Ewa Kania

Używanie klimatyzacji na postoju to pewny mandat. Przepisy mówią wprost

Klimatyzacja w samochodzie to bardzo przydatne wyposażenie, które nie tylko poprawia komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Może dać też prawdziwą chwilę wytchnienia podczas fali upałów. Lecz trzeba z niego korzystać rozsądnie, aby nie narazić się na mandat.

Spis treści

Kiedy używać klimatyzacji w samochodzie?

Oczywista odpowiedź to „kiedy jest gorąco”, ale to nie jedyna dobra odpowiedź. Klimatyzacji powinniśmy używać nie tylko dla własnego komfortu, ale także dla bezpieczeństwa. Podczas upałów jazda nagrzanym autem może być bardzo męcząca. Trudno sobie też wyobrazić poruszanie się autostradami z opuszczonymi szybami, ale gdy je zamkniemy, nie wytrzymamy tak długo. Kierowca prowadzący w takich warunkach szybciej się męczy, znacząco spada mu koncentracja, a to ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy.

Nie zapominajmy również, że klimatyzacja osusza powietrze. Jest to nieocenione podczas letnich burz i jesiennych ulew, kiedy nie musimy martwić się pogorszoną widocznością. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że klimatyzacja wpływa na bezpieczeństwo czynne w czasie jazdy i powinno się jej używać nie tylko podczas upałów.

Kiedy używanie klimatyzacji jest zabronione?

Żadne przepisy nie zabraniają co prawda korzystania z klimatyzacji w samochodzie, ale to nie znaczy, że zawsze jej możemy używać. Trzeba pamiętać o art. 60, ust. 2, pkt. 3 Kodeksu drogowego, który mówi:

Zabrania się kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze.

Rozumiecie, do czego zmierzamy? Aby móc korzystać z klimatyzacji, trzeba włączyć silnik. A ten na postoju w terenie zabudowanym nie może pracować dłużej niż minutę.

Wypiłeś dwa piwa i siadłeś za kierownicę? Według nowego prawa stracisz samochód

Jaki mandat za używanie klimatyzacji

Tak jak napisaliśmy samo używanie klimatyzacji nie jest karalne. Ale aby ją włączyć, musimy uruchomić silnik, a gdy ten będzie pracował na postoju powyżej minuty, narażamy się na mandat w wysokości 100 zł.

Co więcej, istnieje jeszcze jeden zapis odnoszący się do tej sprawy, a jest nim art. 60, ust. 2, pkt. 2:

Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.

Funkcjonariusz może uznać uruchomiony na osiedlowym parkingu silnik za takie właśnie nieodpowiednie używanie pojazdu i nałożyć na nas mandat 300 zł.

Kiedy można używać klimatyzacji na postoju?

Rozwiązaniem powyższych problemów jest samochód elektryczny, w którym klimatyzacja także napędzana jest elektrycznie. Podobnie jest hybrydach plug-in oraz niektórych klasycznych hybrydach. Jeśli tylko poziom energii w baterii na to pozwala, możemy stać do woli z uruchomionym autem i klimatyzacją, ponieważ ani nie emitujemy spalin, ani hałasu, ani też nie da się w żaden sposób stwierdzić, czy silnik elektryczny pracuje w danym momencie czy nie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze