Karolina Chojnacka

System e-TOLL – wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu!

Funkcjonujący obecnie system viaTOLL zostanie zastąpiony przez system e-TOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej - komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. Co jeszcze się zmienia?

Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę etoll.gov.pl, gdzie kierowcy znajdą najważniejsze informacje o nowym systemie poboru opłat e-TOLL. Strona została udostępniona w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej).

Nowy system e-TOLL zastąpi viaTOLL

Funkcjonujący obecnie system viaTOLL zostanie zastąpiony przez e-TOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. Wprowadzony zostanie otwarty model dystrybucji urządzeń wykorzystywanych do naliczenia opłaty – aplikacja mobilna, urządzenia pokładowe i zewnętrzne systemy lokalizacyjne.

Na etoll.gov.pl znajdują się między innymi informacje o:

  • zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL,
  • wysokości stawek,
  • kategoriach pojazdów,
  • sieci dróg płatnych,
  • oraz kalkulator pozwalający obliczyć należną opłatę za przejazd

W systemie e-TOLL możliwa jest pełna obsługa online, ale na stronie znajdą się też informacje o lokalizacjach Miejsc Obsługi Klienta (MOK), które aktualnie publikowane są w serwisie KAS. Na stronie etoll.gov.pl już teraz zamieszczono informacje o zakresie usług MOK.

W drugiej połowie maja dla użytkowników zostanie uruchomione Internetowe Konto Klienta (IKK), w którym będzie można zarejestrować się do nowego systemu. IKK to konto dla każdego użytkownika e-TOLL, w którym będzie miał on dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług online. Uruchomienie systemu e-TOLL zostało zaplanowane na pierwszą połową czerwca.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze