Trudniej i drożej z nowym prawem jazdy

Trudniej i drożej z nowym prawem jazdy

15 lutego 2016
Poważne zmiany w przepisach o prawie jazdy miały wejść z początkiem nowego roku. Zdobycie upragnionego dokumentu będzie teraz nie tylko trudniejsze, ale przede wszystkim droższe. Dobra wiadomość jest taka, że jeszcze chwilę na to zaczekamy.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, jeszcze co najmniej przez ten rok wszystko pozostanie na starych zasadach. Wszystko z powodu zbyt małej pojemności bazy CEPiK, która miała zbierać informacje nie tylko o kierowcach, ale także wszystkim co z nimi związane, jak np. punkty karne.

Kolejnym problemem jest niedostateczna infrastruktura tzw. Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ). To jeden z najbardziej problematycznych zapisów. Młodzi kierowcy będą musieli obowiązkowo odbyć pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od odebrania prawa jazdy specjalny kurs doszkalający. Będzie kosztował około 300 złotych. 

Do tego kierowcy będą objęci dwuletnim okresem próbnym. Jeśli w tym czasie popełnią dwa wykroczenia karane mandatem lub zostaną ukarani prawomocnym wyrokiem sądu, to to czeka ich 28-godzinny kurs reedukacyjny. Będą musieli za niego zapłacić nawet 500 złotych. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo drogowe oznacza automatyczną utratę prawa jazdy i konieczność przejścia całego kursu od nowa. 

Poza tym na młodych kierowców czeka obowiązek jeżdżenia z zielonym listkiem klonowym na tylnej szybie, przez co najmniej osiem miesięcy. W terenie zabudowanym nie będą mogli przekroczyć prędkości powyżej 50 km/h, a poza terenem zabudowanym 80 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych będzie ich obowiązywać maksymalny limit prędkości wynoszący 100 km/h.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!