Karolina Chojnacka

Tunel pod Ursynowem. Drogowcy testują tunel na POW i czekają na decyzje urzędników. Kiedy tunelem pojadą kierowcy?

Choć POW jest już gotowa, wciąż trwają procedury związane z odbiorem tunelu w ciągu S2 POW. Kiedy tunelem pojadą kierowcy?

Przed oddaniem do ruchu ponad 4,5 kilometrowego odcinka S2 węzeł Puławska – węzeł Warszawa Wilanów wraz z tunelem długości 2335 metrów, muszą się zakończyć pozytywnym wynikiem testy i procedury odbiorowe. Takie są wymogi ustawy o drogach publicznych, prawa budowlanego oraz tzw. dyrektywy tunelowej UE. Obiekt musi przejść wszystkie niezbędne kontrole, by zapewnić pełne bezpieczeństwo.

Kiedy tunelem pojadą kierowcy? Gdy, zakończą się wszystkie procedury odbiorowe, które zostały podzielone na trzy etapy:

Etap I – kontrola Straży Pożarnej i Sanepidu

Jak informuje, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, za sprawą wprowadzonych modyfikacji w sterowaniu wentylacją, strażacy jeszcze w tym tygodniu przystąpią do kontroli w tunelu w ciągu S2. Pozytywną opinię musi wydać również sanepid, który także uczestniczy w procedurze odbiorowej.

Etap II – pozwolenie na użytkowanie

Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie (WINB) o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkownie. To złożona procedura administracyjna. Pracownicy WINB muszą sprawdzić obszerną dokumentację powykonawczą, następnie przeprowadzić kontrolę w terenie i wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Tunel pod Ursynowem. Drogowcy testują tunel na POW
Tunel pod Ursynowem. Drogowcy testują tunel na POW, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Etap III – zgoda Wojewody Mazowieckiego

Ostatnim etapem procesu odbiorowego będzie kontrola Wojewody Mazowieckiego. Po sprawdzeniu dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa oraz otrzymaniu opinii urzędnika bezpieczeństwa, Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyda zgodę na otwarcie tunelu. Ta decyzja da zielone światło na dopuszczenie do ruchu S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem. GDDKiA zakłada, że stanie się to jeszcze jesienią tego roku. Kiedy dokładnie? Tego nie wiadomo.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze