Wielka akcja kontroli spalin. Na dymomierzu zabrakło skali!

W ciągu tylko jednego dnia przeprowadzono ponad 80 kontroli spalin za pomocą dymomierza. Wyniki tej akcji w niektórych przypadkach, delikatnie mówiąc, nie napawały optymizmem.

Klimkówka, Przeworsk, Tarnobrzeg, Dębica i Jawornik – w tych miejscowościach województwa podkarpackiego inspektorzy ITD razem z policjantami przeprowadzili jednodniową akcję „Smog”. 26 sierpnia skontrolowano w sumie 83 pojazdy.

Jechał zdemolowanym autem, nie miał prawa jazdy, ale za to był pod wpływem narkotyków

Nie wszystkie pozytywnie przeszły kontrole dymomierzem, którym sprawdzano poziom zadymienia spalin. W 14 przypadkach normy były przekroczone, a w jednym na dymomierzu zabrakło skali. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne „kopcących” aut. 

Żrący kwas wyciekał na drogę w czasie transportu!

Akcja miała charakter także informacyjno-edukacyjny. W trakcie kontroli funkcjonariusze przypominali kierowcom o negatywnym oddziaływaniu niesprawnych układów oczyszczania spalin na zdrowie oraz otoczenie. Niestety o ile w przypadku właścicieli aut osobowych świadomość ekologiczna wyraźnie się poprawia, o tyle utrzymanie pojazdów ciężarowych w dobrej kondycji, nie zawsze jest ważne dla właścicieli firm. Przypomnijmy przy okazji, że obecnie obowiązujące normy dotyczące zadymienia nie mają nic wspólnego z normami emisji spalin. Spełnia je nawet samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych, jeśli tylko jest w ogólnej dobrej kondycji. Można sobie tylko wyobrażać w jakim stanie było tych 14 skontrolowanych pojazdów, skoro mimo to przekroczyły one normę.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze