Ewa Pertyńska

Świet(l)ne show od BMW – film

Na wystawie Consumer Electronics Show w Las Vegas BMW rozbłysło. Nowy system świateł, oparty na technologii laserów i OLED, zwrócił uwagę wszystkich na białe BMW M4 Coupé.

BMW było gwiazdą tegorocznego Consumer Electronics Show. Niemiecki producent pochwalił się modelem i3, który sam parkuje – bez kierowcy oraz kolejną generacją systemu iDrive, zdolną do interpretacji gestów kierowcy. Jako wisienkę na torcie dorzucił bardzo interesującą prezentację nowego systemu świateł.

BMW M4 Coupé ustawiono na platformie obrotowej. Ekspozycja jak każda inna, można by rzec. Jednak w pewnym momencie samochód ożył. Za pomocą rozbłysków i sygnałów świetlnych sprawiono, że stojący w jednym miejscu samochód dawał obserwatorowi wrażenie oglądania filmu akcji.

https://www.youtube.com/watch?v=noYPelVLPpk

Ta prezentacja pokazuje pierwszy koncept laserowych świateł dostosowujących się do drogi. Ich funkcjonowanie oparte jest na działaniu kamery, skanującej drogę i dostosowującej działanie świateł tak, by nie oślepiać innych uczestników drogi. Inny czujnik laserowy odpowiedzialny jest za wyłapywanie sygnałów samochodów jadących z przodu, pilnując bezpiecznej odległości.

Samochód wyposażony jest w Dynamic Spotlight Detection System, czyli funkcję wykrywającą ruchome elementy przy drodze. Gdy kamera wykryje zwierzę lub pieszego, obiekt zostanie oświetlony, by ostrzec kierowcę przez możliwym wypadkiem.

Tylne światła zaprojektowane są tak, by miały wygląd przypominający 3D oraz emitowały ciepłe światło.

System świateł laserowych i OLED został zamontowany również w BMW Vision Future Luxury, który mógłby narobić sporo kłopotów Mercedesowi-Maybachowi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze