Ewa Kania

Masz samochód na zimówkach, a i tak nie możesz ruszyć? Wciśnij ten przycisk i po problemie

Współczesne samochody wspomagają kierowcę w wielu sytuacjach, ale nie zawsze ich pomoc jest pożądana. Producenci na szczęście przewidzieli to i doświadczony kierowca może wziąć sprawy w swoje ręce.

Co to jest kontrola trakcji (ASR)?

O systemie ABS słyszał chyba każdy kierowca, ale na temat ASR mówi się znacznie rzadziej. W historii motoryzacji mówiło się o nim niezbyt często, ponieważ gdy rozpoczęła się popularyzacja systemów elektronicznych wspomagających kierowcę, zwykle oferowano go już w pakiecie z ESP, które dla przeciętnego kierowcy jest znacznie bardziej przydatne.

Zadaniem systemu kontroli trakcji, jest zapobieganie buksowaniu kół napędzanych. Zwykle odbywa się to poprzez odcięcie mocy lub (znacznie rzadziej) przyhamowanie jednego z kół. To dlatego jego ingerencje często odczuwalne są dla kierowcy jako zdławienia silnika.

Kiedy kontrola trakcji pomaga, a kiedy przeszkadza?

Na co dzień kontrola trakcji przydatna jest najczęściej właścicielom mocnych samochodów. Takich, w przypadku których nawet wilgotny asfalt może doprowadzić do nagłego uślizgu napędzanej osi. Szczególnie przydatne jest to w autach tylnonapędowych, w których bardzo pomaga uniknąć popełnienia błędu na drodze.

Przeszkadzać może natomiast każdemu kierowcy, kiedy chce wyjechać pod zaśnieżony podjazd lub wydostać się z pełnego śniegu parkingu. Odcinanie mocy przez elektronikę potrafi wtedy stworzyć sporo problemów. Ale jest na to rozwiązanie.

Jak wyłączyć kontrolę trakcji (ASR) w samochodzie?

Wyłączenie kontroli trakcji może wyglądać różnie, zależnie od samochodu. Zwykle jest to przycisk oznaczony ślizgającym się samochodem oraz dopiskiem „OFF”. W starszych samochodach zwykle łączone to było z ESP. Może być tak, że pojedyncze naciśnięcie przycisku wyłączy jeden system, a przytrzymanie go oba. Czasami naciśnięcie przełącza je w tryb Sport, w którym elektronika pozwala nam na więcej. Ale może się zdarzyć, że to tylko wyłącznik kontroli trakcji, mający ułatwić ruszenie.

Warto więc zerknąć do instrukcji i sprawdzić, co w przypadku naszego auta robi ten przycisk. Właściciele nowszych samochodów mogą chcieć spojrzeć tam, aby dezaktywacje kontroli trakcji w ogóle znaleźć. Coraz częściej jest to funkcja ukryta w zakamarkach menu ekranu dotykowego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze