Ewa Kania

Uważaj na ronda bez znaku A-7. To pułapka na nieuważnych i niedoświadczonych kierowców

Jazda po rondzie jest w teorii prosta i bezpieczna. W praktyce jednak kierowcy mają wiele pytań i wątpliwości co do sposobu poruszania się po skrzyżowaniach z ruchem okrężnym. Jedną z bardziej powszechnych luk w wiedzy zmotoryzowanych, są zasady jazdy po rondach, przed którymi nie ustawiono znaku A-7. Niewiedza taka to prosty przepis na kolizję lub wypadek.

Jak jeździć po rondzie?

To zaskoczenie dla wielu kierujących, ale Prawo o ruchu drogowym nie precyzuje w ogóle tego, czym jest rondo. To dlatego, że obowiązują na nim takie same zasady, jak na każdym innym skrzyżowaniu. Wielu kierowcom trudno to jednak zrozumieć, ze względu na sam kształt ronda.

Wzmiankę na temat tego rodzaju skrzyżowania, znajdziemy jedynie w rozporządzeniu dotyczącym znaków i sygnałów drogowych. Tam możemy przeczytać w par. 36, pkt. 1:

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Kto ma pierwszeństwo na rondzie?

Powyższa informacja na temat ruchu na rondzie, dla wielu kierowców oznacza więcej pytań, niż odpowiedzi. Tymczasem oznacza ona, że poruszać się po nim należy, jak po każdym innym skrzyżowaniu.

Innymi słowy, wjeżdżając na rondo mamy pierwszeństwo, natomiast gdy już na nie wjedziemy, musimy ustępować pierwszeństwa pojazdom, które chcą wjechać na obwiednię.

Tak – dobrze widzicie. To kierowca WJEŻDŻAJĄCY na rondo ma pierwszeństwo. Sam znak C-12 informuje jedynie o kierunku jazdy po rondzie, ale w żaden sposób nie porusza kwestii pierwszeństwa. Oznacza to, że samo rondo oraz prowadzące do niego drogi, to skrzyżowania równorzędne. W takich miejscach pierwszeństwo ma kierujący, którego mamy po prawej stronie, czyli w tym przypadku wjeżdżający na rondo.

Co zmienia znak A-7 na rondzie?

Powyższa reguła jazdy po rondach wydaje się nielogiczna, bo kierujący podświadomie uważają, że skoro na rondo się wjeżdża, to ci którzy już wjechali, mają pierwszeństwo. Dlatego też przed rondami niemal zawsze ustawiany jest znak A-7, zmieniający pierwszeństwo na takie, jakie intuicyjnie jest bardziej logiczne.

Czy można zjechać z ronda lewym pasem? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

Trzeba jednak zawsze być czujnym, szczególnie w nowych dla nas miejscach. Nie ma obowiązku umieszczania znaku A-7 przed rondem i można w Polsce znaleźć takie miejsca. Konieczne jest więc uważne obserwowanie znaku.

Jaki mandat za zignorowanie znaku A-7?

Jeśli nie dostosujemy się do znaku A-7, a więc wymusimy pierwszeństwo na innym uczestniku ruchu, grozi nam mandat do 500 zł. To jednak wariant optymistyczny.

Pesymistyczny jest za to taki, że wymuszając pierwszeństwo, doprowadzimy do kolizji. Wtedy kwota mandatu wzrośnie do 1000 zł plus ewentualne doliczenie kary za przyczynę doprowadzenia do zdarzenia, a więc kolejne 500 zł.

Komentarze:

Smallb. - 22 lipca 2022

Na szczęście to w zasadzie spotkalem rondo bez A’7 chyba raz – a jeżdżę b. dużo .

Odpowiedz

Jerzy P - 22 lipca 2022

Bzdury – może gdzieś na zachodzie tak, ale w Polsce niema czegoś takiego jak znak rondo bez ustępowania pierwszeństwa.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. nr 170, poz. 1393 z dnia 12 października 2002r.) wyraźnie to określa (cyt.):
§36. 1. Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.
2. Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie

Odpowiedz

Tomasz W - 21 lipca 2022

Czyli, jeśli przed rondem został umieszczony znak ustąp pierwszeństwa to wjeżdżając na rondo muszę ustąpić pierwszeństwa samochodą znajdującym się na rondzie.
Podczas zjazdu z ronda wszystkie pojazdy mają pierwszeństwo zjazdu, przędz wyjeżdżającymi pojazdami.
Jeżeli przed rondem nie został zainstalowany znak ustąp pierwszeństwa, to pierwszeństwo ma ten który wjeżdża na rondo, przed pojazdami które są już na rondzie.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze