Wybierz się na włoski Motor Valley Festiwal… online!

Koronawirus zmienił wiele planów, wymusił anulowanie lub zmianę terminów wielu wydarzeń. Jednak nowe technologie sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe, a Polacy mogą zobaczyć włoski region Emilia Romagna, nie wychodząc z własnego domu. Tak jest w przypadku drugiej edycji Festiwalu Motor Valley, na który zaprasza Modena. Wydarzenie w wersji digital rozpocznie się już 14 maja i potrwa do 17 maja 2020 r. Dzięki temu będą mogli uczestniczyć w nim wirtualnie fani motoryzacji z całego świata!

Głównym tematem II edycji Festiwalu będą trendy technologiczne i rynkowe w branży motoryzacyjnej. Wydarzenie będzie również poświęcone wpływowi Covid-19 na świat motoryzacji, a konkretniej na obszar pojazdów elektrycznych, autonomicznych oraz cyfryzacji przemysłu.

Włoski region Emilia Romagna uważany jest za „Dolinę Motoryzacyjną”, nazywaną Motor Valley, ze względu na ogromny wkład we włoski i światowy przemysł motoryzacyjny. Jest jedynym miejscem na świecie, w którym powstają prawdziwe perełki. To właśnie tam produkowane są słynne: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Ducati. Wszystkie te marki zgromadzone są w tym samym regionie, zaledwie kilka kilometrów od zabytkowych miast sztuki: Modeny, Bolonii i Parmy. W ubiegłym roku w regionie zorganizowano I edycję Motor Valley Fest. Inauguracyjny Festiwal odbył się pod gołym niebem, w najpiękniejszych zakątkach Modeny. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników oraz organizatorów, tegoroczna edycja zostanie przeprowadzona w cyfrowym formacie. To prawdziwa gratka dla każdego fana motoryzacji!

Wybierz się na włoski Motor Valley Festiwal... online!

14 maja, czyli w pierwszym dniu Festiwalu, o godz. 9:30 zaplanowano konferencję otwierającą wielkie wydarzenie, która poświęcona będzie nowym realiom w sektorze samochodów sportowych oraz w łańcuchu dostaw. Dyskusja skoncentruje się na analizie przeprowadzonej przez firmę konsultingową McKinsey & Company oraz spostrzeżeniach dwóch liderów technologicznych i rynkowych: Markus Heyn, członka zarządu Robert Bosch GmbH, oraz Christian Richter, dyrektora ds. globalnej motoryzacji w Google. Będą oni badać kwestie związane z przyszłością mobilności, autonomicznej jazdy i cyfryzacji.

Wybierz się na włoski Motor Valley Festiwal... online!

Ponadto w tym dniu wszyscy fani motoryzacji będą mogli wziąć udział w rozmowach okrągłego stołu, a także w spotkaniach z udziałem głównych graczy włoskiego i międzynarodowego świata motoryzacji.

Wśród prelegentów sesji otwierającej wydarzenie (obrad okrągłego stołu) znajdą się:

 • Louis Carey Camilleri (CEO Ferrari Spa)
 • Claudio Domenicali (CEO Ducati Motor Holding Spa)
 • Stefano Domenicali (prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini Spa)
 • Horacio Pagani (założyciel i główny projektant Pagani Automobili)
 • Andrea Pontremoli (CEO i Dyrektor Generalny Dallara)
 • Harald Wester (Dyrektor Techniczny FCA i Prezes Wykonawczy Maserati

Wybierz się na włoski Motor Valley Festiwal... online!

Następnie od godziny 13:00 przeprowadzonych zostanie 5 rozmów w blokach 30-minutowych. Będą to nagrane wcześniej dyskusje przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Każda sesja będzie dotyczyła innego zagadnienia z obszaru włoskiej i międzynarodowej branży motoryzacyjnej.

Jak wziąć udział w wydarzeniu?

Osoby, które chciałyby wziąć udział w wirtualnym wydarzeniu Motor Valley Fest – w języku włoskim i angielskim – mogą zarejestrować się bezpośrednio pod następującym linkiem: https://motorvalley.it/en/event/motor-valley-fest-opening-session/

Najnowsze

Zasięg samochodów elektrycznych: 50 km na co dzień i 550 km na wakacje. „Elektrycznie tematyczni” #03

Czy faktycznie zasięg aut elektrycznych jest tak mały, jak wydaje się większości Polaków? Już po raz trzeci Kasia Frendl i Paweł Pilarczyk, czyli duet z podcastu Elektrycznie Tematyczni, zapraszają na ciekawą rozmowę, tym razem dyskutując o "mitycznym" zasięgu elektryków.

Tradycyjnie już prowadzący opierają swoje rozważania na rzetelnych danych, analizując wnioski z nich płynące. Za bazę do dyskusji posłużyło badnie InsightOut Lab i marki Volkswagen, które przeprowadzono na początku kwietnia na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1101 osób. Poproszono respondentów o zaznaczenie, ile kilometrów dziennie (średnio) przejeżdżają samochodem. Ankieta nie zawierała żadnych widełek, tak by w najmniejszym stopniu nie zaburzać percepcji. Średnia z badania wyniosła 51,3 km, co pokrywa się z innymi badaniami tego typu i wskazuje na różnicę w postrzeganiu długości drogi a stanem faktycznym. Z badania GUS z 2018 roku wynika, że średni dzienny przebieg samochodów w Polsce to 37 km. Wynik ten dodatkowo zawyżany jest przez długie podróże (wakacje, długie weekendy, etc.). Mediana przebiegów według GUS wynosi 27 km dziennie. To pokazuje różnicę między percepcją a stanem faktycznym. Innymi słowy – jeździmy mniej, niż nam się wydaje.

Z tezą, że samochody elektryczne mają za mały zasięg, zgadza się 76% respondentów. Poproszeni o wskazanie przedziału średniego zasięgu dzisiejszych samochodów elektrycznych najczęściej (22%) wskazują na 151-200 km. Przedział do 50 km i 51-100 km wskazało aż 23% respondentów. Na zasięg przekraczający 300 km wskazał tylko co piąty (21%). A jest to wartość oferowana dziś przez wiele samochodów elektrycznych. Volkswagen ID.3, który latem trafi na polski rynek, w wersji bazowej z najmniejszą baterią przejedzie 330 km. Wersja z największą baterią to już 550 km zasięgu. Tymczasem na zasięg przekraczający 500 km wskazuje tylko 3% Polaków.

Ciekawie na tym tle prezentują się deklaracje Polaków, których zapytano, jaki minimalny zasięg powinno mieć auto elektryczne, by było użyteczne na co dzień. Zakresy do 300 km wskazało aż 65% badanych. Co równie ciekawe, aż 28% wskazało zakresy do 100 km. Zasięgi przekraczające 400 km wskazał co czwarty respondent  (25%).

Wpływ na stan wiedzy o samochodach elektrycznych wciąż mają stereotypy, które przylgnęły do aut na prąd kilka czy kilkanaście lat temu, kiedy samochody ładowane z gniazdka faktycznie oferowały niewielkie zasięgi za bardzo wygórowaną cenę. Od tego czasu zmieniło się wszystko. Oprócz stereotypów.

Posłuchaj dyskusji na ten temat duetu Elektrycznie Tematyczni.

Oto kilka faktów i liczb przedstawionych w trzecim odcinku podcastu:

 • Wśród dwóch największych ograniczeń samochodów na prąd, 41 proc. Polaków wskazuje na bariery technologiczne – ograniczony zasięg i brak infrastruktury (PSPA: „Barometr nowej mobilności” 2019/20);
 • 76 proc. Polaków uważa, że auta elektryczne mają za mały zasięg (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
 • 39 proc. Polaków uważa, że zasięg samochodów elektrycznych wynosi do 150 km na jednym ładowaniu (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
 • Bazując na deklaracjach Polaków dotyczących zasięgu, jaki powinno mieć auto elektryczne, można wysnuć wniosek, że Volkswagen ID.3 z różnymi wersjami baterii (oferującymi zasięg 330 km, 420 km lub 550 km) spełnia oczekiwania aż 85 proc. Polaków (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen);
 • Polacy deklarują, że średnio pokonują samochodem 51,3 km dziennie. (Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen). Badania GUS pokazują, że deklaracje Polaków są zawyżone;
 • Średni przebieg roczny samochodu w 2018 roku wyniósł 13 426 km (dzienny przebieg ok. 37 km), a mediana rocznego przebiegu samochodów wyniosła 10 000 km (dzienny przebieg ok. 27 km) (GUS: Raport „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku”);
 • Zakładając, że przejeżdżamy ok. 50 km dziennie, samochód elektryczny Volkswagen ID.3 z najmniejszą baterią o pojemności 45 kWh, trzeba by było ładować mniej więcej raz w tygodniu;
 • Obecnie w Polsce są 1114 ogólnodostępne stacje ładowania i 2067 punktów ładowania aut elektrycznych (PSPA: Rynek samochodów elektrycznych w I kw. 2020);
 • Szybka ładowarka o mocy 100 kW w 30 minut ładuje akumulator Volkswagena ID.3 do poziomu, który zapewnia 290 km zasięgu.

Jeszcze więcej ciekawych danych i liczb znajdziecie w pełnej wersji odcinka #03 podcastu „Elektrycznie Tematycznie”. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania! 
Apple Podcasts | Android | Email | Google Podcasts | Stitcher | TuneIn | Spotify | RSS

Swoje pytania oraz sugestie możecie wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com lub redakcja@motocaina.pl

Najnowsze

Nowe BMW Alpina D3 S zaprezentowane. W wersji sedan i kombi rozpędzi się do setki poniżej 5 sekund!

Jesienią 2019 roku zaprezentowano Alpinę B3 – to była konkretna wizja na słynną "trójkę" z silnikiem benzynowym pod maską. Alpina jednak nie daje o sobie zapomnieć i właśnie zaprezentowała model D3 S z mocnym dieslem. Czy będzie lepszy od BMW 340d?

Pod maską nowego D3 S znajdziemy 355 KM w zakresie 4000–4200 obr./min. To już na starcie o 15 KM więcej niż w dobrze znanym modelu 340d. To co robi największe wrażenie to fakt, że D3 S ma 730 Nm w zakresie 1750 – 2750 obr./min. 

Nowe BMW Alpina D3 S zaprezentowane.

Po raz pierwszy Alpina wykorzystuje także technologię dodatkowego silnika elektrycznego zastępującego rozrusznik oraz alternator. Dzięki temu od razu na niskich prędkościach obrotowych silnika mamy dostępne 11 KM. Silnik współpracuje z ośmiobiegową przekładnią automatyczną ZF i przekazuje moc na wszystkie cztery koła xDrive.

Nowe BMW Alpina D3 S zaprezentowane.

Nie da się ukryć, że nowa Alpina D3 S jest nastawiona na pokonywanie autostrad, a nie na jazdę na torze wyścigowym. Mimo to do setki przyspiesza w 4,6 s w przypadku nadwozia sedan a 4,8 s w przypadku kombi. Prędkość maksymalna to 273 km/h (w kombi 270 km/h).

Nowe BMW Alpina D3 S zaprezentowane.

Stylistycznie Alpina D3 S czerpie bardzo wiele z ubiegłorocznej B3. Alpina dodała sportowy wydech z czterema rurami, 20-ramienne, piękne felgi, a na życzenie klienta wnętrze może być okryte skórą Lavalina.

Nowe BMW Alpina D3 S zaprezentowane.

Ceny startują od 70 500 euro. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów jesienią jeszcze tego roku.

Najnowsze

Skoda ponownie uruchamia produkcję akumulatorów do samochodów hybrydowych typu plug-in

W fabryce Skody w Mladá Boleslav zgodnie z planem wznowiono montaż wysokonapięciowych akumulatorów trakcyjnych dla modeli Grupy Volkswagen wyposażonych w napęd hybrydowy typu plug-in.

Skoda zainwestowała dotychczas ponad 25 mln euro w linie produkcyjne przystosowane do produkcji akumulatorów. Firma jeszcze w tym roku planuje zwiększenie mocy produkcyjnych w tym obszarze.
 
27 kwietnia Skoda wznowiła produkcję w fabrykach zlokalizowanych w Czechach. W Mladá Boleslav wznowiono tym samym m. in. proces montażu akumulatorów trakcyjnych wysokiego napięcia dla pojazdów z napędem hybrydowym typu plug-in.

Skoda ponownie uruchamia produkcję akumulatorów do samochodów hybrydowych typu plug-in

W procesie produkcji akumulatorów bierze udział ok. 200 pracowników. Skoda planuje jednak jeszcze w tym roku zwiększyć moce produkcyjne w tym obszarze. Obecnie produkcja jest wspierana przez 13 robotów KUKA, które posiadają maksymalną ładowność od 210 do 500 kg i odpowiadają za transportowanie szczególnie ciężkich lub nieporęcznych elementów.
 
Akumulatory trakcyjne wysokiego napięcia są produkowane w Mladá Boleslav od września 2019 roku. Znajdują one zastosowanie m.in. w modelu SUPERB iV, który od września ubiegłego roku produkowany jest w fabryce Skody w miejscowości Kvasiny. Skoda bardzo dokładnie przygotowała się do wznowienia produkcji w swoich fabrykach. W celu zapewnienia jak najlepszej ochrony pracowników producent wprowadził specjalne przepisy, gwarantujące bezpieczeństwo pracy. Zdefiniowane wspólnie ze związkiem zawodowym KOVO ustalenia obejmują wprowadzenie ponad 80 różnych procedur, takich jak środki ochronne dla pracowników czy zmiany organizacyjne w firmie.

Najnowsze

Karin Rådström obejmuje szefostwo Mercedes-Benz Trucks

Karin Rådström została powołana na stanowisko członka zarządu Daimler Truck AG, gdzie będzie odpowiedzialna za Mercedes-Benz Trucks. Zastąpi ona Stefana Buchnera, który po ponad 30 latach pracy w firmie ‒ zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ‒ postanowił przejść na emeryturę.

Z radością witamy Karin w naszym globalnym zespole zarządzającym. Ma ona bogate międzynarodowe doświadczenie w branży pojazdów użytkowych oraz odniosła znaczące sukcesy w tworzeniu sieci sprzedaży zorientowanej na oczekiwania klientów i związanego z nią wizerunku marki, powiedział Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck AG i członek zarządu Daimler AG.

Dotąd Karin Rådström była związana z marką Scania, gdzie od roku 2019, jako członek zarządu, odpowiada za sprzedaż i marketing.

Karin Rådström obejmuje szefostwo Mercedes-Benz Trucks

Urodzona w Szwecji Rådström rozpoczęła swoją karierę zawodową w Scanii w roku 2004, jako stażystka, po uzyskaniu tytułu Master of Engineering in Industrial Management w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Sztokholmie. Od roku 2007 pełniła różne kierownicze funkcje w sieci sprzedaży i serwisu marki Scania, m.in. zarządzała działem autobusowym firmy oraz kierowała rozwojem segmentu pojazdów skomunikowanych cyfrowo.

Najnowsze