Tempomat motocyklowy – gadżet czy konieczność?

Kilkusetkilometrowe wycieczki motocyklem dostarczają niezapomnianych wrażeń. Jednakże długotrwałe prowadzenie np. sportowego jednoślada nadwyręża nasze nadgarstki i może prowadzić do skurczy dłoni. Właśnie z tego powodu coraz popularniejsze stają się motocyklowe tempomaty.

fot. Kuryakyn

Dla wielu motocyklistów zima to pora przerwy w jazdach i dobry czas, aby przygotować motocykl na nadchodzący sezon, pierwsze wiosenne wyprawy. Dokonując zimowego przeglądu maszyny warto się zastanowić nad wyposażeniem jej w akcesoria motocyklowe, które pozwolą miło i bezpiecznie spędzać czas. 

Jeśli chcesz wygrać tempomat motocyklowy (oragnizatorem jest Luidor, importer tych urządzeń), wystarczy wziąć udział w konkursie i odpowiedzieć na pytanie:
ile typów manetek Kuryakyn do motocykli Honda, Suzuki, Kawasaki i Yamaha oferuje Lidor?
Spośród prawidłowych odpowiedzi, nadesłanych do 31 marca na adres
oferta@lidor.pl, wylosowanych zostanie trzech zwycięzców.

Z pewnością każdej motocyklistce będącej w trakcie długiej trasy choć raz zabrakło czegoś, co odciążyłoby ręce bez konieczności puszczania kierownicy i przerywania jazdy. Możliwość taką dają tempomaty (ang. cruise control) pozwalające na utrzymanie manetki z gazem w jednej pozycji bez zaciskania dłoni lub zablokowanie jej w sposób mechaniczny. Dotąd popularność zdobywały przede wszystkim w USA, jednak coraz częściej można się z nimi spotkać także w Polsce. 

Aby wzmocnić nadgarstki proponujemy kilka ćwiczeń przed sezonemkliknij tutaj.
fot. Kuryakyn

Tempomaty występują w czterech wersjach – jako uniwersalna i dedykowana manetkom Kuryakyn podpórka dłoni lub bardziej zaawansowanych, w których blokadę zaciska się i zwalnia kciukiem lub zaciska kciukiem a zwalnia dźwignią hamulca. 

Jednym z najbardziej znanych producentów tempomatów motocyklowych jest amerykański Kuryakyn. Najprostsze podpórki pod nadgarstek pozwalają na kontrolowanie gazu bez konieczności ciągłego zaciskania dłoni na manetce. Wystarczy przykręcić tempomat na manetkę gazu ISO-GRIP (prążki i płomienie) lub Transformer bądź założyć wersję uniwersalną na dowolną końcówkę manetki i położyć na niej otwartą dłoń, aby śmigać z określoną prędkością. Te modele występują zarówno w wersji dedykowanej dla manetek Kuryakyn do motocykli chopper, cruiser, typu Gold Wing, jak i w wersji uniwersalnej, pasującej do wszystkich motocykli. 

fot. Brake Away

Inne, bardziej zaawansowane technicznie modele tempomatów Kuryakyn, nie wymagają już nieustannego kontaktu dłoni z kierownicą. Montowane są na kierownicy i manetce, a ich zwolnienie lub zabezpieczenie wymaga jedynie ruchu kciukiem. Z kolei najbardziej rozbudowana wersja tempomatu firmy BrakeAway pozwala blokować manetkę gazu za pomocą kciuka, a zwalniać poprzez naciśnięcie dźwigni hamulca.

 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze