Katarzyna Frendl

Ogromny okręt desantowy klasy Wasp USS Kearsarge odpływa jutro z Gdyni

Od środy, w gdyńskim porcie, stacjonuje jeden z największych okrętów wojennych świata. Jutro USS Kearsarge będzie można zobaczyć w ruchu i pełnej gotowości.

Ta jedna z największych wojskowych jednostek pływających na świecie – USS Kearsarge – operuje na morzu bałtyckim już od kilku miesięcy. Okręt brał udział m.in. w ćwiczeniach NATO Baltops, które odbyły się wiosną tego roku. Niedawno oddziały stacjonujące na Kearsarge przechodziły szkolenie z zakresu ratownictwa na morzu, wspólnie ze szwedzkimi i fińskimi siłami zbrojnymi oraz Stałą Grupą Morską NATO (SNMG) Sojuszniczego Dowództwa Morskiego NATO (MARCOM). Ćwiczono m.in. ewakuację rannych drogą morską i lotniczą.

14 września okręt tworzący grupę desantową szybkiego reagowania wraz z 22. Marine Expeditionary Unit i Marine Attack Squadron 542, zacumował w gdyńskim porcie, przy Nabrzeżu Francuskim, po krótkim rejsie z litewskiej Kłajpedy. Wczoraj załoga Kearsarge rywalizowała w czasie wolnym z polską drużyną Akademii Marynarki Wojennej w koszykówkę.

Według portalu Defence 24, USS Kearsarge to największy okręt wojenny odwiedzający Gdynię po drugiej wojnie światowej.

USS Kearsarge w Gdyni

Okręt USS Kearsarge

Amerykańska, ponad 257-metrowa, uniwersalna jednostka desantowa, pełna uzbrojenia defensywnego i zestawów przeciwlotniczych (RIM-116), jest jednym z obecnie siedmiu (wcześniej ośmiu, lecz jeden został wycofany wskutek pożaru podczas remontu) okrętów klasy Wasp w 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA, sklasyfikowanym jako LHD 3 (Landing Helicopter Dock). Na wysokości pokładu lotniczego ma szerokość ponad 60 metrów. Może płynąć z prędkością 22 węzłów.

Ma zdolność pomieszczenia na swoim pokładzie nawet 1600 żołnierzy marines lub transportowania oddziałów piechoty morskiej. Oczywistym celem wojskowym jest bezpieczne desantowanie ich na brzeg. Służy do tego zatapialny dok oraz pokład lotniczy, z którego mogą startować śmigłowce UH-1V i AH-1Z lub być przewożone małe odrzutowce. To samoloty rozpoznawcze i bliskiego wsparcia – Harrier II lub F-35B Lightning II, które cechuje możliwość krótkiego i pionowego startu oraz lądowania V/STOL. Z kolei z zanurzonego w wodzie kadłuba mogą wypływać w morze poduszkowce szturmowe. Okręt ma wyporność 41 tys. ton.

Na Kearsarge ARG (Amphibious Ready Group) i 22. MEU (Marine Expeditionary Unit’s), pod dowództwem i kontrolą Task Force 61/2, składa się:

  • flagowy okręt ARG USS Kearsarge (LHD 3);
  • amfibia klasy San Antonio USS Arlington (LPD 24);
  • okręt desantowy klasy Whidbey Island USS Gunston Hall (LSD 44).

USS Kearsarge – cel postoju w Polsce

Oczywiście tak duża jednostka musi zawijać do portów w określonym czasie aby uzupełniać zapasy, jednak w warunkach wojennych może nie cumować w żadnym porcie przez długie tygodnie – to istne pływające perpetuum mobile. Dlatego ocenia się, że wizyta tak ważnego okrętu US Navy w polskim porcie ma za zadanie podkreślić ścisłą, wojskową współpracę USA z naszym krajem, kooperację w ramach NATO, a jednocześnie zademonstrować potencjalne zdolności bojowe na Bałtyku, na wypadek gdyby władze Rosji postanowiły naruszyć granice jednego z członków NATO.

Kearsarge ARG-MEU docenia gościnność i hojność naszych wieloletnich polskich sojuszników – powiedział kapitan Aaron Kelley, dowódca Kearsarge ARG i zaokrętował sztab Szóstej Eskadry Amfibii. – Te wizyty w portach i możliwości zaangażowania podkreślają znaczenie sojuszniczej i partnerskiej obecności morskiej w regionie, ponieważ pracujemy razem jako jedna spójna siła, aby utrzymać bezpieczny i profesjonalny region Bałtyku.

Obecność sił amerykańskich w rejonie Morza Bałtyckiego to przykład jednego z ważniejszych zadań marynarek wojennych – prezentacja bandery to również doskonały przykład siły Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO – można było przeczytać na profilu Marynarki Wojennej RP na Facebooku.

USA i Polska zacieśniają w ten sposób stosunki w obrębie morza bałtyckiego. Tego typu działania nie są nowością w tym roku. USS Gravely (DDG 107) przybył do Gdyni 5 czerwca, a Gdańsk gościł USS Forrest Sherman (DDG 96) w marcu. Przed przybyciem Forresta Shermana do Gdańska statek płynął obok USS Donald Cook (DDG 75), polskiej fregaty rakietowej Oliver Hazard Perry ORP gen. Kazimierz Pułaski (FFG 272) oraz polskiego okrętu patrolowego ORP Skazak (241). Poligon w Ustce służył również jako punkt wyjścia do operacji desantowych podczas BALTOPS 22.

USS Kearsarge

Zainteresowani mogą śledzić postępy statku i załogi na oficjalnym profilu na Facebooku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze