Karolina Chojnacka

W zeszłym roku sprzedano ponad 3 miliony samochodów elektrycznych. Chiny światowym liderem

W minionym roku światowa sprzedaż samochodów elektrycznych osiągnęła 3,07 miliony sztuk. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin (MIIT). Zdaniem Chinczyków, wynik ten jest odzwierciedleniem globalnego trendu walki ze zmianami klimatycznymi.

W 2017 roku sprzedaż nowych pojazdów elektrycznych na świecie po raz pierwszy przekroczyła milion sztuk. W zeszłym roku liczba ta wyniosła 3,07 miliona sztuk. Według  Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin ten wzrost jest wynikiem takich czynników jak globalny trend walki ze zmianami klimatycznymi i wynikająca z tego chęć optymalizacji struktury energetycznej danych państw czy regionów. Qu Guochun z Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin, powiedział:

Raport jasno wskazuje w jakim kierunku przebiega rozwój przemysłu motoryzacyjnego. Można go postrzegać w kilku wymiarach. Jako rozwój rynku oparty na polityce, postępie technologicznym oraz zarządzaniu branżą. MIIT będzie monitorować trendy w branży, aby wspierać podejmowanie decyzji przez rząd i określać kierunek polityki. Wszystko po to, aby zapewnić wytyczne dla planowania strategicznego naszych przedsiębiorstw.

Chiny światowym liderem sprzedaży samochodów elektrycznych

Sprzedaż nowych pojazdów EV w Chinach wyniosła w 2020 roku blisko 1,37 miliona sztuk i jak wynika z raportu MIIT wynik osiągnięty przez chińskich producentów wskazuje, że w 2020 roku sprzedano tam o 10,9% więcej elektrycznych pojazdów niż w 2019 roku. Jednocześnie już trzeci rok z rzędu osiągnięto liczbę ponad miliona sztuk sprzedanych elektryków. Chiny szósty rok z rzędu zajęły pierwsze miejsce na świecie pod tym względem.

Chiny kontra reszta świata

Choć dominacja Chin na rynku samochodów elektrycznych trawa już od kilku lat, to zarówno USA jak i Unia Europejska starają się jej przeciwstawić. UE chętnie wspiera projekty z branży EV, a w USA przedstawiony przez Biały Dom obszerny plan modernizacji krajowej infrastruktury transportowej – American Jobs Plan – przewiduje aż 174 miliardy dolarów na dziedziny związane z pojazdami elektrycznymi.

Samochody made in China

W raporcie MIIT możemy również przeczytać, że w  2020 roku Chiny sprzedały ogółem 25,31 miliona pojazdów, o 1,9% mniej niż rok wcześniej. Tym samym po raz dwunasty z rzędu były światowym numerem jeden. Sprzedaż samochodów w USA, Japonii i Niemczech w 2020 roku wyniosła odpowiednio 14,45 miliona, 4,6 miliona i 3,27 miliona sztuk, co oznacza spadek o 15,2%, 11,5% i 18,6% rok do roku. Spadki te zostały wywołane przede wszystkim przez pandemię koronawirusa.

Źródło informacji: MIIT, ORPA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze