Wojna w Ukrainie. Ubezpieczyciele oferują bezpłatne OC graniczne dla Ukraińców

Firmy ubezpieczeniowe okazują solidarność z uciekającymi przed wojną uchodźcami i oferują darmowe ubezpieczenia graniczne na 30 dni dla wjeżdżających do Polski pojazdów z Ukrainy.

Bandycki atak Rosji na Ukrainę sprawił, że setki tysięcy osób było zmuszonych uciec ze swojego kraju przed wojną. Większość z nich szuka schronienia w Polsce. Jak informują funkcjonariusze Straży Granicznej od 24 lutego odprawiono na przejściach niemal 400 tysięcy osób.

Osoby, które wjeżdżają do Polski samochodem i nie posiadają Zielonej Karty, będącej potwierdzeniem zawartego ubezpieczenia, muszą wykupić ubezpieczenie graniczne. Firmy ubezpieczeniowe okazują solidarność z uciekającymi przed wojną uchodźcami i oferują darmowe ubezpieczenia graniczne na 30 dni dla wjeżdżających do Polski pojazdów z Ukrainy.

Swoją pomoc zadeklarowały trzy firmy ubezpieczeniowe — PZU, ERGO Hestia oraz Warta. Jak zapowiadają firmy, załatwienie formalności ma być szybkie i proste.

PZU informuje, że jego agenci są obecni na wszystkich ośmiu przejściach granicznych polsko-ukraińskich, a w ich znalezieniu może pomóc Straż Graniczna. Uruchomiona została także możliwość zawarcia polisy zdalnie, a dodatkowo szczegółowe informacje dostępne są pod numerem +48 22 505 15 63. Infolinia jest obsługiwana w języku ukraińskim.

ERGO Hestia poinformowała o uruchomieniu specjalnej infolinii działającej 24/7, która jest obsługiwana zarówno przez osoby mówiące w języku polskim, jak i ukraińskim. Wszystkie potrzebne informacje można uzyskać pod numerem +48 58 766 34 04.

Warta zdecydowała się sfinansować krótkoterminowe ubezpieczenie OC wszystkim uchodźcom przybywającym z Ukrainy do Polski.

Ubezpieczenie graniczne – co to jest i dlaczego jest potrzebne?

Każdy poruszający się po polskich drogach pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) wystarczy mieć polisę z kraju rejestracji pojazdu.

W sytuacji wjazdu pojazdów do Polski z Ukrainy konieczne jest posiadanie Zielonej Karty, będącej potwierdzeniem zawartego ubezpieczenia OC, które obowiązuje na terenie państw wymienionych w dokumencie. Taka karta wystawiana jest bezpłatnie przez ubezpieczyciela.

Oczywistym jest, że wielu uchodźców, którzy podejmowali decyzję o wyjeździe ratującym życie ich i ich rodziny, nie zabrało lub nie zdążyło wyrobić Zielonej Karty. W przypadku jej braku, można wykupić ubezpieczenie graniczne podczas wjazdu do kraju, które jest ważne 30 dni. Jeśli po tym okresie wygaśnie, można je przedłużyć.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze