Wytrzymałe osie mają zawieszenia mechaniczne na resorach piórowych oraz zwolnice planetarne w piastach kół. Nośność osi przedniej wynosi maksymalnie 7,5 t (opcjonalnie 9 t), oś tylna (osie tylne) mają nośność 9 t. Właściwości trakcyjne w terenie zwiększają dodatkowo pojedyncze opony, ponieważ koła tylne poruszają się po śladzie kół przednich. Standardowo stosowane są opony w rozmiarze 14 R20.

Zetros 2733 A 6×6.
Fot. Mercedes

Samochód został przystosowany do pokonywania przeszkód wodnych: dopuszczalna głębokość brodzenia wynosi standardowo 800 mm, a dzięki odpowiednim modyfikacjom można ją na życzenie zwiększyć do 1100 mm. Przewidując trudne warunki eksploatacji takie jak woda i piasek, na wszystkich osiach zastosowano hamulce bębnowe.

 

Najnowsze

Dzień sportów motorowych w Eurosport

Dziś Eurosport przewidział nielada gratkę dla wieblicielek sportów motorowych. Można zobaczyć m.in. WTCC, rajdy, superpuchar Porsche, wyścigi superbike'ów, żużel i motocross. Więcej w Motoprogramie.

Polecamy:

Eurosport
22:30 Magazyn FIA WTCC Najważniejsze wydarzenia dotyczące wyścigów FIA World Touring Car Championship, czyli Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych.
23:00 Rajdy samochodowe: Intercontinental Rally Challenge w Belgii podsumowanie
23:30 Rajdy samochodowe: Rally Raid World Tour Transiberico podsumowanie
00:00 Wyścigi samochodowe: Superpuchar Porsche w Wielkiej Brytanii sport
00:30 Wyścigi samochodowe 
Eurosport 2
10:00 Wyścigi superbike’ów: Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Snetterton 1. wyścig
10:30 Wyścigi superbike’ów: Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Snetterton 2. wyścig
11:30 Wyścigi samochodowe: Superpuchar Porsche w Wielkiej Brytanii 
14:00 Żużel: Grand Prix Polski 
15:00 Wyścigi superbike’ów: Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Snetterton 2. wyścig
15:45 Wyścigi samochodowe: Seat Eurocup w Brnie sport
17:00 Motocross: Mistrzostwa Świata w Niemczech wyścig w klasie MX2
Łukasz Kędzierski na niedawnych Mistrzostwach Polski Motocross w Lublinie
fot. Frendl

Więcej programów motoryzacyjnych na dziś w Motoprogramie.

 

Najnowsze

Motocykliści wiozą nadzieję i życie

Prawie 400 potencjalnych dawców szpiku kostnego udało się pozyskać pomorskiej grupie motocyklistów, którzy 20 czerwca na terenie Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim zorganizowali wraz z Fundacją DKMS akcję 'TAK - Jestem Dawcą Nadziei i Życia' dla 32-letniej Hani.

fot. Paweł Linda

Akcję zorganizowali pomorscy motocykliści związani z Forum M3M (Moto3Miasto.pl), współuczestniczący m.in. w corocznym przedsięwzięciu „Mikołaje na Motocyklach”, znani z licznych akcji charytatywnych, regularnych zbiórek krwi, niesienia pomocy i uśmiechów dzieciom z domów dziecka.  

W Pruszczu Gdańskim szukano przede wszystkim dawcy dla Hani Szymańskiej z Lęborka. Mamy dwójki dzieci, która na białaczkę cierpi od dwóch lat.

Niestety nie udało się nam przebić liczby zarejestrowanych osób w Pucku, ale cieszymy się z efektu akcji. Każda zarejestrowana osoba to sukces, bo może potencjalnie uratować komuś życie. Być może będzie to właśnie jeden z motocyklistów? – mówi Piotr Szulc „Niemiec” współorganizator przedsięwzięcia.

fot. Paweł Linda

To nie nowość, że motocykliści pomagają potrzebującym. Nie raz środowisko motocyklowe pokazało, że potrafi się zorganizować na dużą skalę po trosze w myśl powiedzenia: „działaj lokalnie, myśl globalnie”.

Niestety wciąż dużo głośniej mówi się o wypadkach z udziałem motocyklistów, niż akcjach dzięki których ktoś może dostać szansę na nowe życie.

Jesteśmy na TAK – dla wszelkiego rodzaju szlachetnych inicjatyw – jak np. zapoczątkowana w Pruszczu Gdańskim i mamy nadzieję kontynuowana akcja pomorskich motonitów.

 

fot. Paweł Linda
fot. Paweł Linda

Najnowsze

II Ogólnopolski Zlot Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych

27 czerwca 2009r. w Gdyni przy ul. Jana Pawla II 3 (Skwer Kościuszki) odbędzie się II Ogólnopolski Zlot Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych. To doskonała okazja by spotkać polskich konstruktorów i ekspertów.

Samochody, motocykle, motorowery, rowery, trzykołowce, Melex’y, łodzie elektryczne lub inny pasażerski sprzęt pływający, lotnie elektryczne, paralotnie elektryczne, samoloty elektryczne, helikoptery itp. Coraz mniej pojazdów nie ma swojej alternatywnej, ekologicznej wersji. Na II Ogólnopolskim Zlocie Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych będzie można zapoznać się z istniejącymi technologiami, porozmawiać i wymienić opinie z ekspertami, konstruktorami oraz producentami i użytkownikami pojazdów elektrycznych.
Zaprezentują się m.in.:

Grzegorz Cioch – ROWER EV
Henryk Doruch – Fiat 126pEV
Bartosz Górecki – PW PAC-CAR
Jarosław Guziński – ROWER EV, MELEX
Mariusz Karasek – DWUKÓŁKA – przypominająca SEGWAY’a
Zbyszek Kopeć – TOYOTA COROLLA, DAEWOO NEXIA, HYUNDAI ACCENT
Rafał Kotowski – WARTBURG EV
Piotr Kropisz Interbike – ROWERY EV
Dominik Łyskojć – FIAT PUNTO EV
Marek Młot – FIAT SEICENTO
Bartosz Puchowski – JEDNOSTKI PŁYWAJĄCE
Rafał Ramotowski – SMART EV
Andrzej Szczygielski – ROWER EV
Tadeusz Walasek – PEUGEOT 106EV, ROWERY EV
Paweł Wieczorek (studenci PG) – OPEL KADET EV
Andrzej Łebkowski – FORD ESCORT EV
MELEX
TOYOTA PRIUS
TOYOTA CAMRY
i inni

Część pierwsza to zlot użytkowników i twórców pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Organizatorzy dają możliwość zaprezentowania różnych pojazdów wykonanych we własnym zakresie lub pochodzących z produkcji seryjnej. Mogą to być m.in. samochody, motocykle, motorowery, trzykołowce, pojazdy golfowe, łodzie elektryczne lub inny pasażerski sprzęt pływający, lotnie elektryczne, paralotnie elektryczne, samoloty elektryczne, helikoptery itp.

Część druga to odbywająca się równolegle ze zlotem konferencja naukowa, w trakcie której zaprezentowane zostaną nowe technologie, osiągnięcia naukowe i organizacyjne, dzięki którym możemy poprawić niezależność energetyczną i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.

Poniżej szczegółowy program II Zlotu Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych, Gdynia 2009

Część otwarta: (wstęp wolny)
9:00 Otwarcie wystawy pojazdów elektrycznych (Akademia Morska).

10:00 – 12:00 Konferencja „Nowa Era Motoryzacji”.
Program wdrożeniowy i badawczy. Prezentacje projektów do Green Cars Initiative..
Terminale ładowania. Wtyczkowe i bezstykowe.
System monitorowania infrastruktury i pojazdów
Taksówka dla Europy
Autobusy elektryczne w Polsce
Centrum badawczo-certyfikacyjne
Karoserie kompozytowe

Część zamknięta: (dla zaproszonych gości)

15:30 – 20:00 Rejs Darem Młodzieży i warsztaty kompetencyjne:

15:30 – 16:15 Oglądanie panoramy Zatoki Gdańskiej z pokładu Daru Młodzieży

16:30 – 18:00 Warsztaty kompetencyjne I Panel:
Prawne i organizacyjne formy budowy rynku pojazdów elektrycznych w Polsce.
Prezentacja wprowadzająca i dyskusja.

II Panel:
Pojazdy elektryczne i infrastruktura ich ładowania: system transportowy i system magazynowania energii elektrycznej dla OZE.

Osoby zainteresowane zgłoszeniem swojego uczestnictwa z pojazdem, proszone są o kontakt z dr Andrzejem Łebkowskim (Akademia Morska w Gdynii): andrzejl@am.gdynia.pl

Zapraszamy do udziału w imprezie, na której nie zabraknie samochodów elektrycznych zbudowanych przez polskich konstruktorów.

Na temat pierwszego zlotu można przeczytać tu: http://ev.am.gdynia.pl/index.html

zdjęcia: http://pojazdyelektryczne.arbiter.pl/galeria/zlot.ev

 

 

Najnowsze