Województwo świętokrzyskie zyska nową drogę. S74 Mniów-Kielce trafiła do realizacji

Kierowcy w województwie świętokrzyskim nową drogą S74 Mniów-Kielce pojadą w drugiej połowie 2025 roku.

Rozpoczyna się realizacja kolejnego odcinka drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim. Droga krajowa nr 74, na odcinku Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód, to kolejna inwestycja realizowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Aktualnie droga krajowa nr 74, na wjeździe i wyjedzie z Kielc w stronę Mniowa i Miedzianej Góry, jest często zakorkowana. Nowy dwujezdniowy przebieg S74 sprawi, że mieszkańcy gmin Miedziana Góra i Mniów sprawnie dojadą do stolicy województwa. Droga ekspresowa S74 usprawni przejazd między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego docelowo zyskają bezpieczne i szybkie połączenie z węzłami autostradowymi na A1 i A2.

S74 Mniów-Kielce trafiła do realizacji
S74 Mniów-Kielce trafiła do realizacji, fot. materiały prasowe / GDDKiA

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 16,4 kilometrów, przebiegający przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na fragmencie ok. 400 metrów, począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc. 

Zadanie obejmuje również budowę węzłów drogowych Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą DK74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748) oraz budowę obiektów inżynierskich. W ramach inwestycji powstanie 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty, a także przejścia dla zwierząt. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom.

Kolejne kilometry S74 w woj. świętokrzyskim

Od ubiegłego roku trwa realizacja około 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK9 z łącznikiem północnym w ciągu DK74 o długości ok. 3 kilometrów. W tym roku planowane jest zakończenie prac projektowych dla tych inwestycji.

GDDKiA ogłosiła także przetarg na realizację przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce, które w przyszłości połączy istniejący odcinek S74 Kielce – Cedzyna z realizowanym od dzisiaj odcinkiem Przełom/Mniów – Kielce Zachód. To oznacza, że kierowcy będą mieli do dyspozycji nieprzerwany ciąg ekspresowej trasy o długości ok. 28 kilometrów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze