Uwaga! Pieszy na drodze!

Wypadki z udziałem pieszych zajmują drugie miejsce pośród wszystkich rodzajów wypadków drogowych w Polsce. Tylko w ubiegłym roku w wyniku ponad 12 tysięcy zdarzeń określanych jako najechanie na pieszego śmierć poniosło blisko 1 500 osób. Do 9% wszystkich wypadków doszło na przejściach dla pieszych.

fot. Volvo

Piesi należą do najmniej chronionej grupy uczestników ruchu drogowego. Podczas wypadku to oni mają zazwyczaj najmniejsze szanse na przeżycie. W trosce o swoje życie i zdrowie, piesi zawsze powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i czujności bez względu na to czy poruszają się poboczem po ruchliwej drodze, czy są w teoretycznie bezpiecznej sytuacji, przechodząc przez przejście na zielonym świetle.

Do wypadków z udziałem pieszych przyczyniają się zarówno kierowcy jak i sami piesi. Do najczęstszych niefrasobliwych zachowań tych ostatnich zalicza się nieostrożne wejście na jezdnię, w tym zza pojazdu lub przeszkody, a także przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu oraz wkraczanie na przejście na czerwonym świetle. Przy takim zachowaniu pieszego nawet kierowca całkowicie przestrzegający przepisów ruchu drogowego nie ma żadnych szans na uniknięcie tragedii.

fot. Volvo

– Człowiek potrzebuje około sekundy, aby zareagować na nagłe zdarzenie – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Ta jedna sekunda w przypadku, gdy kierowca jedzie z prędkością zaledwie 50 km/h, przekłada się na 14 przejechanych metrów, co stanowi podwójną długość przejścia dla pieszych, a do tego należy dodać jeszcze ok. 12 metrów drogi hamowania. Nie bez winy pozostają sami kierowcy, którzy bardzo często wykazują nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, np. nie ustępując mu pierwszeństwa.  

Podstawową, choć często ignorowaną zasadą, o której muszą pamiętać piesi poruszający się poza terenem zabudowanym, to poruszanie się po poboczu lub jezdni zawsze lewą stroną. Nawet przy dobrej pogodzie i widoczności piesi powinni nosić elementy odblaskowe i na czas pokonywania drogi poboczem – zrezygnować ze słuchania muzyki w słuchawkach, aby móc słyszeć nadjeżdżające samochody i ewentualnie odpowiednio wcześnie reagować na ewentualne zagrożenia. 

* źródło: www.policja.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze