Daria Mikólska

Toyota GR Yaris na sterydach. 500 KM mocy, a tylko 3 cylindry

Toyota GR Yaris przerobiona przez Brytyjczyków SVM to prawdziwe szaleństwo. Potężną moc 500 KM mają ujarzmić hamulce od GT-R.

Toyota GR Yaris i 500 KM pod maską? Na pierwszy rzut oka brzmi niedorzeczne, ale to prawda. Inżynierowie pokazali, jaki potencjał drzemie w tym maluchu.

Seryjna Toyota GR Yaris robi wrażenie. Turbodoładowany, 3-cylindrowy silnik o mocy 260 KM, napęd na cztery koła i 100 km/h na liczniku po 5,5 sekundach. Okazuje się, że z małego hatchbacka można wycisnąć jeszcze więcej.

Zobacz: Toyota GR Yaris nadal dostępna w Polsce

Brytyjska firma SVM przygotowała jeszcze mocniejsze wcielenie tego modelu. W zależności od zatankowanego paliwa, Toyota GR Yaris dysponuje mocą od 420 do 500 KM. Takie zmiany wymagały kilku przeróbek pod maską.

Toyota GR Yaris
Toyota GR Yaris

Zainstalowano tam hybrydową turbosprężarkę opracowaną specjalnie przez specjalistów z SVM. Do tego dołożono nowy wydech, karbonowy dolot od Venturi, a także nową odmę. Całość spina zmodyfikowane oprogramowanie do ECU przygotowane przez Bailey Performance.

Takie zmiany pociągnęły za sobą daleko idące konsekwencje. Auto otrzymało nowe zawieszenie i karbonowo-ceramiczne hamulce przeszczepione od Nissana GT-R R35. Średnica tarczy hamulcowej wynosi 400 mm, a na zdjęciach widać, że ledwie mieszczą się pod szprychowymi felgami.

Toyota GR Yaris

Okazuje się, że trzy cylindry mogą mieć naprawdę dobre brzmienie. Specjalnie zaprojektowany układ wydechowy dostarcza rasowego pomruku, którego można posłuchać na poniższym filmie. Wydech posiada homologację drogową.

Komentarze:

ZZR1400 - 1 kwietnia 2022

Szkoda tylko że tak słabo przyspiesza i nie przekracza 300 km/h, autko dla nobliwej mocno starszej damy. Dla mężczyzn (nie mylić z „mężczyznami”) i kobiet przed 80- tką robią motocykle.

Odpowiedz

kazik - 28 marca 2022

jeździłbym, 500KM wbija w fotel, a GR jest bardzo zwrotne i dobrze trzyma sie w zakrętach, można się bawić

Odpowiedz

jakakik - 28 marca 2022

wow to jest szaleństwo

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze