Wyprzedzanie na autostradzie pasem awaryjnym

Wyprzedzanie na autostradzie pasem awaryjnym

26 czerwca 2018
1
4
Do tego, jak Polacy jeżdżą na autostradach, można mieć sporo zastrzeżeń. Część z nich widać na nagraniu, które pojawiło się niedawno w sieci.

Na prawym pasie jadą dostawczaki oraz znający przepisy kierowcy, którym nigdzie się nie spieszy. Na lewym z kolei poruszają się kierujący, którym chyba trochę się spieszy, ale że ciągle ktoś ich blokuje, jadą z podobną prędkością, co pas prawy. Jednocześnie jednak zaznaczając swój zamiar - "pojadę szybciej, niech tylko ktoś mi ustąpi drogi". Tyle, że nikt nie ustępuje.

Tak zwykle wygląda sytuacja na polskiej autostradzie, z dużym ruchem - oba pasy zablokowane przez pojazdy zwykle jadące poniżej dopuszczalnej prędkości maksymalnej. Co pozostaje szybciej poruszającemu się kierowcy? Cierpliwe oczekiwanie na lewym pasie, albo wyprzedzanie prawym (tak, to jest dozwolone), który zwykle jest mniej zakorkowany, niż lewy.

Niektórzy wybierają niestety jeszcze jedną alternatywę - wyprzedzanie w sposób niedozwolony. Zwykle pasem awaryjnym, tak jak kierujący Renault Megane kombi na poniższym nagraniu. Rozumiemy jego frustrację, ale w żadnym razie nie powinniśmy pozwolić, aby beztroski styl jazdy innych kierowców skłaniał nas do łamania przepisów.

Komentarze

RPI
26 czerwca 2018 12:13
Od kiedy jest dozwolone wyprzedzanie prawym pasem na autostradzie o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku? Muszą być 3 pasu ruchu!!!
OK > RPI
20 listopada 2018 09:32
Zapoznaj się z PRD A dopiero potem uświadamiaj i innych kierowców.
kamrat
29 czerwca 2018 13:24
Polskie autostrady to jakaś kpina, nie dość, że nie rozwiniesz pełnej prędkości, bo ciągle jakieś remonty, to jeszcze trafi się jakaś cierepa i się snuje 50/h niby mam 200 kucy w swojej gt86 ale mogę poszaleć dopiero na autobanie, dobrze że mieszkam blisko granicy ;)
Kts > kamrat
17 lipca 2018 11:24
Jesteś typowym polskim wiejskim kołkiem o IQ25? powinieneś jezdzić furmanką z jednym kucem.