Daria Mikólska

Tankowanie LPG. Załóż rękawice ochronne

Tankowanie LPG nie jest trudne. Pamiętaj tylko o zachowaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie zapomnij o rękawicach ochronnych.

Samodzielne tankowanie LPG jest bardzo łatwe. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych punktach. Jednym z nich jest założenie specjalnych rękawic ochronnych.

Samoobsługowe tankowanie LPG do zbiornika samochodu jest możliwe od 2013 roku. Zarządcy stacji benzynowej muszą jednak zapewnić bezpieczeństwo osobie tankującej autogaz.

Przeczytaj koniecznie: CNG a LPG – czym się różnią?

Dlatego każde stanowisko do tankowania LPG musi mieć odpowiednie oznaczenia, instrukcję obsługi, a także spełniać wszystkie wymogi techniczne. Wszystko po to, żeby kierowcy, którzy wcześniej nie tankowali LPG samodzielnie mogli to zrobić bez narażania zdrowia.

Tankowanie LPG

Stanowisko umożliwiające samodzielne tankowanie LPG musi być wyposażone w wyłącznik sterujący otwarciem i zamknięciem zaworu samoodcinającego.

Konieczna jest również dysza wlewowa, która uniemożliwi przepływ gazu po nieprawidłowym zablokowaniu pistoletu we wlewie w pojeździe czy wypływ gazu płynnego do powietrza atmosferycznego podczas odłączania pistoletu. Dopuszczony wyciek to 1 cm3.

Zapewnienie rękawic ochronnych przeznaczonych dla klientów tankujących LPG, nie jest obowiązkowe. Sprawny dystrybutor nie powinien powodować wycieku gazu. Jednak większość stacji zapewnia dostęp do rękawic i zachęca do ich użycia.

Zobacz: Zbiornik gazu LPG – jaki wybrać?

Wyciek gazu z niesprawnego dystrybutora może się zdarzyć, a propan w kontakcie ze skórą może spowodować odmrożenia prowadzące do obumarcia komórek. Dlatego podczas tankowania należy zachować odpowiednią ostrożność. Niektóre kraje rozważają wprowadzenie mandatu lub kary za brak używania rękawic podczas tankowania LPG.

Instrukcja do samodzielnego tankowania LPG

  1. Wyłącz silnik w samochodzie.
  2. Załóż rękawice ochronne.
  3. Podłącz pistolet do wlewu gazu i upewnij się, że mocowanie jest odpowiednio zapięte.
  4. Aby rozpocząć tankowanie, wciśnij przycisk uwalniający przepływ gazu na dystrybutorze.
  5. Po zatankowaniu LPG, bezpiecznie odepnij pistolet i odłóż go na miejsce w dystrybutorze.
  6. Zdejmij rękawice i zapłać rachunek na stacji.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze