
Tajemnicze budowle przy drogach. Każdy kierowca powinien wiedzieć co to są kopuły Fitzpatricka
Zimowe warunki drogowe zawitały do Polski jeszcze przed rozpoczęciem się astronomicznej zimy. To właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą kopuły Fitzpatricka, które ułatwiają dbanie o bezpieczeństwo kierowców.
Do czego służą kopuły Fitzpatricka?
Okrągłe budowle, składające się niemal wyłącznie z kopuły, spotkać możemy najczęściej przy drogach ekspresowych oraz autostradach. Jest to nic innego jak magazyny soli, z której korzystają drogowcy, podczas oczyszczania dróg ze śniegu. Pytanie dlaczego nie stosuje się do tego celu bardziej konwencjonalnych budynków?
Powodów jest kilka. Po pierwsze kształt kopuł Fitzpatricka sprawia, że nie osadza się na nich śnieg, więc nawet podczas intensywnych opadów, są „bezobsługowe” i nie trzeba się martwić tym, czy strop wytrzyma ciężar białego puchu. Są przy tym lekkie i tanie, więc łatwo wybudować je w nowych lokalizacjach.
Zbliża się zima 🌨️, a co za tym idzie coraz częściej wykorzystywane będą magazyny soli przy drogach szybkiego ruchu 🛣️. Te charakterystyczne kopuły zostały wymyślone przez Kanadyjczyka 🇨🇦 Johna Fitzpatricka, który był nie tylko inżynierem, ale i… znakomitym sportowcem. pic.twitter.com/pqbZO9mmib
— Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (@GDDKiA) October 19, 2021
Są także bardzo praktyczne pod kątem przechowywania soli. Drewniana konstrukcja pozwala zachować odpowiednią wilgotność. Z kolei ich rozmiary (standardowo 30 m średnicy oraz 15 m wysokości) pozwalają na gromadzenie sporych ilości soli. Największe kopuły Fitzpatricka wykorzystywane przez GDDKiA mają 41 m średnicy oraz 18 m wysokości, pozwalają na przechowanie 7000 ton soli, a ładowarki i ciężarówki swobodnie w nich operują.
W całej Polsce są 292 magazyny soli przechowujące 450 tys. ton.

Kim był twórca kopuł Fitzpatricka?
John Fitzpatrick to kanadyjski wynalazca i konstruktor, który zaprojektował swoje charakterystyczne kopuły w 1968 roku. Konstrukcja okazała się sporym sukcesem i w ciągu 10 lat w samym tylko Ontario wybudowano 200 takich magazynów. Kopuły zostały opatentowane w 1972 roku.
Innym jego znanym, zimowym wynalazkiem, jest system dziurkowanych rur na rzece Świętego Wawrzyńca. Wydobywające się z nich pęcherzyki powietrza zapobiegają zamarzaniu wody zimą, dzięki czemu statki mogą swobodnie pływać po niej przez cały rok.
Warto też wiedzieć, że John Fitzpatrick był za młodu również sportowcem i odnosił niemałe sukcesy. Największym jest piąte miejsce w biegu na 200 metrów na olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku.
Najnowsze
-
SsangYong Torres 2023 – widzieliśmy auto na żywo
SsangYong Torres 2023 to zupełnie nowy model koreańskiej marki, jaki pojawi się w ofercie jeszcze w tym roku. Mieliśmy okazję zobaczyć to auto na prezentacji. -
Drift na lodzie i rekord Guinessa. Zdziwisz się jakim autem
-
Elektryczna ciężarówka, długa trasa i 22 tony pomarańczy. Ile to trwało?
-
Kierowcy dają się podpuszczać przez znak D-13. A policja tylko na to czeka
-
Ten Nissan Ariya pasowałby do „The Last of Us”
Zostaw komentarz: