Karolina Chojnacka

W poszukiwaniu idealnej choinki… jak poradzi sobie z tym zadaniem Mini Cooper S Countryman ALL4?

Jeśli chcesz cieszyć się świąteczną atmosferą w swoim domu, musisz najpierw wyjść na spotkanie z przyrodą. W poszukiwaniu najpiękniejszej choinki często bierze się pod uwagę również dłuższe trasy, a jazda przez śnieżne krajobrazy jest prawdziwą zimową frajdą.

Oczekiwania są wysokie, zadanie jest jasno określone, a kalendarz nie toleruje żadnych opóźnień. Im bliżej świąt, tym bardziej poszukiwanie idealnej choinki staje się najważniejszą misją roku, a przynajmniej grudnia. Ma być nie za duża, ale i nie za mała, prosta, z równomiernie rozłożonymi, ciemnozielonymi gałęziami – taka właśnie tradycyjna choinka ozdobiona lampkami i bombkami ma stworzyć świąteczną atmosferę w domu. Oznacza to, że przy wyborze odpowiedniego drzewka trzeba trochę powybrzydzać. A kto powierza to zadanie mężom, partnerom czy ojcom rodziny, wie, że poszukiwania idealnego symbolu spokojnych świąt Bożego Narodzenia potrafią się czasem trochę przeciągnąć.

Jürgen Metz z Monachium zaraz po śniadaniu rozpoczyna wyprawę w poszukiwaniu drzewka od wyboru odpowiedniego środka transportu. Do dyspozycji ma klasyczne Innocenti Mini. Tym małym, starannie dopieszczonym włosko-brytyjskim autem przejechał już wiele uroczych tras. Ale dzisiaj pracownik działu rozwoju dynamiki jazdy MINI ma inne plany. Nowe Mini Cooper S Countryman ALL4 z opcjonalnymi relingami dachowymi i belkami relingowymi z oferty oryginalnych akcesoriów Mini doskonale sprawdzi się w roli choinkowego ekspresu. I w sumie można by uporać się z tym zadaniem dość szybko. Na parkingu przed pobliskim supermarketem są do kupienia choinki każdego rodzaju i wielkości. Ale czy są naprawdę świeże? I czy to na pewno dobry pomysł, aby kupować choinkę zapakowaną już w siatkowy rękaw do transportu?

Mini Cooper S Countryman ALL4

Przed marketem budowlanym na obrzeżach miasta wybór jest jeszcze większy. Ale chyba dowiedzieli się o tym już wszyscy. Przed ogrodzonym stoiskiem tłoczą się masy klientów czekających na wejście do „lasu” starannie poustawianych i posortowanych według wielkości choinek. Na ten widok Jürgenowi przychodzi do głowy pomysł. Czyż nie byłoby o wiele bardziej nastrojowo poszukać idealnej choinki tradycyjnie, z dala od wielkiego miasta i w otoczeniu przyrody? W górach Eifel, gdzie dorastał, był to zawsze jedyny prawdziwy sposób na wprowadzenie się w świąteczny nastrój. Nie tylko tam ścięta ręcznie jodła jest nadal uważana za najpiękniejszy sposób na rozpoczęcie świętowania.

System nawigacyjny w Mini Cooper S Countryman ALL4 po wpisaniu hasła „choinka do samodzielnego ścięcia” pokazuje prawie tuzin adresów w pobliżu Monachium. Dlatego przy wyborze celu trzeba wykazać się sprytem. Jürgen dochodzi do wniosku, że najlepsze będzie miejsce, gdzie nie dociera wielu mieszkańców metropolii. Decyduje się pojechać do szkółki jodły znajdującej się na południe od Monachium. Perspektywa połączenia zakupu choinki z wypadem w pokryte śniegiem góry jest po prostu zbyt kusząca.

Po zaledwie kilku kilometrach na krętych drogach za kierownicą nowego Mini Cooper S Countryman ALL4 można poczuć już świąteczny nastrój. Czterocylindrowy silnik benzynowy o mocy 131 kW (178 KM) z technologią MINI TwinPower Turbo pokazuje swój sportowy temperament za każdym przyspieszeniem. Dość szybko mijamy jezioro Starnberg, a potem jezioro Staffelsee. Coraz bliżej widać Zugspitze, a frajda z jazdy dopiero się zaczyna. W Garmisch-Partenkirchen dojrzewa przekonanie, że najpiękniejsze drzewka z pewnością będzie można znaleźć w Austrii.

Mini Cooper S Countryman ALL4

Przeczytaj też: Stwórz własne świąteczne dekoracje inspirowane samochodami!

Chwilę później przekraczamy granicę z Tyrolem. Ponad 25 lat temu liczne leśnictwa w tym austriackim kraju związkowym zrzeszyły się, aby wypromować „tyrolską choinkę” jako znak towarowy. Obecnie nazwa ta jest znakiem jakości, który gwarantuje profesjonalną uprawę w rodzimych szkółkach leśnych. Każdego roku około 30 tys. drzewek z zarejestrowanych szkółek zapewnia w domach świąteczną atmosferę. To wystarczający powód, by odpowiedniej choinki szukać właśnie w Tyrolu.

Tymczasem malownicza panorama górska sprawia, że niemal zapominamy o faktycznym celu tej wycieczki w Alpy. Jürgen doskonale wie, że również największy model brytyjskiej marki premium może na krętych przełęczach fascynować typową dla MINI zwinnością. Wraz z każdym dodatkowym metrem powyżej poziomu morza rosną nie tylko zaspy śniegu zgarniętego z drogi, ale też zimowa frajda z jazdy Mini Cooper S Countryman ALL4.

Mini Cooper S Countryman ALL4

Tuż przed wjazdem w region narciarski w Sölden znak na poboczu przypomina kierowcy o pierwotnym celu podróży. Reklamuje „choinki prosto ze szkółki”. Znaki prowadzą zaśnieżoną leśną ścieżką coraz głębiej w las. Dzięki napędowi na wszystkie koła, który w ciągu milisekund rozdziela napęd na przednią i tylną oś, nowe Mini Cooper S Countryman ALL4 czuje się jak ryba w wodzie. Kilka minut później dojeżdżamy do prowizorycznego punktu sprzedaży – a za nim choinki, które tylko czekają, by posłużyć jako świetlisty akcent w uroczyście przystrojonym domu. Tu powinniśmy znaleźć idealną choinkę.

I rzeczywiście, w szkółce choinek na skraju lasu pośrodku Alp Ötztal praktycznie każda jodła ma idealny kształt. Po krótkim porównaniu kształtu wierzchołków i gęstości gałęzi drzewek rozlega się dźwięk piły łańcuchowej.

Chwilę potem Jürgen mocuje drzewko do belek relingowych Mini Countryman. „Szybko poszło!” – stwierdza zadowolony, podczas gdy nadchodzący mrok weryfikuje nieco tę ocenę. Ale jedno jest pewne: długa droga była tego warta, bo podobnie pięknego drzewka nie dałoby się znaleźć w całym Monachium. Oferowane standardowo reflektory diodowe nowego Mini Cooper S Countryman ALL4 wskazują Jürgenowi drogę powrotną do utwardzonej jezdni, gdzie natychmiast rusza według nawigacji najszybszą trasą do domu. Przecież to starannie wybrane drzewko trzeba tego wieczoru jeszcze udekorować.

https://www.youtube.com/watch?v=NIQbDeFWBwc

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze