To już oficjalne – prawo jazdy będzie można zostawić w domu. Od kiedy?

Kolejna długo oczekiwana zmiana wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Kierowcy poza dokumentami samochodu, będą mogli zostawić w domu także swoje prawo jazdy.

Minister cyfryzacji podpisał dokument, który wprowadza w życie kolejny element pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Już dwa lata temu padła decyzja o pozwoleniu polskim kierowcom na pozostawienie w domu dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokumentu poświadczającego zawarcie ubezpieczenia, a teraz przyszedł czas na prawo jazdy.

Przez nowe przepisy łatwiej będzie stracić prawo jazdy! Co jeszcze się zmieni?

Blankiet będziemy mogli zostawić w domu od 5 grudnia bieżącego roku. Można powiedzieć, że jest to rozprawienie się z pewną zaszłością, ponieważ obecnie jeśli zapomnieliśmy prawa jazdy, policjant podczas kontroli nakładał na nas mandat w wysokości 50 zł. Robił to po tym, jak sprawdził nasze dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, upewniając się, że posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdem, którym się poruszaliśmy. Wobec takich możliwości, konieczność wożenia ze sobą prawa jazdy nie miała żadnego uzasadnienia.

Zmienione tablice rejestracyjne są już wydawane! Czym się różnią?

Przy okazji zmianie ulegnie także tryb zatrzymywania uprawnień na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Kontrolujący nas policjant zostawi tylko stosowną adnotację w systemie, a po upływie wymaganego czasu, nasze uprawnienia znów będą aktywne. Do tej pory konieczne było przekazanie blankietu prawa jazdy przez policję do starosty, a następnie musieliśmy je odebrać.

Żandarmeria Wojskowa będzie mogła karać kierowców niczym policja!

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina też o aplikacji mObywatel na smartfony, gdzie oprócz dowodu osobistego i dokumentów naszego pojazdu, będziemy mieli także cyfrową wersję naszego prawa jazdy. Może okazać się to przydatne w przypadku stłuczki i konieczności spisania oświadczenia z innym kierującym. Pojawią się tam także informacje na temat naszych punktów karnych, więc będziemy mogli w każdej chwili skontrolować nasze konto.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze