Jak sprawdzić punkty karne online? To prostsze niż myślisz

Gdzie sprawdzić ile mam punktów karnych? Nad tym zastanawiał się niejeden kierowca. Kiedyś, żeby zdobyć takie informacje, musieliśmy iść na posterunek policji, ale dzisiaj liczbę punktów karnych sprawdzimy nie wychodząc z domu.

Punkty karne dla wielu kierowców są o wiele poważniejszą sankcją, niż konieczność zapłacenia mandatu. Limit punktów karnych wynosi 24 co może wydawać się nie tak małą wartością, ale w praktyce wystarczą trzy poważne wykroczenia, abyśmy pożegnali się z prawem jazdy.

Warto więc wiedzieć, ile w danym momencie mamy punktów karnych, zwłaszcza że możemy zapomnieć, kiedy i ile dostaliśmy oraz kiedy następuje ich przedawnienie. Na szczęście sprawdzanie ich jest teraz bardzo proste.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych online?
Do sprawdzenia liczby naszych punktów karnych wystarczy Profil Zaufany. Jeśli go nie mamy, można założyć go za pośrednictwem bankowości internetowej, albo zrobić to w tak zwanym Punkcie Potwierdzającym. Szczegółowe informacje na temat Profilu Zaufanego i zakładania go znajdziecie pod adresem www.pz.gov.pl.

Kiedy mamy już aktywny Profil Zaufany, wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl. Tam klikamy w „Kierowcy i pojazdy”, a następnie w link „Sprawdź swoje punkty karne”. Przejedziemy na stronę Profilu Zaufanego, gdzie natychmiast po tym, jak się zalogujemy, system wyświetla liczbę naszych punktów karnych.

Kiedy kasują się punkty karne?
Jeśli zbliżamy się do limitu 24 punktów karnych, istnieje ryzyko, że po otrzymaniu kolejnego mandatu, stracimy prawo jazdy. Aby tego uniknąć najlepiej oczywiście jeździć przepisowo. Warto jednak wiedzieć, kiedy nasze punkty karne się kasują.

Punkty karne znikają same z naszego konta po roku od popełnienia wykroczenia. Najprościej jest więc zmienić styl jazdy na w pełni przepisowy i widmo utraty uprawnień do kierowania samo zniknie po pewnym czasie. Alternatywnie możemy iść na kurs, który kasuje punkty karne. To dobre rozwiązanie dla kierowców bojących się o swoje prawo jazdy, ale ma kilka obostrzeń.

W kursie kasującym punkty karne można uczestniczyć tylko raz na pół roku. Za każdym razem odejmowane jest tylko 6 punktów z naszego konta. Aby wziąć udział w takim kursie, trzeba udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Szkolenie trwa 6 godzin lekcyjnych i kosztuje około 300-350 zł. Po jego odbyciu otrzymujemy zaświadczenie na podstawie którego policja zmniejsza nasz dorobek punktów karnych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze