Wiosenna pielęgnacja auta w 5 krokach

Przez ostatnie kilka miesięcy samochody musiały zmagać się ze śniegiem, błotem pośniegowym, solą drogową i ujemnymi temperaturami. Zima mogła zostawić na nich trwały ślad. Dlatego ze względu na bezpieczeństwo i stan techniczny pojazdów należy przeprowadzić wiosenną kontrolę oraz zadbać o ich kondycję. Przedstawiamy 5 podstawowych zabiegów, które warto wykonać wiosną.

Gruntowne sprzątanie
Ciepłe, wiosenne dni sprzyjają sprzątaniu wnętrza samochodu. Podejmując to wyzwanie warto przygotować odkurzacz, gąbki, ścierki oraz kosmetyki samochodowe przeznaczone do czyszczenia tapicerki, szyb i kokpitu. Sprzątanie należy rozpocząć od pozbycia się wszystkich zbędnych rzeczy, które nagromadziły się w aucie przez zimę. Przy okazji warto sprawdzić, czy mamy apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą i gaśnicę. Następnie należy dokładnie okurzyć wszystkie zakamarki, wytrzepać dywaniki, a także wyczyścić deskę rozdzielczą, tapicerkę i szyby. 

Mycie i woskowanie
Kiedy już uporamy się z wnętrzem samochodu, warto zadbać o karoserię. Po tym szczególnie wymagającym dla lakieru auta okresie nie wystarczy odwiedzić myjnię automatyczną czy bezdotykową. Wiosną samochód wymaga starannego mycia, polerowania i woskowania. Należy pamiętać także o wyczyszczeniu podwozia oraz wszelkich detali, takich jak tablice rejestracyjne, reflektory, nadkola, progi, wnęki drzwi czy uszczelki.

Troska o „bezpieczny” klimat
Wiosna jest też odpowiednim momentem na odgrzybienie i wyczyszczenie klimatyzacji. Należy sprawdzić jej szczelność i wymieć czynnik chłodzący oraz filtr kabinowy. Wpływa to nie tylko na wydajność całego układu, ale także na nasze zdrowie. Użytkowanie zanieczyszczonej klimatyzacji może sprawić, że nabawimy się alergii. Natomiast niski poziom chłodziwa powoduje spadek wydajności chłodzenia, a zupełny brak może doprowadzić do zatarcia się sprężarki, której naprawa jest bardzo kosztowna. Warto także zamontować w aucie nowe wycieraczki, bo szczególnie wczesną wiosną używa się ich bardzo często. Dla własnego bezpieczeństwa i jakości jazdy nie warto na nich oszczędzać.

Wymiana opon
Obowiązkowym elementem wiosennego przeglądu samochodu powinna być zmiana ogumienia na letnie. Przed przystąpieniem do działania trzeba sprawdzać głębokość bieżnika opon – ze względu na bezpieczeństwo eksperci zalecają wymianę opon letnich na nowe, gdy bieżnik ma głębokość 3 mm. Warto także zbadać czy na powierzchni gumy nie ma żadnych uszkodzeń eksploatacyjnych, takich jak przecięcia, pęknięcia czy wybrzuszenia. Poza tym należy sprawdzić czy mamy sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy, a także zweryfikować stan felg. 
 
Sprawdzenie poziomu płynów w samochodzie 
Podczas wiosennej kontroli koniecznie trzeba zajrzeć pod maskę. W pierwszej kolejności sprawdzamy stan pasów i węży, a następnie jakość oraz poziom płynów eksploatacyjnych. Należy pamiętać o płynie do spryskiwaczy, płynie wspomagania układu kierowniczego, chłodniczym i hamulcowym, a także oleju silnikowym.
 
Poziom oleju silnikowego trzeba kontrolować regularnie, nie tylko wiosną. Niestety, kierowcy często popełniają błąd i między przeglądami nie zaglądają pod maskę. Mylnie zakładają, że skoro nie świeci się kontrolka to wszystko jest w porządku. Trzeba pamiętać, że olej odpowiada za smarowanie podzespołów silnika, a co za tym idzie zapewnia ich płynną pracę, ochronę przed zużyciem, chłodzenie i wyższe osiągi. Jeśli wiosną zbliża się czas wymiany oleju silnikowego, to najlepiej skrócić nieco interwał i wymienić środek smarny wraz z filtrem. 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze