Wyścig w chmurach

Wyścig w chmurach, czyli Pikes Peak International Hill Climb, to rodzaj wyścigu górskiego, który odbywa się raz do roku na najczęściej odwiedzanej górze w Ameryce. W 1985 roku zwyciężyła w nim Michele Mouton - najsłynniejszy kierowca płci żeńskiej. Zobacz niesamowite filmy z Pikes Peak!

Zanim przeczytasz, koniecznie zobacz! To obsypany nagrodami film z udziałem Ari Vatanena (tego samego, który aktualnie ubiega się o szefostwo FIA), jak „wspina” się na Pikes Peak z pomocą swojej rajdówki – Peugeota 405 T16


 

Potężne skarpy i jazda na krawędzi
Fot. ppihc.com

Wyścig na Pikes Peak po raz pierwszy rozegrany został w 1916 roku, a w miniony weekend odbył się ponownie. Start zlokalizowany jest na wysokości prawie 3 tysięcy metrów n.p.m., a szczęśliwcy wspinają się na ponad 4 tysiące metrów n.p.m. do mety. Dystans wyścigu to 20 kilometrów (po asfalcie lub żwirze) ze 156 zakrętami! Kto pokona ten fragment góry najszybciej – jest zwycięzcą.

Największe prędkości osiągane są u podnóża góry, drugi fragment jest mocno kręty, a powyżej 3600 m n.p.m. we znaki daje się rozrzedzone powietrze, które mocno pogarsza właściwości silników. 

Niesamowite jest to, że na całej długości trasy nie ma żadnych zabezpieczeń, barier energochłonnych itp. Tu startują naprawdę najbardziej odważni i doskonali kierowcy, którzy wiedzą, że najmniejszy błąd może kosztować ich bardzo wiele… Startują tam zarówno zawodnicy w samochodach, jak i autach ciężarowych. Nie brakuje także motocyklistów. 

Gronholm po raz pierwszy w długiej karierze postanowił spróbować swoich sił zdobywając Pikes Peak właśnie w tym roku
Fot. ppihc.com

Dwukrotny mistrz świata, Marcus Gronholm, wiedział chyba wszystko o rajdach do czasu, aż nie przybył na Pikes Peak. Wystartował w tym roku 500-konnym Fordem Fiesta, którym jeździ w zawodach rallycrossowych.
– Zawsze chciałem wystartować w Pikes Peak – mówił Gronholm. – To, że byłem tutaj w zeszłym tygodniu, to największe wyzywanie w mojej karierze. Słyszałem o Pikes Peak i widziałem ten słynny film z Ari Vatanenem sprzed 20 lat, ale dopiero gdy się tu przyjedzie, uświadamiasz sobie jaka to jest odwaga. Jeśli tu wrócę, będę wiedział, co zrobić, aby być najszybszym – dodał emerytowany rajdowiec. Niestety tym razem drobna awaria techniczna uniemożliwiła Marcusowi walkę o najwyższe lokaty.

 

Zobacz zmagania Fordów na trasie Pikes Peak 2009

Na kartach historii Pikes Peak nie zabrakło damskich akcentów. Michele Mouton jest pierwszą kobietą, która wygrała ten amerykański wyścig. Dokonała tego 24 lata temu, prowadząc niezapomniane Audi Quattro.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze