Terenówki wracają do stolicy – Rajd Polskie Safari już 10 lipca

Na to kibice czekali od lat - ostatni raz rajd terenowy o randze mistrzostw Polski w okolicy Warszawy rozegrano w 2008 roku. Tegoroczna edycja Polskiego Safari to już 36. rajd rozgrywany pod tym szyldem. Mimo wakacyjnej pory organizatorzy spodziewają się wysokiej frekwencji z całą krajową czołówką. W rajdzie pojadą samochody terenowe, motocykle, quady oraz pojazdy UTV.

Uroczysty start zaplanowano na piątek, 10 lipca, pod Centrum Olimpijskim w Warszawie (Wybrzeże Gdyńskie 4). Tam też rozegrany będzie pierwszy odcinek specjalny – próba Żoliborz. Trasa prologu liczy 3,5 km. Jej wyniki będą zaliczone do klasyfikacji generalnej rajdu, a dziesięciu czołowych kierowców dodatkowo wybierze sobie pozycje startowe na sobotnie odcinki. Pierwsi zawodnicy na rampie startowej pojawią się o 17.30, ale do Centrum Olimpijskiego lepiej przybyć znacznie wcześniej. Współorganizatorem rajdu jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i w ramach programu „Lato w mieście na sportowo” praktycznie od rana będzie można uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach towarzyszących – to m.in. wystawa pojazdów wojskowych, zabawa samochodami RC, itp.

Sobota to już właściwe ściganie. Rajdowa kawalkada przeniesie się do Rembertowa. Serwis zlokalizowany będzie w siedzibie Akademii Obrony Narodowej, dla kibiców przygotujemy mapki z dojazdem do specjalnie utworzonej strefy, z której będą mogli bezpiecznie obserwować zmagania zawodników. Zawodnicy poruszać się będą po zbliżonej trasie – dla rywalizujących w ramach cyklu RMPST przygotowano odcinek o długości 47,52 km, dla pozostałych – czyli dla ekip z pucharu Polski oraz pucharu baja – nieco skróconą trasą liczącą 39,02 km. Plan przewiduje trzykrotne pokonanie tego odcinka.

Merkur Scorpio

Najnowsze

Ciężarówki Iveco przewiozły rządowy samolot Jak-40

Przewozy ładunków ponadgabarytowych najczęściej wzbudzają duże zainteresowanie, ale kiedy przewożonym ponadgabarytem jest samolot odrzutowy jest to już mała sensacja i rodzynek nawet w tej niszowej gałęzi transportu drogowego.

Trzy ciągniki Iveco Stralis wzięły udział w spektakularnej operacji transportu drogowego rządowego odrzutowca Jak-40 z wojskowego lotniska w Mińsku Mazowieckim do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Jak-40, numer boczny 048, przez wiele lat latał z najważniejszymi osobami w państwie. Po wycofaniu z eksploatacji samolot został przekazany do Katedry Awioniki i Systemów Sterowania dęblińskiej szkoły lotniczej. Ma służyć jako pomoc dydaktyczna. Przetarg na usługę demontażu, transportu z Mińska Mazowieckiego do Dęblina i ponownego montażu samolotu wygrała firma Focus Truck.

Przy realizacji projektu Focus Truck wykorzystał trzy ciągniki Iveco, dwa trzyosiowe należące do firmowej floty pojazdy Euro 5 i jeden dwuosiowy pojazd Euro 6, użyczony do testu przez Iveco Poland. Trzyosiowe Stralisy o mocy 500 i 450 KM do transportu Jaka-40 zostały spięte w zestawy z włoskimi naczepami specjalistycznymi Cometto. Do transportu kadłuba (długość 20,36 m) wykorzystano dwuosiową, trzykrotnie wydłużaną naczepę typu tiefbett, natomiast do transportu skrzydeł (długość/rozpiętość 25 m) – pięcioosiową naczepę tele-semi. Dwuosiowy Stralis Hi-Way Euro 6 pracował z trzyosiową naczepą Kassbohrer na którą załadowano mniejsze elementy – tylny statecznik poziomy, osłony zewnętrzne samolotu i inne mniejsze elementy.

Druga generacja systemu multimedialnego MBUX debiutuje - słucha jeszcze uważniej i rozumie kierowcę?

Ciągniki Iveco znakomicie wywiązały się ze swoich zadań przy trudnym transporcie Jaka-40 na dystansie 110 km. Poszczególne elementy samolotu w ciągu kilku godzin dotarły z Mińska Mazowieckiego do Dęblina. Wielokrotnie dłużej trwał demontaż i późniejszy montaż maszyny. Cała, zakończona sukcesem operacja, zajęła blisko miesiąc.

Najnowsze

Edyta Klim

Kaski imitujące głowę – hit czy zgroza?

Te, niesamowicie wyglądające kaski stworzył artysta z Dubaju - Jyo John Muller. Nie są jeszcze znane plany ich produkcji i dystrybucji, ale pomysł odbił się szerokim echem w kręgach motocyklowych

Jyo John Mullor jest grafikiem z ponad 10-letnim doświadczeniem, a w przeszłości współpracował z takimi firmami jak Hyundai, Nissan, Morris Grage, Haagen Dazs. Jest także zapalonym motocyklistą, który jednak nie przepada za kaskami – uważa je za konieczne, aczkolwiek bardzo niewygodne.

Projekt Human Helmet powstał po to, by noszenie kasku było, jak najbardziej naturalne. Jyo John Mullor stworzył kilka grafik, wykorzystując zdjęcia mężczyzn z ogoloną głową i naniósł je na kaski. Przedstawione modele są wyselekcjonowane, bardzo wygodne i do tego mogą wyglądać, jak głowa ich właściciela!

Chociaż projekt był bardzo osobisty, to zyskał uznanie na całym świecie i wiele firm jest zainteresowanych współpracą z artystą. Całkiem możliwe, że wkrótce zobaczymy Human Helmet na ulicach.

Najnowsze

Edyta Klim

Zawodniczki podsumowują Rajd Kaszub

Wszystkie trzy zawodniczki ukończyły trzecią rundę Rajdowych Mistrzostw Polski – 11. Rajd Kaszub. Mimo trudów rajdu, na mecie każda z nich miała powody do radości!

Szybko zmieniająca się pogoda i nagłe opady utrudniały zawodnikom Rajdu Kaszub odpowiedni dobór opon. Jedni na swoich decyzjach wiele zyskali, inni mocno ryzykowali i ponieśli czasowe straty.

24h Le Mans 2020: 11 konsekwencji przełożonego wyścigu z powodu pandemii koronawirusa

W tych warunkach najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką została Aleksandra Krawczyk, która towarzyszyła i dyktowała trasę swojemu mężowi Andrzejowi w Renault Clio. Załoga zajęła najniższy stopień podium w klasie i 23. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu: – Rajd Kaszub mamy już za sobą i myślę, że dla naszej załogi okazał się jednym z najbardziej udanych! Trzecie miejsce w klasie w drugim starcie w RSMP to, według mnie, całkiem niezłe osiągnięcie. Tym bardziej, że zmienna i nieprzewidywalna pogoda zupełnie nam nie pomagała. Deszcz, do którego po słonecznym serwisie nie do końca byliśmy dobrze przygotowani pod kątem opon, był szczególnie uciążliwy na odcinkach specjalnych. Co za tym idzie – kilka naszych, nieciekawych sytuacji na oesach i ratowań było związanych ze złą decyzją, jeśli chodzi o opony i przy silnym deszczu oraz błocie wyrzuconym na asfalt przez poprzedzające nas załogi. Utrata drugiego miejsca, które utrzymywaliśmy do przedostatniego odcinka specjalnego, spowodowana była właśnie niesprzyjającą nam, zmienną aurą pogodową. Dlatego też pomimo radości i dumy z zajętego miejsca pozostaje mały niedosyt. Szczególnie, że jechało nam się na prawdę świetnie. Odcinki były bardzo ciekawe i urozmaicone, czego można pogratulować organizatorom. Cała organizacja rajdu, szczególnie po długiej przerwie i pomimo pewnych trudności, również przebiegała bez zarzutu. Sądzę, że miłe wspomnienia i mocne emocje z tego rajdu na pewno na długo pozostaną w pamięci, tym bardziej, że zanim trafiliśmy na podium, zyskaliśmy cenne doświadczenie rajdowe w urozmaiconych warunkach i na bardzo zróżnicowanych trasach. Dziękuję Andrzejowi, świetnemu kierowcy, za ogromną dawkę adrenaliny w połączeniu ze fantastycznie spędzonym czasem, rewelacyjnymi wynikami na odcinkach specjalnych i wspaniałym rezultatem na mecie. Dziękuję również naszym kibicom za doping i wsparcie logistyczne w czasie trwania rajdu – mówi Ola.

24h Le Mans 2020: 11 konsekwencji przełożonego wyścigu z powodu pandemii koronawirusa

Kolejną kobietą w klasyfikacji końcowej rajdu była Agnieszka Pyra z mężem Tomaszem – za kierownicą Hondy Civic Type-R. Debiutująca w RSMP załoga zajęła 30. lokatę w klasyfikacji generalnej i 6. w klasie: – Nasz słaby wynik jest niestety konsekwencją nieuczestniczenia w rajdach i testach poprzedzających ten start. Jednak rajd uznajemy za udany, ponieważ zadebiutowaliśmy w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, świetnie się bawiliśmy, a przede wszystkim zdobyliśmy doświadczenie, które pomoże nam w przyszłości lepiej przygotować się do startów. Mamy z czego wyciągać wnioski i dążyć, by więcej nie popełniać tych samych błędów. Zdecydowanie najsilniejszą stroną startu był perfekcyjnie dopracowany samochód, dobre opony i rzetelne przygotowanie do pilotażu. Był to dla mnie osobiście poważny sprawdzian, który może nie bez potknięć, ale zdecydowanie okazał się jednym z najlepszych pilotaży w dotychczasowej karierze pilota. Nadal jednak, pomimo rewelacyjnej komunikacji na linii kierowca-pilot, wiemy, że musimy udoskonalić i uszczegółowić opis, aby Tomasz pewniej czuł się na trasie i mógł osiągać lepsze wyniki. Sam rajd był sprawnie zorganizowany, a dzięki swojej kompaktowości, bliskości odcinków, nie był męczący dla zawodników. Jedynie bardzo żałujemy, że odcinek specjalny „Chmielno” nie odbył się, a zapowiadał się naprawdę szybko i ciekawie, ale rozumiemy, że czasem bezpieczeństwo jest ważniejsze. Aktualnie planujemy start treningowy w Rallylandzie w IV rundzie Motul Rallyland Cup – podsumowuje Agnieszka.

Trzecią zawodniczką na mecie była Małgorzata Kosińska, która kierownicę woli trzymać sama, a do pomocy w Fordzie Fiesta zabrała Grzegorza Dachowskiego. Załoga osiągnęła metę na 6. miejscu w klasie i 32. w klasyfikacji generalnej rajdu: – Najważniejsze, że jesteśmy na mecie! Dla mnie najcenniejsze jest to, że zaczynam coraz lepiej poznawać auto. Ja wiem, że Fiesta nie chce ze mną jeszcze tak rozmawiać, jak ja bym chciała, ale powoli dochodzimy do tego. Niestety odwołali nam dwa odcinki, a to jest ponad 40 kilometrów mniej doświadczenia. Wielka szkoda. Ogólnie rajd uważam za bardzo udany dla naszego zespołu. Myślę, że trochę otworzyłam się, jeśli chodzi o szybkość, ale to jeszcze nie jest to, co bym chciała osiągnąć. Przede mną wiele ciężkiej pracy, aby dobrze przygotować się do następnej rundy, Rajdu Rzeszowskiego. Mamy zaplanowane różne aktywności więc z optymizmem patrzę w przyszłość – mówi Małgosia.

Od rozgrywek RSMP mamy teraz ponad miesiąc wakacji, ale już za tydzień na Mazurach odbędzie się wielkie rajdowe święto z najszybszymi kierowcami świata. Po szczegóły zapraszamy na oficjalną stronę 72. Rajdu Polski: http://rajdpolski.pl/

Najnowsze

Zawodniczki w Pucharze Polski MX Gdańsk

Jeszcze niedawno niewiele brakowało, a Puchar Polski zniknąłby z mapy zawodów motocrossowych. I to nie z powodu braku zawodników, a niechęci niektórych klubów. Na szczęście znaleźli się tacy, którzy mimo kryzysu postanowili kontynuować tę wyjątkową formułę konfrontacji zawodników z krajowego czuba (licencja A) i ścigających się w zawodach strefowych (licencja B i C).

Tym sposobem na torze w Gdańsku-Borkowie pojawiło się blisko dwustu zawodników, a wśród nich również ci najbardziej utytułowani. I zobaczyliśmy naprawdę wielkie ściganie. A że Matka Natura tym razem pokazała cały wachlarz swoich możliwości, dlatego mieliśmy i słońce, i wiatr od morza i ulewę. Dwa dni zmagań były sprawdzianem przygotowania nie tylko zawodników, ale i wierności kibiców. Znakomita większość do końca dopingowała riderów nie zważając na błoto i rzęsisty deszcz. Za swoje poświęcenie zostali nagrodzeni emocjonującą jazdą i walką często szprycha w szprychę.

Razem z „osiemdziesiątkami” pojechała Klasa Kobiet, w której ścigało się sześć dziewczyn. Absolutną dominatorką, zgodnie z przewidywaniami, okazała się Karolina Liszewska (KMCross Lublin), za której plecami toczyła się walka o pozostałe miejsca na pudle. Zwycięsko wyszły z niej powracająca do motocrossu Żaneta Zacharewicz (KM Cisy Nowogard) i czternastoletnia Wiktoria Garbowska (Automobilklub Gorzowski). Z kolei w klasach Open i Masters wszystko przebiegło zgodnie z przewidywaniami.

Tor został świetnie przygotowany z wykorzystaniem najnowocześniejszych maszyn drogowych. Wypieszczony do ostatniego metra stwarzał bardzo dobre warunki do jazdy. Dlatego nawet w ulewnym deszczu dali sobie z nim radę również najmłodsi uczestnicy startujący w klasie 65cc (8-12 lat). Dwudziestu sześciu młodziutkich adeptów MX pokazało niezwykłą wolę walki, z której zwycięsko wyszedł Olaf Włodarczyk (GAMK), wyprzedzając o włos Mikołaja Białeckiego (CAMK Poltarex) i klubowego kolegę Maksymiliana Chwalika. Dominacja zawodników z Trójmiasta to efekt bardzo intensywnych działań na rzecz popularyzacji motocrossu wśród najmłodszych i jak widać skuteczna działalność kilku szkółek MX. Dlatego nie musimy martwić się o przyszłość tej dyscypliny, bo młode kadry rosną i to w silnej obsadzie. Kolejne dwie klasy, w których o rozstrzygnięciu decydowały ostatnie metry toru, to MX2 Junior i MX85. W pierwszej triumfował Cezary Lewko (MotoKlub Olsztyn) przed Igorem Zienkiewiczem (WKM Wschowa) i Krystianem Stencelem (CAMK Człuchów). W „osiemdziesiątkach” tylko pech mógł odebrać zwycięstwo Wojtkowi Kucharczykowi (Automobilklub Gorzowski), ale nie odebrał. Co prawda w pierwszym wyścigu musiał ustąpić miejsca na mecie Darkowi Rapaczowi (MTR Osielec), jednak drugi był już jego. Drugi był Rapacz, trzeci Filip Bukowicz. Wojtek to jeden z najzdolniejszych zawodników tego sezonu i wszyscy z ogromnymi nadziejami czekają, aż młody radomianin przesiądzie się na mocniejszą setkę, co podobno ma już wkrótce nastąpić.

Alicia Keys i Lewis Hamilton w kampanii nowego Mercedesa Klasy S
Pod nieobecność kontuzjowanego Łukasza Lonki dwukrotnie wygrywał wyścigi Karol Kędzierski (KMCross Lublin), drugie miejsce przypadło w udziale Arkowi Mańkowi (CAMK Poltarex), a trzecie Łukaszowi Kędzierskiemu (KMCross Lublin). Wśród Mastersów (czyli zawodników w wieku 40+) najszybszym okazał się Mirosław Kowalski (CAMK Poltarex), który wyprzedził Andrzeja Szalbierza (MKS Nekla) i Krzysztofa Kuleszę (GKM Bałtyk Gdynia). Na koniec pozostawiliśmy klasy dedykowane zawodnikom wyłącznie z licencjami B i C a więc praktycznie amatorom. Trzeba przyznać, że choć nie oglądamy ich na zawodach rangi mistrzowskiej, to jednak wielu reprezentuje naprawdę wysoki poziom. Budująca była także ich liczba, bo na przykład w klasie MX2 C (motocykle o pojemności od 100 do 150cc 2T, 175 do 250cc 4T) wypełnili w całości maszynę startową. To naprawdę imponujący widok, a ryk blisko czterdziestu maszyn podniósł poziom adrenaliny do niebezpiecznie wysokiego poziomu. Mimo, że riderzy startowali w trudnych warunkach, dali radę. To także pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. A opinie, że motocross to sport niszowy i w regresie, można schować do kieszeni. W MX Open B najszybszy okazał się Marcin Szczepański (Moto Klub Lidzbark Warmiński), w MX1 C Marcin Kawczyński (LKS Jastrząb Lipno), a w MX2 C Adrian Marciniak (LKS Jastrząb Lipno). Puchar Polski w Klasyfikacji Klubowej zdobył WKM Więcbork, przed Gdańskim AutoMotoKlubem i Człuchowskim AutoMotoKlubem Poltarex. (fot. X-cross).

Najnowsze