Wakacje z dzieckiem – jak podróżować z dzieckiem w samochodzie lub samolocie

Jak na ogół wiadomo, rodzinne wakacje to nie lada wyzwanie. Uciążliwa, pełna postojów jazda z pewnością daje się we znaki nie tylko dziecku, ale i rodzicom. Jak zatem sprawić, aby przebiegła ona bezpiecznie i przyjemnie?

Niewątpliwie, odpowiednie przygotowanie jest najważniejsze. I chociaż podróż z dzieckiem pełna jest zaskakujących wydarzeń, poniższe informacje i wskazówki pomogą poprawić bezpieczeństwo i organizację rodzinnej wyprawy.

Podróże samochodem
Podróżując z dzieckiem nie zawsze da się przewidzieć wszystkie sytuacje. Warto więc przed pierwszą długą wyprawą udać się na kilka krótszych wycieczek, by móc ocenić, czego w trakcie jazdy najbardziej potrzebuje dziecko.

Wakacje to czas upałów, warto więc zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów samochodowych, które pomogą dziecku lepiej znieść długą drogę. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest zatem niezbędna. Przewożąc dziecko tyłem do kierunku jazdy, należy zachować szczególną ostrożność. Osłona na tylną oraz boczne szyby ochroni jego oczy przed intensywnym światłem słonecznym, a wnętrze samochodu będzie się mniej nagrzewać. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup letniego pokrowca do fotelika. Dzięki ich naturalnej, oddychającej tkaninie dziecku jest miękko i przyjemnie, oraz mniej się poci, co pozwala zachować czystą tapicerkę na dłużej. Z łatwością można je również ściągać do prania.

Wybierając się na wakacje zagraniczne, należy sprawdzić, jakie wymagania prawne trzeba spełnić przewożąc dziecko w samochodzie w danym kraju. W większości państw prawo wymaga używania atestowanego fotelika do osiągnięcia przez dziecko wzrostu 135 cm. Istnieją jednak pewne wyjątki np. w Polsce obowiązkowe jest korzystanie z fotelika samochodowego aż do 150 cm wzrostu.

Najlepszy fotelik samochodowy to taki, który jest dostosowany do wzrostu, wagi i wieku dziecka, oraz pasujący do modelu samochodu, w którym jest przewożony. Fotelik musi być zgodny z normą: i-Size (R129) lub ECE R44/04. Warto zwrócić uwagę na to, że regulacja i-Size (R129) jest nowsza i znacznie podnosi standardy bezpieczeństwa dzieci przewożonych w samochodach. Przed podróżą należy sprawdzić, czy fotelik jest dobrze zamontowany. Badania pokazują, że 8 na 10 rodziców instaluje fotelik samochodowy błędnie. Dlatego prostym rozwiązaniem może okazać się wybór fotelika montowanego za pomocą systemu ISOFIX, wyposażonego w sygnalizację ostrzegawczą, która informuje o prawidłowym montażu fotelika.

Kluczowym dla bezpiecznej podróży jest także odpowiednie zapięcie dziecka pasami uprzęży. Szelki powinny znajdować się dokładnie na wysokości ramion, a  odległość pomiędzy nimi, a klatką piersiową powinna wynosić nie więcej niż 1cm. Najlepiej zweryfikować poprawność zapięcia szelek przez „uszczypnięcie pasów uprzęży”. Jeśli pas da się uszczypnąć, należy jeszcze bardziej skrócić pasy.

Nie należy również przesadzać dziecka do nowego fotelika od razu przed wyjazdem w długą drogę. Dziecko powinno mieć czas na to, aby przyzwyczaić się do nowej pozycji, przestrzeni, a nawet wzoru i koloru fotelika. To wszystko może mieć wpływ na nastrój i dobre samopoczucie dziecka podczas jazdy. 

Przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić, czy przestrzeń wokół dziecka jest odpowiednio bezpieczna, tzn. czy nie znajdują się w pobliżu luźno leżące przedmioty, które mogą mu zagrozić podczas kolizji bądź gwałtownego hamowania.

Długa podróż może okazać się jeszcze bardziej męcząca, jeżeli będzie pełna ulicznych korków. Dlatego przed wyprawą należy dokładnie zaplanować porę wyjazdu. Być może lepiej wstać wcześnie rano, lub zaczekać do późnego wieczora? Bez względu na godzinę wyjazdu, podróżując z dzieckiem należy robić postoje co 2 godziny.

Podróże samolotem
Jeśli na wakacje z dzieckiem wybieramy się samolotem, z pewnością pojawia się pytanie czy specjalne gondole oferowane przez niektóre linie lotnicze są bezpieczniejsze od standardowego fotelika samochodowego. Ponieważ gondole te nie posiadają zazwyczaj żadnej uprzęży, dzieci leżą w niej luźno i nie mogą być utrzymane w bezpiecznej dla nich pozycji. Ponadto, podczas turbulencji konieczne jest przytrzymanie niemowlęcia na kolanach, co zmniejsza komfort rodziców.

Lepszym rozwiązaniem na podróż samolotem z niemowlakiem jest więc zabranie na pokład swojego fotelika samochodowego grupy 0+. Przed tym trzeba się jednak upewnić, czy posiada on certyfikat FAA lub TÜV, jest oznaczony napisem „For Use In Aircraft”, a jego szerokość nie przekracza 44cm i czy jest on zgodny z regulaminem wybranych linii lotniczych. Foteliki posiadające certyfikat TÜV, akceptowane w większości linii lotniczych to np. Maxi-Cosi Pebble Plus, Pebble i Citi.

Najlepiej dla własnego bezpieczeństwa i wygody podczas podróży samolotem, zarezerwować dla dziecka miejsce obok siebie, a fotelik umieścić przy oknie. W ten sposób nie będzie on blokował drogi ucieczki w przypadku zagrożenia. Dziecko powinno często pić podczas startu i lądowania. Pozwoli to uniknąć bólu uszu wynikającego ze zmian ciśnienia.

Bezpiecznych wakacji!

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

My na tegoroczne wakacje wybraliśmy się vanem, którego znaleźliśmy w Panku. W związku z tym, że nasza rodzina praktycznie przed samymi wakacjami powiększyła się o dwie małe fasolki, nie mogliśmy pozwolić sobie na przelot samolotem. Nie pomieścilibyśmy się też do naszej osobówki, ponieważ jest nas pięć sztuk, z czego dla trójki potrzebowaliśmy zamontować foteliki, na co jak się okazało, nie było wystarczającego miejsca w naszym aucie. Seat spisał się bardzo dobrze więc polecamy takie rozwiązania.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze