Karolina Chojnacka

Szybciej przez lubelskie. Kolejne odcinki S19 udostępnione kierowcom

Nie jeden, a cztery odcinki drogi ekspresowej S19 między Lublinem a obwodnicą Janowa Lubelskiego zostały udostępnione kierowcom. W sumie mają oni do dyspozycji około 47 kilometrów nowej trasy, która ułatwi poruszanie się po wschodniej części Polski.

Budowa drogi S19 w woj. lubelskim rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 roku i została podzielona na sześć odcinków o łącznej długości około 75 kilometrów. W czerwcu oddano do ruchu 8-kilometrowy odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Teraz nadeszła kolej na cztery kolejne fragmenty Via Carpatii w woj. lubelskim.

Lublin – Niedrzwica Duża

Odcinek liczy około 12 kilometrów i jadąc z Lublina w kierunku Kraśnika, rozpoczyna się za węzłem Lublin Węglin. Początkowo przebiega w śladzie dotychczasowej drogi krajowej nr 19, w pobliżu Strzeszkowic Dużych kieruje się na wschód, omijając Niedrzwicę Dużą. Kończy się na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 834 (ul. Bychawska).

Obwodnica Kraśnika

10-kilometrowy fragment obwodnicy zaczyna się w miejscowości Lasy i pozwala ominąć Kraśnik po wschodniej stronie. Łączy się z kolejnym fragmentem szlaku Via Carpatia w miejscowości Słodków. W ramach inwestycji powstało 12 obiektów inżynierskich – dwa mosty i 10 wiaduktów. Wybudowane też zostały dwa węzły drogowe (Kraśnik Północ oraz Kraśnik Południe, gdzie wybudowane zostało także połączenie drogą krajową nr 74).

Szybciej przez lubelskie. Kolejne odcinki S19 udostępnione kierowcom
Szybciej przez lubelskie. Kolejne odcinki S19 udostępnione kierowcom, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Kraśnik – Janów Lubelski

To jeden z najdłuższych, poza odcinkiem Niedrzwica Duża – Kraśnik, fragmentów budowanej S19 w woj. lubelskim. Liczy około 18 kilometrów i rozpoczyna się przed kompleksem leśnym w pobliżu Szastarki. Omija między innymi Polichnę oraz Modliborzyce i kończy się za wiaduktem w okolicach Janówka.

Obwodnica Janowa Lubelskiego

Ostatni ze świeżo oddanych do użytku fragmentów ma 6,5 kilometra. Trasa omija Janów Lubelski po zachodniej stronie i kończy się w okolicach miejscowości Jonaki.

Szybciej przez lubelskie. Kolejne odcinki S19 udostępnione kierowcom
Szybciej przez lubelskie. Kolejne odcinki S19 udostępnione kierowcom, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Via Carpatia w Polsce

Via Carpatia to kluczowy, liczący kilka tysięcy kilometrów korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Szlak Via Carpatia integruje systemy transportowe wielu krajów – Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. Przyczynia się do integracji krajów, przez które przebiega i usuwania barier w podróżowaniu pomiędzy nimi.

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko, Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek. Droga będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze