Agnieszka Serafinowicz

Usunięcie punktów karnych. Jest projekt rozporządzenia

Nowy projekt ministra infrastruktury wprowadza nowy kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy szukają sposobu na usunięcie punktów karnych.

Dziennik „Rzeczypospolita” poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury ma już gotowy projekt rozporządzenia, które ustali zasady nowego reedukacyjnego kursu bezpieczeństwa ruchu drogowego, co oznacza sposób na usunięcie punktów karnych. W skrócie chodzi o to, w jaki sposób kierowcy, którzy zebrali zbyt dużo punktów karnych, będą mogli zresetować licznik.

Usunięcie punktów karnych – zasady dla młodych kierowców nie ulegają zmianie

Zacznijmy od tego, że w przypadku, gdy limit zaledwie 20 punktów przekroczy młody kierowca, który uprawnienia do prowadzenia pojazdów posiada krócej niż rok, zasady nie ulegają zmianie. Taki kierowca jest usuwany z bazy kierowców i musi przechodzić całą ścieżkę edukacyjną od początku, jak ktoś, kto po raz pierwszy ubiega się o prawo jazdy. Oznacza to konieczność zapisania się na pełny kurs, opłacenie go, a następnie zaliczenie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Nowe zasady dla „starych” kierowców – usunięcie punktów karnych po nowemu

Jeżeli projekt rozporządzenia zostałby wprowadzony w życie w obecnym kształcie oznacza to, że kierowcy posiadający uprawnienia dłużej niż rok, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych będą musieli zapisać się na specjalny kurs reedukacyjny, który potrwa 21 godzin. To nieco krócej od wcześniej zapowiadanych 28 godzin. Kurs zajmie trzy dni (a nie cztery, jak planowano wcześniej). Nie zmienił się za to zapowiadany koszt kursu reedukacyjnego, który ma kosztować 500 zł.

Usunięcie punktów karnych przed przekroczeniem limitu

Projekt rozporządzenia nie wprowadza żadnych sposobów na zmniejszenie liczby punktów karnych przez kierowców, którzy jeszcze nie przekroczyli limitu 20/24 punktów, a którzy chcieli by obniżyć zgromadzoną punktację. Nowe przepisy obowiązujące w Polsce od 17 września 2022 roku usunęły taką możliwość i nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury nic w tej kwestii nie zmienia.

Kierowcy, którzy mają już blisko przekroczenia limitu punktów karnych muszą po prostu bardzo uważać. Należy też pamiętać, że od 17 września punkty karne kasują się nie po roku od popełnienia wykroczenia lecz po upływie dwóch lat i to nie od popełnienia naruszenia, ale od zapłaty mandatu nałożonego z tytułu konkretnego wykroczenia. Jeżeli kierowca mandatu nie przyjął i wybrał drogę sądową, dwuletni okres kasacji punktów mierzony jest dopiero od zapadnięcia prawomocnego wyroku (chyba, że sąd uzna kierowcę za niewinnego zarzucanego mu czynu, wówczas punkty, wpisywane w razie odmowy przyjęcia mandatu do tzw. puli tymczasowej, są automatycznie kasowane natychmiast w momencie uprawomocnienia się wyroku)

kody w prawie jazdy

Usunięcie punktów karnych – od kiedy nowe kursy?

Tak naprawdę tego dokładnie nie wiadomo. Mamy dopiero do czynienia z projektem rozporządzenia, a nie rozporządzeniem jako takim. Jeżeli jednak nic nie stanie na przeszkodzie w dalszym procedowaniu tego rozporządzenia, kursy reedukacyjne po nowemu mogą wejść w życie od początku 2023 roku. Przy okazji zobaczcie jak samodzielnie sprawdzić własne punkty karne.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze