Agnieszka Serafinowicz

Tesla – pierwszy producent aut elektrycznych z liczbą ponad miliona aut rocznie

Tesla jest pierwszą firmą motoryzacyjną świata, która rocznie dostarczyła klientom więcej niż milion aut elektrycznych.

Spis treści

Tesla opublikowała oficjalne wyniki działalności za czwarty kwartał 2022 roku, a tym samym można też podsumować cały ubiegły rok działalności tej marki. Sukces? Niewątpliwym sukcesem jest fakt, że amerykański producent jest pierwszą w historii marką produkującą wyłącznie samochody elektryczne, której udało się przekroczyć próg miliona samochodów dostarczonych klientom rocznie. W rzeczywistości ten próg został przekroczony dość znacznie, bo w całym 2022 roku firma Elona Muska wyprodukowała 1 369 611 egzemplarzy aut, z czego do klientów dostarczono 1 313 851 sztuk samochodów.

Tesla 2022 – jakie modele były najpopularniejsze?

Nie jest tajemnicą, że gros sprzedaży generują tańsze auta, chodzi o Teslę Model 3 oraz Teslę Model Y. Producent nie różnicuje wyników produkcji odrębnie na każdy model, lecz zestawia to w dwóch grupach: jedną z nich jest właśnie Tesla Model 3 / Y i w tym przypadku wyprodukowano w całym 2022 roku 1 298 434 egzemplarzy aut, z których do klientów trafiło 1 247 146 sztuk. Druga grupa jest znacznie mniej liczna, ale pamiętajmy, że to też znacznie droższe samochody. Jeżeli chodzi o Teslę Model S / X, produkcja w 2022 roku to 71 177 egzemplarzy, z których do klientów trafiło 66 705 samochodów.

Tesla 2022 – dynamika zmian

Mimo ogólnych kłopotów branży motoryzacyjnej związanych z zakłóceniami w łańcuchach dostaw, nie wystarczającą podażą elementów półprzewodnikowych czy zawirowaniami geopolitycznymi, rok 2022 firma Elona Muska zamyka z bardzo dobrym wynikiem. W 2022 roku dostawy aut wzrosły o 40 proc. rok do roku, natomiast produkcja wzrosła o 47 proc. rok do roku.

Tesla 2022 – gdzie Tesla Semi?

Co ciekawe, firma mimo faktu, że sama ogłosiła, iż przekazano już kilka egzemplarzy elektrycznych ciężarówek Tesla Semi do firm, które zamówiły ten samochód jeszcze przed pandemią (jak np. Pepsi Co), to w opublikowanych danych nie znajdziemy najmniejszej wzmianki o ilości wyprodukowanych ciężarówek elektrycznych i ilości egzemplarzy dostarczonych do klientów.

Tesla 2022 – jak będzie w 2023 roku?

W 2023 roku wynik Tesli powinien być jeszcze lepszy, bo w ubiegłym roku wiele fabryk były jeszcze na „rozruchu” (jak np. Gigafactory Berlin) i nie działało ze swoim pełnym potencjałem produkcyjnym, z kolei inne (jak np. Gigafactory Shanghai) borykały się z bardzo surowymi obostrzeniami epidemicznymi obowiązującym w Chinach.

Tesla 2022 – kiedy wyniki finansowe?

Na razie firma udostępniła jedynie informacje dotyczące wolumenu produkcji i ilości aut, które przekazano klientom, na dane finansowe pokazujące znacznie więcej w kontekście rynkowej kondycji firmy Elona Muska musimy poczekać do 25 stycznia 2023 roku. Wówczas firma zaplanowała webcast z publikacją wyników finansowych za 2022 roku, który nadawany będzie na specjalnej stronie witryny producenta.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze