Daria Mikólska

Tańsze opłaty na autostradach. Parlament zadecydował

Kierowcy powinni w ciągu kilku lat odczuć niższe opłaty na autostradach w całej Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjął właśnie nową dyrektywę.

Szykują się niższe opłaty na autostradach. W czwartek 17 lutego 2022 r. przyjęto w Parlamencie Europejskim nową dyrektywę, a państwa członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie lokalnych przepisów. Zmiany będą dotyczyć samochodów osobowych i ciężarowych. Najwięcej zyskają właściciele samochodów nisko- i bezemisyjnych.

Opłaty na autostradach będą tańsze

W nowej dyrektywie chodzi o zwiększenie równości w traktowaniu własnych obywateli oraz przyjezdnych z zagranicy w temacie opłat za autostrady. Kraje należące do UE będą mogły zadecydować, w jakiej formie pobierać opłaty na autostradach – należność za pokonany odcinek lub winiety obowiązujące określony czas. W drugim przypadku będą musiały dostosować się do nowych reguł.

Dowiedz się więcej na temat autostrad w portalu Motocaina.pl

W dyrektywie przyjętej przez Parlament Europejski możemy przeczytać: „Jeżeli opłaty za korzystanie z infrastruktury stosowane są w odniesieniu do samochodów osobowych, korzystanie z infrastruktury musi być możliwe przez co najmniej następujące okresy: dzień, tydzień lub 10 dni, lub oba te okresy, miesiąc lub dwa miesiące, lub oba te okresy, oraz rok. Stawka dwumiesięczna nie może przekraczać 30 proc. stawki rocznej, stawka miesięczna nie może przekraczać 19 proc. stawki rocznej, stawka 10-dniowa nie może przekraczać 12 proc. stawki rocznej, stawka tygodniowa nie może przekraczać 11 proc. stawki rocznej, a stawka dzienna nie może przekraczać 9 proc. stawki rocznej”.

W nowych przepisach chodzi o cześć państw, które zdecydowały się na system winietowy, który oferuje mało atrakcyjne ceny – szczególnie dla podróżnych. Państwa w ten sposób zwiększają swoje przychody kosztem przyjezdnych, a wygórowane stawki ni dotyczą obywateli danego państwa. Dlatego w ciągu dwóch lat dużo się zmieni w tej materii.

Tańsze winiety w Europie

Kierowcy szybko odczują niższe opłaty na autostradach przejeżdżając przez następujące kraje: Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Rumunia oraz Bułgaria. Aktualnie obowiązują tam systemy winietowe dla pojazdów osobowych – w związku z nową dyrektywą ceny krótkoterminowych winiet będą niższe. Oprócz tego pojawią się winiety jednodniowe, idealne do tranzytu przez dany kraj. Finalnie kierowcy zaoszczędzą trochę pieniędzy.

Nowe przepisy będą premiować właścicieli pojazdów niskoemisyjnych i bezemisyjnych. Dyrektywa pozwala ustalić osobne stawki dla takich pojazdów (dopuszczalna masa całkowita do 4,25 tony) lub całkowicie zwolnić je z opłat. Nie będzie to jednak przepis obligatoryjny.

Ceny za przejazd autostradą w Polsce

W Polsce raczej nie powinniśmy się spodziewać większych zmian. Kierowcy aut osobowych i ciężarowych płacą za przejechany odcinek autostrady. Kierowcy pojazdów ciężarowych płacą według stawek uzależnionych od klasy czystości spalin.

Zupełnie osobną kwestią pozostają rekomendacje dyrektywy w temacie preferencyjnych stawek za przejazd ekologicznymi pojazdami. W dobie mocnej promocji elektromobilności przez rząd, byłaby to idealna okazja namawiania Polaków do zmiany samochodu na bardziej ekologiczny.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze