Agnieszka Serafinowicz

Paliwo w Święta 2022/2023 – ceny i miejsca, gdzie zatankujesz najtaniej

Paliwo w Święta Bożego Narodzenia zdaniem analityków niestety nie potanieje, są jednak miejsca, gdzie może ono być tańsze niż w miejscu waszego zamieszkania.

  Spis treści

  Przed nami świąteczne wyjazdy. Wielu z nas spędzi najbliższe Święta i Nowy Rok z dala od domu. W podróż większość z nas wybierze się samochodem, a auto trzeba będzie zapewne zatankować. Gdzie najtaniej? Oto miejsca, gdzie zatankujesz najtańsze paliwo w Święta 2022/2023.

  Paliwo w Święta 2022/2023 – gdzie zatankujesz najtaniej benzynę?

  Jeżeli wybieracie się w podróż już teraz, zgodnie z notowaniami BM Reflex najtaniej zatankujecie benzynę Pb 95 w województwach: lubelskim, pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. W każdym z tych regionów średnia cena za litr bezołowiowej Pb95 nie przekracza 6,50 zł, a najtaniej jest w śląskiem, gdzie średnio litr benzyny Pb95 kosztuje 6,46 zł za litr.

  Paliwo w Święta 2022/2023 – gdzie najtaniej zatankujesz diesla?

  W przypadku, gdy macie auto dysponujące silnikiem wysokoprężnym, najtańszy olej napędowy jest sprzedawany w województwach: lubelskim, śląskim i łódzkim. Tylko w tych trzech rejonach średnia cena detaliczna za litr oleju napędowego nie przekracza 7,60 zł i wynosi odpowiednio: 7,56 zł/l, 7,58 zł/l i 7,53 zł/l.

  Paliwo w Święta 2022/2023 – prognoza do 25 grudnia

  Według analityków serwisu e-petrol.pl średnie ceny paliw w najbliższym, świątecznym tygodniu mają prezentować się następująco:

  • Pb95: 6,51 – 6,63 zł/l
  • ON: 7,67 – 7,79 zł/l

  Widełki te określają średnie poziomy cen dla całego kraju. Niemniej takie wskaźniki jednoznacznie sugerują, że nie ma mowy o żadnych świątecznych prezentach dla kierowców. Ceny paliw na święta pozostaną na podobnym do obecnego poziomie.

  royjska ropa

  Paliwo w Święta 2022/2023, a jak po Nowym Roku?

  Od 1 stycznia wzrośnie podatek VAT na paliwa. Ale zarówno prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, jak i wielu analityków rynku paliw, już wcześniej sugerowało, ze ceny paliw nie powinny wzrosnąć drastycznie, a już na pewno nie o tyle, ile wynikałoby z podniesionej stawki podatku VAT. Wynika to ze sposobu w jaki obliczana jest cena detaliczna, jaką kierowcy płacą na stacjach paliw. Szczegółowo wyjaśniałam to we wcześniejszym materiale, ale tu przypomnę, że aktualne ceny pozostają niezmienne mimo spadków cen ropy na rynku hurtowym. Po Nowym Roku może zostać obniżona marża detaliczna, co częściowo powinno skompensować wzrost cen z powodu podwyższenia podatku VAT. Niemniej jednego można być pewnym: jeżeli na Święta wyjeżdżacie w rejon, gdzie paliwo jest faktycznie tańsze niż w miejscu waszego zamieszkania, można wstrzymać się z napełnieniem baku do pełna. W przeciwnym razie warto zadbać o zapas już teraz.

  Zostaw komentarz:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

  Najnowsze

  Najnowsze

  Najnowsze

  Najnowsze

  Najnowsze