Karolina Chojnacka

Toyota C+walkT – elektryczny pojazd przypominający hulajnogę. Przyszłość miejskiej mobilności?

Toyota C+walkT to łatwy w manewrowaniu pojazd do poruszania się na krótkich dystansach po strefach dla pieszych.

Toyota wprowadziła na rynek C+walkT, pojazd elektryczny do jazdy na stojąco. Pojazd przypominający hulajnogę jest przeznaczony do jazdy po strefach dla pieszych. Jego największym atutem maja być zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego, które zapobiegają kolizjom innymi użytkownikami stref dla pieszych oraz pomagają dostosować prędkość do warunków jazdy.

Toyota C+walkT
Toyota C+walkT, fot. materiały prasowe / Toyota

Elektryczny pojazd ma zasięg 14 kilometrów na jednym ładowaniu przy prędkości 6 km/h. C+walkT ma z założenia poruszać się z prędkością porównywalną z chodem człowieka. Ma pięć ustawień maksymalnej prędkości, od 2 do 6 km/h oraz dodatkowe ustawienie 10 km/h. Trójkołowy pojazd otrzymał silnik prądu stałego o maksymalnej mocy 0,35 kW, umieszczony w przednim kole oraz wyjmowaną baterię litowo-jonową o pojemności 0,27 kWh, której ładowanie za pomocą załączonej ładowarki AC 100 V trwa 2,5 godziny.

Dzięki kierownicy skręcającej się w zakresie 90 stopni C+walkT promień skrętu wynosi zaledwie 0,59 metra. Jego długość to 700 mm – mniej więcej tyle, co krok dorosłego człowieka, a szerokość 450 mm, zaś masa wynosi 29 kilogramów.

Toyota C+walkT
Toyota C+walkT, fot. materiały prasowe / Toyota

Najważniejszą funkcją bezpieczeństwa czynnego modelu C+walkT jest system zapobiegający kolizjom z pieszymi oraz z różnego rodzaju przeszkodami, które mogą się znaleźć na jego trasie. Gdy czujnik zamontowany na przodzie pojazdu wykryje pieszego lub inny obiekt, system uruchamia ostrzegawczy sygnał dźwiękowy oraz ostrzeżenie na ekranie na kierownicy oraz automatycznie zmniejsza prędkość do bezpiecznego poziomu, nawet do 2 km/h. Po zakończeniu manewru, gdy ryzyko kolizji już nie występuje, pojazd automatycznie wyłącza ograniczenie prędkości. Zasięg czujnika wynosi około 2,5-3 m, co jest wystarczające dla pojazdu poruszającego się z prędkością pieszego.

Do standardowych funkcji bezpieczeństwa należy także kontrola prędkości podczas zakrętu oraz system wykrywania nachylenia terenu, który automatycznie zmniejsza prędkość podczas zjazdu ze wzniesienia. Bezpieczeństwo jazdy zwiększają także opony odporne na przebicie.

Toyota C+walkT
Toyota C+walkT, fot. materiały prasowe / Toyota

Na razie elektryczne pojazdy C+walkT można kupić w jedynie japońskich salonach Toyoty.

C+walkT to nowy model z serii C+pod i C+walk, którą Toyota stopniowo wprowadza do sprzedaży w Japonii. Są to niewielkie elektryczne pojazdy, wprowadzające do użytku nowe formy mobilności.

Komentarze:

Aniek - 16 października 2021

No i to jest to.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze