Uwaga na pieszych ze smartfonem!

Uwaga na pieszych ze smartfonem!

17 listopada 2015
Nowoczesne telefony komórkowe są już problemem nie tylko za kierownicą, ale także wśród pieszych, którzy powodują coraz więcej wypadków przechodząc przez jezdnię ze wzrokiem wgapionym w wyświetlacz.

Przeprowadzono specjalne badania wśród 10 tys. osób z całej Europy, które miały zbadać problem nieuważnego przechodzenia przez drogę w miejscach, gdzie nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych. 

Wyszło z niego, że 57 procent użytkowników smartfonów przyznało się do korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię. Do tego blisko połowa (47 proc.) rozmawiała w tym czasie przez telefon. Robią to głównie ludzie młodzi (18-24 lat), najczęściej prowadząc przy tym rozmowę telefoniczną (68 proc.), słuchając muzyki (62 proc.), wysyłając sms-y (34 proc.). Okazało się, że z wyżej wymienionych powodów 22 procent osób miało wypadek lub znalazło się w sytuacji niebezpiecznej.

Co robią piesi przy użyciu smartfonów? Oprócz rozmawiania, najczęściej słuchają muzyki (32 proc.), wysyłają wiadomości tekstowe (14 proc.), odwiedzają serwisy społecznościowe (7 proc.) lub grają bądź oglądają filmy (3 proc.). Do tego aż 60 proc. ankietowanych czuje się bezpieczniej wiedząc, że auta zostały wyposażone w systemy zapobiegające lub łagodzące skutki wypadków z pieszym.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!