Agnieszka Serafinowicz

Pewnie popełnisz jeden z 5 grzechów polskiego kierowcy na trasie szybkiego ruchu – zwłaszcza w Sylwestra 2022! Strzeż się za to mandatu!

Wykroczenia na autostradzie są o tyle groźne, że mogą prowadzić do najniebezpieczniejszych wypadków. Jakich grzechów unikać?

Spis treści

Przed nami Sylwester i Nowy Rok 2023. Planujecie wyjazd? Najszybciej do celu dotrzecie trasami szybkiego ruchu. W Polsce mamy obecnie niemal 4900 km tras szybkiego ruchu, czyli dróg ekspresowych i autostrad. Wykroczenia na autostradzie, czy drodze ekspresowej nie są niestety rzadkie i słono kosztują, jakie grzechy często popełniają polscy kierowcy?

1. „król” lewego pasa

Zasada jest prosta. Lewy, najszybszy pas na trasach szybkiego ruchu powinien służyć przede wszystkim do wyprzedzania. W Polsce mamy ruch prawostronny (art. 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym), a to oznacza, że pojazdy powinny jeździć możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a nie lewym pasem. I naprawdę nie ma znaczenia, że jedziesz akurat dokładnie 120 km/h na trasie ekspresowej, a w Polsce dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony.

Jeżeli prawy pas jest wolny, należy na niego zjechać. O ile jednak za jazdę lewym pasem z maksymalną, dozwoloną na danej drodze prędkością policjant Cię raczej nie ukaże, to za blokowanie pasa poprzez jazdę na nim z prędkością znacznie niższą (np. 80 km/h na autostradzie) – już tak. Policjant, zależnie od oceny sytuacji, może ukarać „króla” lewego pasa mandatem od 20 do aż 3000 zł. Zobaczmy kolejnej wykroczenia na autostradzie.

2. Niewłaściwe oświetlenie

Kierowcy jadący po trasach szybkiego ruchu z włączonymi światłami przeciwmgielnymi przy braku uzasadnienia ich używania, to jakaś plaga. Tego typu wykroczenia na autostradzie jest o tyle uciążliwe, że takie światła mocno oślepiają innych. Pamiętajmy, że w myśl przepisów, tylne światła przeciwmgłowe uruchamiamy, gdy widoczność na drodze jest mniejsza niż 50 metrów. Łatwo to ocenić po rozmieszczonych co 100 metrów słupkach pikietażowych. Mijasz jeden, nie widzisz drugiego? Światła przeciwmgłowe mają uzasadnienie. Jeżeli tak jednak nie jest i widać dalsze słupki, kierowca naraża się na mandat w kwocie 100 zł i 2 punkty karne.

3. Jazda na zderzaku

Zachowanie prawidłowej odległości od poprzedzającego pojazdu jest szczególnie ważne na trasach szybkiego ruchu. Zasada jest prosta – minimalna odległość powinna wynosić tyle w metrach ile połowa prędkości wyrażonej w kilometrach na godzinę. Jedziesz na autostradzie 140 km/h? Zachowaj 70 metrów odstępu. Jazda zbyt blisko poprzedzającego pojazdu wyklucza skuteczne zahamowanie w razie awaryjnego hamowania kierowcy przed nami. Jeżeli wasze auto ma adaptacyjny tempomat, korzystajcie z niego, on zawsze zachowuje bezpieczną odległość. Jeżeli nie, musimy pilnować odległości sami. Zignorowanie tego obowiązku grozi ukaraniem kierowcy mandatem w kwocie od 300 do 500 zł i dopisaniem aż 6 punktów karnych. Takie wykroczenia na autostradzie są wyjątkowo niebezpieczne.

4. Przekroczenie prędkości

Patrząc na wykroczenia na autostradzie, nie sposób pominąć nadmiernej prędkości. Wciąż nie brakuje takich, którzy autostrady polskie traktują jak wybrane odcinki autostrad niemieckich, tych, na których nie ma ograniczeń prędkości. Polskie przepisy są w zakresie prędkości maksymalnej i tak wyjątkowo liberalne. U nas na autostradzie można jeździć 140 km/h samochodem osobowym bez przyczepy, to więcej niż mogą np. kierowcy we Włoszech, w Austrii, Francji, Szwajcarii, Czechach, Węgrzech i wielu innych państw Europy. Jedynie w Bułgarii kierowcy na autostradach mogą jechać tyle co w Polsce. No i oczywiście w Niemczech, ale tylko na wybranych odcinkach! Na pozostałych ograniczenie jest do 130 km/h, a niekiedy i niższe. Kary? Oto ile zapłacimy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

  • do 10 km/h: 50 zł i 1 punkt karny,
  • o 11–15 km/h: 100 zł i 2 punkty karne,
  • o 16–20 km/h: 200 zł i 3 punkty karne,
  • o 21–25 km/h: 300 zł i 5 punktów karnych,
  • o 26–30 km/h: 400 zł i 7 punktów karnych,
  • o 31–40 km/h: 800 / 1600 zł (wyższa kwota za recydywę) i 9 punktów karnych;
  • o 41–50 km/h: 1000 / 2000 zł i 11 punktów karnych,
  • o 51–60 km/h: 1500 / 3000 zł i 13 punktów karnych,
  • o 61–70 km/h: 2000 / 4000 zł i 14 punktów karnych,
  • o 71 km/h i więcej: 2500 / 5000 zł i 15 punktów karnych;

5. Patrz w lusterka!

Niestety, wciąż wielu kierowców o tym zapomina. Zbliżając się np. do ciężarówki, wrzucają kierunkowskaz i zmieniają pas zabierając się za wyprzedzanie, tymczasem z tyłu, na lewym pasie może szybko zbliżać się inny pojazd i nieszczęście gotowe. Można go bardzo łatwo uniknąć, wystarczy PRZED wykonaniem manewru upewnić się co do sytuacji na sąsiednim pasie, patrząc po prostu w lusterka. Mamy nadzieję, że uświadomienie sobie powyższej listy sprawi, że twoje wykroczenia na autostradzie staną się rzadkością.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze