Volvo i Uber prezentują w pełni autonomiczny samochód

Volvo i Uber przedstawiają wspólnie opracowany samochód zdolny do jazdy autonomicznej. To kolejny krok w strategicznej współpracy tych dwóch firm.

Uber i Volvo podpisały umowę dotyczącą współpracy technologicznej w 2016 r. Od tego czasu opracowały kilka prototypów, których celem jest opracowanie aut zdolnych do jazdy autonomicznej. Zaprezentowane właśnie Volvo XC90 jest pierwszym samochodem produkcyjnym, który w połączeniu z systemem jazdy autonomicznej opracowanym przez specjalistów z Ubera jest w stanie jeździć całkowicie samodzielnie.

To nie przypadek, że samochód zdolny do całkowicie samodzielnej jazdy zbudowano na bazie istniejącego modelu Volvo XC90. To auto ma wiele systemów bezpieczeństwa aktywnego, które ułatwiły firmie Uber doposażyć go we własny system jazdy autonomicznej. W przyszłości takie samochody będzie można zamawiać za pomocą aplikacji Uber. Docelowo mają wozić pasażerów całkowicie samodzielnie, bez kierowcy.

Nowe Volvo ma kilka istotnych cech i funkcji, które są niezbędne do jazdy autonomicznej w przyszłości. Kluczowe znaczenie ma zduplikowanie systemów i stworzenie ich „kopii zapasowych”. Dotyczy to układu kierowniczego, hamulcowego, czy systemu awaryjnego zasilania. Jeżeli jakikolwiek z podstawowych systemów zawiedzie, system zapasowy natychmiast przejmie jego funkcje i zatrzyma pojazd. 

Poza seryjnymi systemami auta, ten szczególny model XC90 wyposażono dodatkowo w szereg czujników umieszczonych na dachu samochodu, które ułatwią pojazdom autonomicznym bezpiecznie poruszać się i manewrować w zatłoczonych miastach.

Docelowo Volvo XC90 z system jazdy autonomicznej Uber ma docelowo samodzielnie wozić pasażerów bez obecności w pojeździe tak zwanych Mission Specialists. Ci pojawią się w pojazdach w pierwszej fazie projektu. Będą to specjalnie przeszkoleni pracownicy Uber obsługujący i nadzorujący samochód poruszający się w wyznaczonych obszarach do jazdy całkowicie autonomicznej.

Prezentowany teraz pierwszy produkcyjny samochód zdolny do jazdy autonomicznej stanowi część umowy z 2016 roku na dostarczenie przez Volvo Cars firmie Uber kilkudziesięciu tysięcy aut przygotowanych do jazdy autonomicznej w najbliższych latach.

Volvo planuje na początku przyszłej dekady wprowadzić opracowane samodzielnie samochody z funkcją jazdy autonomicznej. Taka funkcja ma być dostępna w kolejnej generacji nowych modeli Volvo bazujących na platformie podłogowej SPA2. Auta w nią wyposażone będą mogły jeździć bez nadzoru kierowcy w ściśle określonych miejscach takich jak autostrady, czy obwodnice miast.

Najnowsze

Deska rozdzielcza nagrzana nawet do 69 stopni Celsjusza! Uważajcie na siebie!

W ciągu jednej godziny wnętrze auta może nagrzać się do 47 stopni Celsjusza i stać się śmiertelną pułapką dla dziecka lub psa. W tym samym czasie kierownica nagrzeje się do 53 stopni Celsjusza, a deska rozdzielcza aż do 69 stopni!

W ciągu zaledwie godziny, gdy temperatura otoczenia wynosi 35 stopni, wnętrze auta zaparkowanego w pełnym słońcu nagrzewa się do 47 stopni. Niektóre elementy wnętrza mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę, np. fotele 51 stopni Celsjusza, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni.
 
Z kolei wnętrze auta zaparkowanego w cieniu, gdy temperatura otoczenia także wynosi 35 stopni Celsjusza, osiągnie temperaturę 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni. 
 
W jaki sposób utrzymać jak najniższą temperaturę wewnątrz zaparkowanego samochodu?
 
Zaparkuj w cieniu. 
Pozostaw okna otwarte na 2 cm; nie może to być jednak usprawiedliwieniem, aby zostawić dziecko lub zwierzę w samochodzie. 
Zamknij żaluzję okna dachowego, a samo okno zostaw lekko otwarte. 
Użyj odblaskowego ekranu po wewnętrznej stronie przedniej szyby. 
Użyj wentylatora zasilanego energią słoneczną, który można zamocować na uchylonym oknie, aby wciągać powietrze z zewnątrz. 
Kup samochód w jasnym kolorze i z przyciemnianymi szybami. 
 
Żródło: AAA Auto

Najnowsze

Honda wraca do pucharu dla polskich kierowców! Wielki Motocyklowy Piknik na Slovakiaring

Już 23 czerwca startuje Wielki Motocyklowy Piknik przy grillu i muzyce, w najlepszym klimacie - wśród pasjonatów dwóch kółek. Zabierzcie swoje rodziny oraz znajomych, by bawili się razem z Wami i kibicowali.

Już 23 czerwca startuje Wielki Motocyklowy Piknik przy grillu i muzyce, w najlepszym klimacie – wśród pasjonatów dwóch kółek. Zabierzcie swoje rodziny oraz znajomych, by bawili się razem z Wami i kibicowali.
 
Do dyspozycji uczestników będą pojazdy testowe: Honda CBR1000RR Fireblade, Honda CB1000R+, Honda CBR650R, Honda CBR500R, Honda Africa Twin DCT, Honda X-ADV. Będzie też można zobaczyć na żywo nagrodę główną w Honda Speed&Challenge skuter Honda PCX125.
 
Będzie to też pierwsza runda nowego cyklu imprez dla entuzjastów marki Honda nazwane Honda Speed&Challenge. 
  
Do wygrania atrakcyjne nagrody, w tym skuter Honda PCX125. Uczestnicy Honda Speed&Challenge będą startować w osobnej klasyfikacji tylko dla kierowców Honda. Tory zostały tak wybrane, aby zarówno początkujący jak i doświadczony kierowca mógł poczuć emocje walki o jak najlepszy czas.  
 
 
Organizator zaplanował specjalną strefę piknikową z leżakami do odpoczynku oraz strefę zabaw dla dzieci przygotowaną przez Jump Planet. Imprezie towarzyszyć będzie pakiet szkoleń przygotowanych przez szkołę MotoKenner, uwzględniający: wykłady teoretyczne pierwszego dnia i przed każdym ćwiczeniem, technikę jazdy i bezpieczeństwo na drodze, szkolenie „motocyklista miejski” (ćwiczenia z jazdy precyzyjnej na paddocku), a także szkolenie z jazdy drogowej na torze. Podczas tych dwóch dni nauczycie się prawidłowego kierowania motocyklem, reagowania w różnych sytuacjach zagrożenia oraz sprawnego manewrowania w mieście i na drodze. 
 
Grupa szkoleniowa liczyć będzie maksymalnie 50 osób, zostaniecie podzieleni na podgrupy i do Waszej dyspozycji będzie przypisanych kilku dedykowanych opiekunów ze szkoły MotoKenner. 
 
Grupa szkoleniowa dedykowana jest: motocyklom turystycznym, cruiserom; osobom początkującym, które nigdy nie były na torze, a także tym, którzy chcą poprawić swoje umiejętności w jeździe motocyklem. 
 
Zapisy na Honda Honda Speed&Challenge u wszystkich autoryzowanych dealerów Honda:

Najnowsze

Monika Rutkowska

EWAN MCGREGOR, prawdziwy fan marki MOTO GUZZI, zachwyca w nowej kampanii reklamowej

Hollywoodzki aktor pojawił się na motocyklu Moto Guzzi, w reklamie terenowego modelu V85 TT, który wnosi włoską markę w segment turystyki enduro.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Ewan, gwiazda z milionami fanów na koncie, połączyła swój wizerunek z marką Moto Guzzi. Pierwszy odcinek tego partnerstwa sięga roku 2013, kiedy w Australii Zachodniej, Ewan pojawił się na premierze nowego modelu – California 1400.

Świetne relacje pomiędzy marką Moto Guzzi i szkockim aktorem wynikają z miłości McGregora do motocykli, a w szczególności do tych zbudowanych w Mandello del Lario. Gwiazda ponad pięćdziesięciu filmów, w tym hitów takich jak: „Trainspotting”, „Gwiezdne Wojny”, „Anioły i demony”, „Niemożliwe”, mówiła o swoim zamiłowaniu do Moto Guzzi w filmie „Long Way Down”, kiedy zatrzymała się w Mandello del Lario, aby po raz pierwszy odwiedzić siedzibę firmy. Kilka miesięcy później, pojawił się ponownie nad brzegiem Lario aby wziąć udział w imprezie GMG 2007 – Giornate Mondiali Moto Guzzi (Światowe Dni Moto Guzzi).

Dzisiaj relacja jest kontynuowana, Ewan McGregor jest bohaterem nowej kampanii reklamowej Moto Guzzi i sam osobiście jeździ w niej nowym modelem – V85 TT.
Zdjęcia zostały zrobione przez Paolo Zambaldiego w reżyserii Natalii Borri, a sama kampania wyprodukowana została pod artystycznym kierownictwem Luco Eremo.

Już pierwsze miesiące po wejściu na rynek V85 TT pokazują, jak bardzo oczekiwali go motocykliści na całym świecie: dziesiątki tysięcy jazd testowych zostało zarezerwowanych, zanim motocykl był jeszcze dostępny, a prośby wciąż pojawiają się na stronie internetowej Moto Guzzi. Kraje europejskie bardzo zaangażowane są w możliwość przetestowania motocykla, a w szczególności rynki: włoski, niemiecki, francuski i brytyjski wyróżniają się popytem, który znacznie przekroczył najwyższe oczekiwania.

Moto Guzzi V85 TT to klasyczne enduro dedykowane podróżom i turystyce, które zapewnia ultranowoczesne osiągi i technologie w stylu idealnie wpasowującym się w wartości i tradycję Moto Guzzi.

V85 TT napędzany jest nowym silnikiem 80 KM, dwucylindrowym V 90°, który jest unikalny ze względu na układ konstrukcyjny i wrażenia z jazdy. Wygodny, łatwy w prowadzeniu, intuicyjny i wyposażony w najnowocześniejszą architekturę podwozia. Standardowe wyposażenie najwyższej klasy, a do dyspozycji niezwykle szeroka gama akcesoriów, która zadowoli każdego kierowcę. Dzięki systemowi Ride by Wire, mamy dostępne różne tryby jazdy, dzięki czemu motocykl sprawdzi się w każdych warunkach, od codziennych przejazdów do bardziej wymagającej off-roadowej jazdy.
 
Brzmi zachęcająco? Dla nas bardzo! Na koniec jeszcze cena, którą musimy zapłacić za ten model w Polsce. 49 900 zł to cena podstawowej wersji, a za wersję premium zapłacimy 51 400 zł.

Najnowsze

Pod Gubałówką zaparkują zabytkowe skutery Lambretta

Zakopiańska Gubałówka nabierze prawdziwie włoskiego charakteru. Przy dolnej stacji kolei PKL zaparkują zabytkowe skutery Lambretta. Będzie to historyczne spotkanie właścicieli, a zarazem miłośników i pasjonatów zabytkowych skuterów włoskiej marki, po raz pierwszy organizowane w Polsce.

14 czerwca, zakopiańska Gubałówka nabierze prawdziwie włoskiego charakteru. Tego dnia przy dolnej stacji kolei PKL zaparkują zabytkowe skutery Lambretta. Prezentacja jednośladów stanowi część europejskiego zlotu entuzjastów tych pojazdów. Będzie to historyczne spotkanie właścicieli, a zarazem miłośników i pasjonatów zabytkowych skuterów włoskiej marki, po raz pierwszy organizowane w Polsce.  

Produkcja skuterów Lambretta rozpoczęła się w latach 40., zaraz po II wojnie światowej, a ich pierwsze modele były przede wszystkim odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na szybki i tani środek lokomocji. Założyciel firmy tworząc projekt skutera zainspirował się konstrukcją lekkich motorynek używanych w czasie wojny przez spadochroniarzy. Tak, jak modele konkurencyjnej marki Vespa, skutery Lambretta bardzo szybko zyskały dużą popularność. 

Prezentacja skuterów pod Gubałówką jest częścią imprezy pod nazwą ,,30 EUROLAMBRETTA – Zakopane 2019’’. Zloty odbywają się każdego roku w najpiękniejszych zakątkach Europy 
i przyciągają właścicieli skuterów z całego świata. Podczas tej edycji wydarzenia Zakopane odwiedzi około tysiąca gości. 

Najnowsze