W kasku rowerowym na skuterze lub motocyklu? Prawo w tej kwestii nieco zaskakuje

W kasku rowerowym na skuterze lub motocyklu? Prawo w tej kwestii nieco zaskakuje

06 sierpnia 2018
15
Kask to podstawa naszego bezpieczeństwa podczas jazdy na motocyklu. Nie wszyscy jednak mają do tego zdroworozsądkowe podejście, a obecne przepisy wcale sytuacji nie poprawiają.
Loading module...

Cztery lata temu wprowadzono zmiany w przepisach, które pozwoliły kierowcom mającym prawo jazdy kategorii B (od przynajmniej 3 lat) na legalne poruszanie się jednośladami z silnikami o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3. Na wieść o tym pojawiło się sporo głosów zastanawiających się, jak wpłynie to na bezpieczeństwo na drogach.

Główną obawą było to, że osoby mające zerowe pojęcie o jeżdżeniu motocyklem (i czasem równie marne doświadczenie w poruszaniu się w ruchu drogowym), będą mogły jeździć maszyną o mocy nawet 15 KM, z prędkością maksymalną przekraczającą 100 km/h. Początkujący jeźdźcy mogą mieć problemy z pokonywaniem ostrzejszych zakrętów, a co dopiero z omijaniem przeszkody, awaryjnym hamowaniem, o przeciwskręcie nie wspominając.

Kolejną podnoszoną kwestią było podejście nieopierzonych motocyklistów do kwestii własnego bezpieczeństwa. Jeśli ktoś wydaje 20 tys. złotych, aby kupić sobie nakeda wyglądającego jak „dorosły” motocykl, to najpewniej nie będzie też oszczędzał na odpowiednim ubiorze. Z drugiej strony medalu są jednak osoby, dla których możliwość jeżdżenia „stodwudziestkąpiątką” to tani i prosty sposób na korki. Z naciskiem na „tani”. Kupują więc jednoślad (bo przecież jedzie się na nim jak na rowerze, tylko trochę szybciej - często słyszy się o takim podejściu), kosztujący możliwie jak najmniej oraz… no właśnie - czy coś jeszcze?

Skoro ma być budżetowo, to odpadają motocyklowe ciuchy, bo to czasem inwestycja conajmniej 1000 złotych - zresztą kto by się potem w pracy przebierał. Poza tym przepisy mówią tylko o konieczności założenia kasku. Tylko czy rzeczywiście trzeba specjalnie kupować kask? Skoro skuter / motocykl z niedużym silnikiem to taki „szybszy rower”, to może wystarczy kask rowerowy? Do zweryfikowania takiego podejścia skłoniła nas zachęta jednogo z motocyklistów, aby przyodziać dziecko w kask rowerowy (po co inwestować w motocyklowy, skoro dziecku szybko głowa rośnie), co umożliwi mu jazdę wspólnie z ojcem na niedużym motocyklu.

Tych z was, którzy teraz prychają, przewracają oczami i szykują się do napisania pełnego oburzenia komentarza uspokajamy - też uważamy takie podejście za głupotę. Problem tylko w tym, że ustawodawca nakładając obowiązek używania kasku, niewiele na jego temat de facto mówi. Oto cytat z ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Art. 40. Obowiązek używania kasków przez motocyklistów i motorowerzystów

1. Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do motocykli fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Natychmiast nasuwa się pytanie czym są „właściwe warunki techniczne”? Nie jest to w żaden sposób doprecyzowane, ani też przepis ten nie odsyła do żadnego innego zapisu czy rozporządzenia. Może chodzi o zgodność z europejską normą ECE 22-05?

Ta niejasność sprawia, że można jedynie domniemywać, że w razie kontroli policjant wystawi mandat za kask rowerowy argumentując, że poruszamy się motocyklem - nie jest to więc użycie zgodne z przeznaczeniem i jako takie nie może odpowiadać warunkom technicznym. Jakie by one nie były.

Dodajmy tylko jedynie, że pomysł, aby na motocykl (czy nawet na niezbyt szybki skuter) wsiadać w kasku rowerowym, jest bardzo niebezpieczny. Nie dość, że skorupa taka osłania jedynie czubek głowy, to na rowerze rozwijamy znacznie mniejsze prędkości, a więc kask musi wytrzymać znacznie mniejsze siły. Już lepszym pomysłem jest tu dobry kask narciarski - pełniejszy i przystosowany do wytrzymywania wypadków przy większych prędkościach.

Nie ma to jednak znaczenia - decydując się na jednoślad, choćby najtańszą „125-tkę”, musicie zaopatrzyć się w dobry, certyfikowany kask. Na stronie brytyjskiej organizacji Sharp możecie sprawdzić testy bezpieczeństwa oraz wygody dostępnych na rynku kasków. Kierujcie się własnym bezpieczeństwem, a nie pozornymi oszczędnościami.

Komentarze

Gn
06 sierpnia 2018 22:07
Kask to jest na motor a nie na rower
Cbr > Gn
07 sierpnia 2018 07:42
Motor to pod maską lub bakiem, a jeździ się motocyklem.
Marek > Cbr
07 sierpnia 2018 08:00
Ciekawe czy zawsze jesteś taki dokładny .Nie bądź taki MIODEK
Lop > Cbr
07 sierpnia 2018 10:10
Na rower też mówisz bicykl?
Hajla > Cbr
07 sierpnia 2018 10:22
Ja jezdze motorem albo motocyklem zaleznie jak chce bo jestem dorosly i jie bawie sie w takie dziecinady
Darek > Cbr
15 sierpnia 2020 20:47
Motocykl to cykl pracy silnika mądralo :-)
Bandit
06 sierpnia 2018 23:28
Debil który wiezie lub jedzie na skuterze lub motocyklu w kasku rowerowym napewno nie umknie uwadze nawet rowerzystów. Takiego spotkałem pod sklepem i oczywyście dostało mu się. Ja nawet w te upały zakladam kurtkę,spodnie,buty,rękawice i kominiarkę pod kask. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
WSK > Bandit
07 sierpnia 2018 12:44
A ja zakładam czapkę z pomponem i G... NO ci do tego! To ty pseudo motocyklisto jesteś dla mnie zagrożeniem na drodze. Jezdzij zgodnie z przepisami to i zrozumiesz że przy 35st C nie będziesz potrzebował kalesona i kominiarki. I przestań pouczać innych.
LOL > WSK
07 sierpnia 2018 17:22
Lecz się na nogi bo na głowę za późno
Zzz > WSK
07 sierpnia 2018 18:26
Jesteś cymbałem jakich mało
Indian > WSK
08 sierpnia 2018 09:55
Zajebiscie to napisałeś WSK. " nie ważne czym liczy się pasja". Jak ktoś ma chodź trochę wyobraźni to może czerpać przyjemność z jeżdżenia do bulu i nic mu się nie stanie. Chyba że spotka na trasie takiego "Bandit" głąba
brzydki
07 sierpnia 2018 06:45
Chce poruszyć temat zasadności używania kasku w mieście.Wiele czasu spędzam w Holandii i tam nie muszę mieć kasku jeżeli jazda odbywa się po terenie zabudowanym.To jest moim zdaniem rozsądne podejście do sprawy.Jestem za tym żeby każdy sam podejmował decyzje za siebie.Jak chce bez kasku bo tak lubi a wg mnie jazda z niskimi prędkościami bez kasku jest przyjemniejsza to niech jedzie z gołą głową.
Paweł
07 sierpnia 2018 07:33
Jakoś nie zauważyłem ludzi na motorach ze styropianem na głowie.
Roki
07 sierpnia 2018 07:40
Idiotyczny artykuł, temat niby o kasach, a pi......nie i wywody na jazdę z kat. B itd.
Rolex
07 sierpnia 2018 12:32
A co was obchodzi bezpieczeństwo motocyklisty lub na skuterze? Co was obchodzi czy ktoś ma ochotę na kombinezon lub koszulę? Skąd ta "troska" redaktorzyny I reszty pseudo motocyklistów? Czy to jest naprawdę temat ponad wszystko? Ja mam pytanie, gdzie jest policja i prawo o przestrzeganiu prędkości tych pseudo motocyklistów, którzy tak idealnie krytykują innych w kwestii ubioru a zapier.. Ją I mają resztę w d.. PIE?
Moto > Rolex
07 sierpnia 2018 15:32
Wyluzuj bo Ci żyłka pęknie i będzie śmierdzieć...
Ziom > Moto
07 sierpnia 2018 16:54
Jak od cb
Junak rs 125 pro
07 sierpnia 2018 21:32
Co za debil porównuje rower do 125 i pisze że to nieco szybsze od rowera? Autor tego reportażu najpierw niech sam porówna prędkości na tych jednosladach a potoem napisze swoje odczucia bo nie sądzę ty idioto żebyś osiągnął rowerem prędkość 120 km/h
Śmieszek > Junak rs 125 pro
22 lipca 2019 11:36
Zrobisz to z palcem w dupie. Rower elektryczny ci poleci 100 na spokojnie przy silniku 18KW, a da radę i więcej. Co do "szybszego roweru" jest to użyte na prawie cytatu. Nawet przy pierwszym użyciu tej frazy po myślniku znajdziesz dopisek, że często się tak słyszy. Zarzuty więc wobec autora są jedynie mistyfikacją i próbą zrobienia przez Pana "Gówno Burzy"
Joosev34
08 sierpnia 2018 07:31
Stać na zakup motoru to trzeba wydać (zmusić) na kupno innych akcesoriów. Nad opiekuńcze władze. Gdzie moja wolność!!!
Harley > Joosev34
08 sierpnia 2018 10:01
Born free !!!! You do not need anything!!!! Dzieciaki!!!!